Ulubione projekty
Twoja lista jest pusta
Dodano projekt
Usunięto projekt
Gdzie umieścić kocioł gazowy?

Najpopularniejszymi miejscami do istalacji kotła gazowego są kuchnia łazienka lub kotłownia. Warto przeanalizować wszystkie za i przeciw instalacji kotła w tych pomieszczeniach.
Łazienka
Jeżeli kocioł grzewczy ma pracować na rzecz centralnego ogrzewania i ogrzewać wodę użytkową jednym z dobrych miejsc na jego umieszczenie jest łazienka. Jej podstawową zaletą jest niewielka odległość kotła od punktów poboru wody. Oznacza to że po odkręceniu kranu od razu popłynie z niego ciepła woda. Efekt ten będzie jeszcze lepszy jeżeli zakupiony przez nas kocioł będzie wyposażony w rozwiązania takie jak system Aquatronic stosowany w kotłach City firmy De Dietrich. Instalowanie kotła grzewczego w łazience wiąże się jednak z pewnymi ograniczeniami. Przede wszystkim urządzenie nie może zajmować dużo miejsca. Dlatego też w tym pomieszczeniu instaluje się zazwyczaj kotły wiszące ze zintegrowanym zasobnikiem lub kotły dwufunkcyjne które nie magazynują ciepłej wody ale podgrzewają ją na bieżąco w momencie jej pobierania. Jeżeli zdecydujemy się na umieszczenie kotła w łazience pamiętajmy też żeby kupić kocioł z zamkniętą komorą spalania taki jak WHE 2.24 FF firmy De Dietrich. Nie pobiera on powietrza z pomieszczenia w którym się znajduje. Jest to bardzo istotne ponieważ w innym przypadku konieczne byłoby wykonaniebezpośredniego nawiewu powietrza z zewnątrz. Taki nawiew wiąże się z wychłodzeniem pomieszczenia a trudno wyobrazićsobie pomieszczenie w którym chłód jest bardziej uciążliwy niż w łazience.
Kuchnia

Kotłownia

I inne...
Wymienione wcześniej miejsca to oczywiście nie wszystkie możliwości. Kotły grzewcze montuje się w wielu innych pomieszczeniach np. w przedpokoju na poddaszu albo w piwnicy. Pamiętajmy jednak że nie w każdym pomieszczeniu można zamontować dowolny kocioł (np. kocioł na LPG nie może znajdować się w pomieszczeniu poniżej poziomu gruntu). Dlatego przed instalacją kotła warto poradzić się specjalisty.
Andrzej Grasza - ekspert firmy De Dietrich radzi klientom:
"Przy instalowaniu kotła grzewczego powinniśmy przestrzegać przepisów. Przede wszystkim kocioł grzewczy nie może znajdować się w pomieszczeniu przeznaczonym na stały pobyt ludzi (czyli może być zamontowany w łazience lub kuchni ale już nie w sypialni). Pomieszczenie w którym będzie pracował kocioł na gaz ziemny powinno mieć też przynajmniej 2 2 metra wysokości. Jeżeli dom został wzniesiony przed 15 grudnia 2002 roku ta wartość wynosi 1 9 m. Przepisy określają również kubaturę pomieszczenia w którym zamontowany będzie kocioł gazowy. Dla kotłów z zamkniętą komorą spalania takich jak WHE 2.24 FF jest to minimalnie 6 5 m3 dla kotła z otwartą komorą spalania wartość ta wzrasta do 8 m3. Pamiętajmy również że kocioł z otwartą komorą spalania musi znajdować się w pomieszczeniu w którym możliwe jest podłączenie do komina wymaga także wykonania bezpośredniego nawiewu powietrza do pomieszczenia."
Tekst i zdjęcia: De Dietrich