Ulubione projekty
Twoja lista jest pusta
Dodano projekt
Usunięto projekt
Zima nam niestraszna - instalacje antyoblodzeniowe

Instalacja antyoblodzeniowa w rynnach
Śnieg i lód nagromadzone w rynnach i rurach spustowych mogą spowodować ich pęknięcie a nawet urwanie pod wpływem obciążenia. Zadaniem systemu antyoblodzeniowego jest skuteczne zabezpieczanie systemu odpływowego przed ewentualnym zagrożeniem.
Instalacja ogrzewania zamontowana na dachu to system kabli grzejnych zasilanych jedno-lub trójfazowym napięciem termostatów (regulatorów). Możliwe jest także wprowadzenie przewodów samoregulujących lub zastosowanie odpowiednich regulatorów sterujących systemem rozmrażania śniegu. Przewody grzejne instalowane są w odległości równej 5-10 cm od wszelkiego rodzaju przeszkód z ominięciem dylatacji (szczelin). Kable układa się wewnątrz rynien i w rurach spustowych a także na dachu. Zaletą systemu jest ich pełne zautomatyzowanie trwałość i brak konieczności specjalistycznej obsługi technicznej. Systemy są odpowiednio konfigurowane - w zależności od warunków atmosferycznych i wymagań użytkowników.
Kable grzejne (najczęściej stosuje się jedno- i dwuprzewodowe) układa się wzdłuż rynny w obu kierunkach. Dzięki specjalnym uchwytom mocującym możliwe jest zapewnienie odpowiedniej odległości między sąsiednimi przewodami oraz właściwe ich przymocowanie. W rurach spustowych umieszcza się specjalne metalowe łańcuchy do których przymocowuje się uchwyty do kabli. Jeżeli dach ma skomplikowaną konstrukcję w rynnach wewnętrznych należy umieszczać szyny montażowe a w rurach spustowych specjalne taśmy instalacyjne (poprawia to jakość i trwałość montażu).
Instalacja antyoblodzeniowa na dachu
Kable układane są na szerokości ok. 50 cm licząc od krawędzi dachu. System na postać pętli prowadzonych na przemian (w górę i w dół) wzdłuż linii spadku dachu. Istotne jest aby kable były trwale przymocowane za pomocą haków. Często wprowadza się także dodatkowe progi (płotki drabinki przeciwśniegowe) które zabezpieczają przed zsuwaniem się śniegu.
System sterujący składa się z termostatów wyposażonych w czujnik temperatury lub sterowników mikroprocesorowych mierzących temperaturę powietrza i wilgoć we wnętrzu rynny. W przypadku przewodów samoregulujących termostat nie jest konieczny ale pozwala on zmniejszyć zużycie energii elektrycznej. System nie naraża użytkownika na duże koszty - systemy grzewcze są włączane dopiero w momencie gdy może wystąpić oblodzenie i pokrycie dachu i rynien warstwą śniegu. Zasilanie jest wyłączane po ustąpieniu niekorzystnych warunków.