Ulubione projekty
Twoja lista jest pusta
Dodano projekt
Usunięto projekt
Stawiasz tablicę i...budujesz

Choć deweloperzy i firmy wykonawcze są sceptycznie do tych zamierzeń nastawione bo od lat słyszą że będzie łatwiej budować resort budownictwa zapewnia że tym razem się uda.
Kara za brak planów
Wreszcie mają się zmienić zapisy w ustawie o zagospodarowaniu przestrzennym. Projekt jest gotowy. Ustawodawca chce "zaszantażować" samorządy zapisem który uniemożliwi wydawanie pozwoleń na budowę na podstawie decyzji o warunkach zabudowy na terenach dla których gminy nie uchwalą planów zagospodarowania. Nie ma planu nie ma inwestycji - to w uproszczeniu jeden z pomysłów resortu. Zachętą dla gmin ma być renta planistyczna w wysokości 25 procent wzrostu wartości nieruchomości po uchwaleniu planu. Ale nowe przepisy dają jednocześnie możliwość odstąpienia od jej pobierania.
Ziemia do oddania
Kolejnym posunięciem które miałoby ożywić budownictwo mieszkaniowe jest pozyskiwanie gruntów od państwa. Projekt ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami Skarbu Państwa na cele budownictwa mieszkaniowego 15 grudnia ubiegłego roku został przekazany do uzgodnień międzyresortowych.
W uzasadnieniu czytamy że głównym celem projektowanej ustawy jest nałożenie na podmioty gospodarujące nieruchomościami Skarbu Państwa obowiązku oddawania w użytkowanie wieczyste nieruchomości zarówno prywatnym inwestorom deweloperom spółdzielniom mieszkaniowym towarzystwom budownictwa społecznego jak również gminom. Te ostatnie miałyby prawo pierwszeństwa do ziemi.
Grunty pod budownictwo mieszkaniowe mają być udostępniane z zasobów którymi gospodarują starostowie Agencja NieruchomościRolnych Agencja Mienia Wojskowego oraz Wojskowa Agencja Mieszkaniowa.
Dom bez pozwolenia
Resort chce także zmieniając prawo budowlane uprościć procedury wydawania pozwoleń na budowę domów jednorodzinnych. Minister budownictwa Andrzej Aumiller przyznaje że sam budował dom więc wie że jest - albo bywa - to droga przez mękę.
- W przypadku budownictwa jednorodzinnego chcemy odejść od pozwolenia na budowę na rzecz zgłoszenia budowy ale zostanie zachowany wymóg sporządzenia projektu budowlanego - mówią przedstawiciele Ministerstwa Budownictwa.
- Powiadomienie o rozpoczęciu prac budowlanych ma następować przez umieszczenie tablicy informacyjnej na terenie inwestycji - dowiedzieliśmy się w resorcie. Takiemu złagodzeniu prawa towarzyszyłyby jednak kontrole na różnych etapach budowy.
Odbiór mniej formalny
Nowe prawo budowlane ma także zawierać inne zmiany. - Chodzi m.in. o wyraźne rozgraniczenie regulacji prawa budowlanego od prawa cywilnego. Zamierzamy znacznie ograniczyć obszar w którym zgoda budowlana ma mieć charakter decyzji administracyjnej (pozwolenie na budowę) - tłumaczą przedstawiciele resortu. - Zmniejszymy wymogi dokumentowania prawa do dysponowania nieruchomością wprowadzimy instytucję odbioru technicznego aby odbierać poszczególne etapy budowy obiektu a nie robót co powinno być zaznaczone w projekcie przez projektanta. Dokonywać będą tego niezależne podmioty - osoby dysponujące określonymi uprawnieniami.
Założenia zmian w prawie budowlanym zostaną opublikowane jeszcze w styczniu w celu poddania ich konsultacji społecznej i ocenie środowisk zainteresowanych procesem budowlanym.
- W ramach tych prac zostanie dokonany przegląd ustaw i przepisów towarzyszących mających wpływ na przygotowanie i przebieg realizacji inwestycji takich jak decyzja środowiskowa wymagana dla określonych obiektów budowlanych - usłyszeliśmy w resorcie.
Tekst pochodzi z dodatku "Nieruchomości" z dnia 8.01.2007 r. zamieszczonego w Rzeczpospolitej.