Ulubione projekty
Twoja lista jest pusta
Dodano projekt
Usunięto projekt
Reaguj szybko w czasie awarii

Wykupując polisę na dom czy mieszkanie można rozszerzyć ją również o ubezpieczenie OC w życiu prywatnym które chroni przed roszczeniami osób którym wyrządziliśmy szkodę zarówno w mieniu jak i osobiście. Zdarza się że np. włamywacz złapany na gorącym uczynku dozna ze strony domownika uszczerbku na ciele i pozywa poszkodowanego o zwrot kosztów leczenia.
Ponadto ubezpieczenie to zapewnia pokrycie kosztów ochrony prawnej czyli opłacenia obrońcy biegłych rzeczoznawców itp.
OC oferowane jest w wariancie podstawowym i rozszerzonym. Zakres podstawowy obejmuje szkody wyrządzone osobom trzecim podczas codziennych czynności a rozszerzony może obejmować dodatkowo np. szkody wyrządzone przez pomoc domową lub opiekunkę spowodowane przez psy czy też związane z użyciem broni palnej lub uprawianiem sportu.
Nie zaniedbuj przeglądu
Oczywiście posiadanie ochrony ubezpieczeniowej nie zwalnia nas od dbania o własne mienie. Nie wolno więc rezygnować z montażu dobrych zabezpieczeń antywłamaniowych.
Jeśli przy zawieraniu umowy ubezpieczeniowej zadeklarowaliśmy posiadanie zamka z atestem powinien on być aktualny. W innym przypadku może mieć to duży wpływ na decyzję o wypłacie odszkodowania. Poza tym dla własnego dobra i uniknięcia kłopotów z likwidacją szkody dobrze jest utrzymywać nieruchomość w dobrym stanie technicznym.
Towarzystwa ubezpieczeniowe mówią jednym głosem: "w razie wystąpienia szkody należy dążyć do zmniejszenia jej rozmiarów oraz do zabezpieczenia bezpośrednio zagrożonego mienia przed tą szkodą".
Zakręć wodę
Chodzi przede wszystkim o to by postarać się zminimalizować rozmiary strat. Jeżeli np. w wyniku awarii mieszkanie ulega zalaniu trzeba jak najszybciej odciąć dopływ wody by szkoda nie powiększała się. Z kolei o każdej szkodzie która mogła powstać w wyniku przestępstwa należy od razu powiadomić miejscową jednostkę policji a o każdym przypadku zalania - administrację budynku.
Jeżeli sprawca szkody jest znany (np. sąsiad) to wystarczy poprosić go o spisanie stosownego oświadczenia w którym przyzna się do spowodowania szkody i umieści swoje pełne dane osobowe.
Naszym obowiązkiem jest również pozostawienie miejsca szkody i uszkodzonego mienia bez zmian aż do przyjazdu rzeczoznawcy (likwidatora) który dokona oględzin. Jakiekolwiek zmiany są możliwe tylko jeśli mają służyć zabezpieczeniu mienia lub zmniejszeniu strat.
Do ubezpieczyciela zgłaszamy się jak najszybciej jednak nie później niż w ciągu 3 dni od daty powstania szkody lub jej stwierdzenia. Najszybciej i najwygodniej można to zrobić przez telefon. Konsultant w ciągu kilkuminutowej rozmowy uzyska niezbędne dane poinformuje o dalszej procedurze oraz udzieli wszelkich wyjaśnień. Towarzystwo będzie od nas wymagało numeru polisy daty zdarzenia danych osobowych i teleadresowych zgłaszającego.
Musimy też opisać okoliczności zdarzenia oraz opisać rzeczy które uległy uszkodzeniu czy kradzieży. Trzeba też podać na jaką kwotę szacujemy szkodę. Oczywiście formalne czyli pisemne zgłoszenie i tak nas nie ominie ale dzięki rozmowie z konsultantem zdecydowanie przyspieszymy termin oględzin.
Niezbędne druki likwidator przywiezie ze sobą my ze swojej strony musimy przedstawić polisę dowód osobisty oraz dokumenty uzyskane np. od policji straży pożarnej lub administracji budynku a do tego własnoręcznie przygotowany wykaz skradzionego lub uszkodzonego mienia.
Zbieraj rachunki
Pracownik towarzystwa musi wraz z nami dokładne ustalić okoliczności powstania szkody. Pomoże to jednoznacznie stwierdzić czy zdarzenie którego konsekwencją jest szkoda objęte jest określonym w umowie zakresem ochrony ubezpieczeniowej oraz czy w danym przypadku nie zachodzą okoliczności wyłączające odpowiedzialność ubezpieczyciela.
Do ustalenia wysokości wypłaty odszkodowania ubezpieczyciel może od nas wymagać faktur rachunków za naprawę wraz z powykonawczym kosztorysem kalkulacji kosztów naprawy a czasem również oferty firmy na naprawę lub odbudowę.
Możemy oczywiście przywrócić mieszkanie do stanu pierwotnego na własną rękę a wtedy odszkodowanie zostanie ustalone na podstawie kalkulacji ubezpieczyciela którą sporządzi likwidator. Zakres naprawy powinien być zgodny z zapisami określonymi w protokole. Wypłata następuje na rachunek wskazany przez ubezpieczonego z tym że najczęściej towarzystwo najpierw przeleje nam na konto zaliczkę na rozpoczęcie robót a dopiero po ich zakończeniu i przedstawieniu formalnego kosztorysu czy faktur zwróci resztę pieniędzy.
Kiedy i jaka?
- ubezpieczenie mienia ruchomego i stałych elementów mieszkania od kradzieży z włamaniem i rozboju gdy: - włamywacze podważają okno od strony podwórza i dostają się do środka domu. Kradną sprzęt elektroniczny biżuterię oraz drogą odzież skórzaną i futrzaną. Szukając cennych przedmiotów złodzieje niszczą parkiet kanapę tłuką przedmioty znajdujące się na ich drodze
- ubezpieczenie mienia ruchomego i stałych elementów mieszkania od ognia i innych zdarzeń losowych jeśli: - na stoliku w pustym pokoju w pobliżu otwartego okna stoi zapalona lampka. Silniejszy podmuch wiatru strąca lampkę na podłogę rozgrzana żarówka powoduje zapalenie się dywanu. Ogień zajmuje zasłony i meble. Pożar pustoszy całe pomieszczenie
- ubezpieczenie szyb i innych przedmiotów od stłuczenia w razie aktów wandalizmu (nie jest on traktowany jako zdarzenie losowe) przyda się w sytuacji gdy np. idąca ulicą grupa wyrostków rzuca kamieniami w kierunku domu i wybija szybę.
Tekst pochodzi z dodatku "Nieruchomości" z dnia 4.12.2006 r. zamieszczonego w Rzeczpospolitej.