Ulubione projekty

Twoja lista jest pusta

Dodano projekt

Usunięto projekt

Living Places Copenhagen – czyli jak budować zdrowe domy o rekordowo niskiej emisyjności

W Kopenhadze powstały prototypy domów o emisji CO2 na poziomie 3,8 kg/CO2/m2/rok. Budynki są elementem przełomowego projektu Living Places Copenhagen, opracowanego i przygotowanego przez Grupę VELUX i partnerów, którzy udowadniają, że nie musimy czekać na futurystyczne technologie, aby już teraz budować w sposób bardziej zrównoważony. Ekspozycja będzie otwarta dla zwiedzających od 22 kwietnia, w Dniu Ziemi.

Living Places Copenhagen to przełomowy projekt opracowany i przygotowany przez Grupę VELUX i partnerów: firmy EFFEKT i Artelia, Enemærke & Petersen. Ekspozycja, zlokalizowana w centrum Kopenhagi, składa się z siedmiu  budynków - pięciu otwartych pawilonów oraz dwóch ukończonych w pełnej skali domów. Celem realizacji jest zainspirowanie branży do konstruowania bardziej zrównoważonych budynków o niższym śladzie węglowym i jak najlepszym klimacie wewnętrznym. Ambicją Living Places jest także wytyczenie drogi w branży budowlanej dla starannie przemyślanych rozwiązań, które mogą pomóc w sprostaniu globalnym wyzwaniom dotyczącym klimatu i zdrowia.

W ramach projektu, Grupa VELUX i jej partnerzy, pokazują, jak budować domy o emisji CO2 na poziomie 3,8 kg/CO2/m2/rok, czyli trzykrotnie niższym od obowiązującego obecnie w Danii (12 kg CO2/m2/rok). Co więcej, koszt budowy takiego domu nie przewyższa duńskich cen rynkowych standardowego domu jednorodzinnego czy domu w zabudowie szeregowej. Projekt priorytetowo traktuje także klimat wewnątrz budynku, kładąc nacisk na osiągnięcie jak najlepszych efektów.

Branża budowalna, odpowiada za znaczną część globalnej emisji CO2, dlatego chcemy przyjąć odpowiedzialność za opracowanie rozwiązań na rzecz bardziej zrównoważonych projektów. Living Places udowadnia, że nie trzeba z tym czekać. Wraz z naszymi partnerami jesteśmy bardzo dumni z efektów, jakie osiągnęliśmy w tym projekcie. To znakomity przykład, że budowanie bardziej zrównoważonych, zdrowszych domów może nie tylko rozwiązywać problemy klimatyczne wywoływane przez naszą branżę, ale również poprawiać zdrowie mieszkańców. Warto przypomnieć, że przeciętnie spędzamy około 90% naszego życia w pomieszczeniach, zatem zdrowy klimat w naszych domach powinien mieć fundamentalne znaczenie – podkreśla Tina Mayn, Wiceprezes wykonawczy ds. produktów w Grupie VELUX.

Pomysłodawcą i autorem projektu jest Grupa VELUX we współpracy z architektami z firmy EFFEKT oraz inżynierami firmy Artelia. U podstaw tego projektu leży koncepcja, która opiera się na pięciu kluczowych zasadach. Domy powinny być: zdrowe, przystępne cenowo, proste, ponadczasowe i możliwe do realizacji na szeroką skalę. Zasady te można stosować zarówno do nowych, jak i już istniejących budynków. 

Materiały, rozwiązania i wiedza już dostępne

 

W ramach projektu Living Places Copenhagen, Grupa VELUX, EFFEKT, Artelia oraz Enemærke & Petersen przeprowadziły kompletną środowiskową ocenę cyklu życia (ang. Life Cycle Assessment) wykorzystanych produktów. Poszczególne materiały, elementy wykończenia czy techniki budowlane zostały przeanalizowane i opisane pod kątem emisji (w porównaniu ze standardowym duńskim gospodarstwem domowym). Bazując na tej wiedzy, firmy partnerskie zbudowały prototypy domów, udowadniające, że nie musimy czekać na futurystyczne technologie, by już teraz budować domy z korzyścią dla ich mieszkańców i całej planety.

Dokładna analiza i ocena każdego zastosowanego elementu zadecydowały o imponujących wynikach tego projektu. Osiągnięcie tak wspaniałych rezultatów w ramach Living Places Copenhagen świadczy o tym, że już teraz możemy budować bardziej zrównoważone budynki. Mamy już przecież odpowiednie materiały, rozwiązania i wiedzę. Wystarczy je tylko uruchomić i zastosować na większą skalę. Mam nadzieję, że staniemy się inspiracją dla całej branży budowlanej – zaznacza Lone Feifer, Dyrektor ds. zrównoważonego budownictwa w Grupie VELUX.

Warto podkreślić, że branża budowlana odpowiada za 34% globalnego zużycia energii i 37% globalnej emisji CO21. Z najnowszego raportu opracowanego przez panel klimatyczny ONZ jasno wynika, że rozwiązania niskoemisyjne powinny być stosowane na szeroką skalę i wdrażane również w branży budowlanej. Jedno z takich rozwiązań prezentuje właśnie projekt Living Places Copenhagen.

 

_____________________

 

[1] źródło: UN Global Building Alliance Status Report 2022


Zobacz również:

Bezpłatna pomoc architekta

Wypełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą.

Zamawiając usługi forum i dzienników budowy, przyjmujesz do wiadomości i wyrażasz zgodę na świadczenie tych usług i przetwarzanie przez Usługodawcę, którym jest Pracownia Projektowa ARCHIPELAG A. Wójciak, R. Wójciak Sp. J., jako Administratora danych, podanych w formularzu danych osobowych, na zasadach wskazanych w Regulaminie i Polityce Prywatności serwisu ARCHIPELAG.pl.

Jeśli chcesz także otrzymywać bonusy i informacje dotyczące akcji promocyjnych naszych i naszych Partnerów, wyraź zgodę dodatkową i zaznacz odpowiednie pole. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez administratora, którym jest Pracownia Projektowa ARCHIPELAG A. Wójciak, R. Wójciak Sp. J. z siedzibą: ul. M. Smoluchowskiego 56/3, 50-372 Wrocław, nr KRS 0000123673, NIP: 897-16-05-744, REGON: 931987209:

Na podstawie art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO) informujemy Cię, że (przeczytaj klauzulę informacyjną):

czytaj całość ›
Pola oznaczone gwiazdką (*) są obowiązkowe do wypełnienia