Ulubione projekty

Twoja lista jest pusta

Dodano projekt

Usunięto projekt

Wysokość komina

Witam,

W tym projekcie komin z kotłowni znajduje sie na wysokości 6.50, podczas gdy szczyt dachu to 7.22cm. Czy komin będzie miał dopowiedni ciąg i czy takie rozwiązanie jest zgodne z przepisami budowlanymi? Pytam bo jestem zainteresowany projektem jednak powyzszenie tego komina o 1m bardzo zaburzyłoby wygląd budynku.

Pozdrawiam,
Ryszard z Biłgoraju
Odpowiedz Zacytuj
 • arch. Katarzyna Braun 2015-02-24 13:33

  Witam,

  Dziękuję za zainteresowanie projektem z naszej pracowni.

  Przewody kominowe w tym projekcie zaprojektowane są zgodnie z rozporządzeniem. Warto jednak pamiętać, iż praca wentylacji grawitacyjnej zależy w dużym stopniu od czynników zewnętrznych, takich jak warunki atmosferyczne oraz otoczenie budynku. By usprawnić działanie wentylacji grawitacyjnej można zastosować nasady kominowe poprawiające ciąg lub, w sytuacjach krytycznych, nasady hybrydowe z czujnikiem ciągu.

  Polecam ewentualnie zastosowanie wentylacji mechanicznej z rekuperacją.


 • 89.234.222.* 2015-02-25 22:16

  Witam,

  Dziękuję za odpowiedz - jest ona jednak dość wymijająca. Czy taki komin(mówię o 6.50m) jest odpowiedni do kotła na paliwo stałe (węgiel, drzewo), czy ciąg będzie odpowiedni pomimo umieszczenia go poniżej szczytu dachu?

  Pozdrawiam,
  Ryszard

 • arch. Katarzyna Braun 2015-02-26 10:32

  Witam serdecznie,

  Nasz projekt jest wykonany zgodnie z przepisami i wysokość komina jest odpowiednia. Między osią E i F od przewodu kominowego do szczytu dachu znajduje się ponad 3m.

  Projekt przewiduje ogrzewanie kotłem gazowym. Można jak najbardziej wprowadzić zmiany w projekcie i zmienić sposób ogrzewania.

  Kopiuję Panu informacje o lokalizacji kominów za także załączam rysunek pokazowy:
  Lokalizacja wylotów kominów:
  Wyloty kominów powinny być wyprowadzone ponad dach na wysokość:
  a) przy dachach płaskich niezależnie od konstrukcji, dach o kącie nachylenia połaci nie większym niż 12°, a także przy dachach stromych o kącie większym niż 12° o pokryciu łatwo zapalnym - co najmniej 0,60 m wyżej od poziomu kalenicy - rys. 2 (a i b);
  b) przy dachach stromych o kącie pochylenia połaci większym niż 12° i pokryciu niepalnym wyloty przewodów powinny znajdować się co najmniej 0,30 m od powierzchni dachu oraz w odległości co najmniej 1,0 m mierzonej w kierunku poziomym od tej powierzchni (rys. 2c).
  Przy usytuowaniu kominów obok przeszkody, przy dachach wgłębionych, dla prawidłowego działania ich wyloty powinny się znajdować:
  a) co najmniej 0,30 m wyżej górnej krawędzi przeszkody dla kominów usytuowanych w odległości mniejszej niż l,5 m od tej przeszkody;
  b) co najmniej na poziomie górnej krawędzi przeszkody dla kominów usytuowanych w odległości większej od 1,5 do 3,0 m od tej przeszkody;
  c) ponad płaszczyzną wyprowadzoną pod kątem 12° w dół od poziomu przeszkody dla kominów usytuowanych w odległości od 3,0 do 10,0 m od tej przeszkody (rys.2 d).
  W przypadku nadbudówek na dachach (mansardy z oknami) wyloty kominów powinny znajdować się powyżej nadbudówek przy zachowaniu warunków a,b,c.

  Warto także podpytać na forum innych Inwestorów, którzy już wybudowali nasz projekt i spytać ich o opinie i doświadczenia.

Odpowiedz

Twój podpis został wygenerowany automatycznie: 100.24.118.*
Jeśli chciałbyś używać własnego podpisu, zarejestruj się.

Bezpłatna pomoc architekta

Wypełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą.

Zamawiając usługi forum i dzienników budowy, przyjmujesz do wiadomości i wyrażasz zgodę na świadczenie tych usług i przetwarzanie przez Usługodawcę, którym jest Pracownia Projektowa ARCHIPELAG A. Wójciak, R. Wójciak Sp. J., jako Administratora danych, podanych w formularzu danych osobowych, na zasadach wskazanych w Regulaminie i Polityce Prywatności serwisu ARCHIPELAG.pl.

Jeśli chcesz także otrzymywać bonusy i informacje dotyczące akcji promocyjnych naszych i naszych Partnerów, wyraź zgodę dodatkową i zaznacz odpowiednie pole. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez administratora, którym jest Pracownia Projektowa ARCHIPELAG A. Wójciak, R. Wójciak Sp. J. z siedzibą: ul. M. Smoluchowskiego 56/3, 50-372 Wrocław, nr KRS 0000123673, NIP: 897-16-05-744, REGON: 931987209:

Na podstawie art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO) informujemy Cię, że (przeczytaj klauzulę informacyjną):

czytaj całość ›
Pola oznaczone gwiazdką (*) są obowiązkowe do wypełnienia