Ulubione projekty

Twoja lista jest pusta

Dodano projekt

Usunięto projekt

Zanim zaczniesz

Budowa domu bez pozwolenia

Od 28 czerwca 2015 roku budowa domu jednorodzinnego lub letniskowego nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. Do rozpoczęcia prac wystarczy zgłoszenie budowy do odpowiedniego urzędu. Nowelizacja ma na celu usprawnienie i przyspieszenie procesu budowlanego.

Mniej formalności

Nowelizacja ustawy Prawo Budowlane poprzez zniesienie obowiązku uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę ma na celu uproszczenie i skrócenie procesu budowlanego. Budowa domu lub innego obiektu na podstawie zgłoszenia dotyczy budynków, których obszar oddziaływania nie wykracza poza granice działki objętej zabudową oraz które nie mają negatywnego wpływu na środowisko. Nowelizacja znosi także obowiązek dołączania oświadczeń o warunkach przyłączenia obiektu do sieci wodociągowych, kanalizacyjnych, cieplnych, gazowych, elektroenergetycznych, telekomunikacyjnych, jak również oświadczenia zarządcy drogi o możliwości połączenia działki, na której będzie obiekt z drogą publiczną.

Co można wybudować bez pozwolenia?

 • domy jednorodzinne
 • parterowe budynki gospodarcze: garaże, altany, ganki, oranżerie (ogrody zimowe) o powierzchni do 35 m2
 • parterowe domki letniskowe do 35 m2
 • wiaty do 50 m2
 • szamba do 10 m3 
 • baseny i oczka wodne do 50 m2 
 • zjazdy z dróg wojewódzkich, powiatowych, gminnych oraz zatoki parkingowe przy tych drogach

Kiedy można rozpocząć budowę bez pozwolenia?

Od momentu złożenia zgłoszenia, urząd ma 30 dni na ewentualne wniesienie sprzeciwu. Jeżeli tego nie uczyni, inwestor może rozpocząć pierwsze prace budowlane.

Podstawa prawna

Ustawa z dnia 20 lutego 2015 r. o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw

http://dziennikustaw.gov.pl/du/2015/443/1

Teraz łatwiej i szybciej spełnisz marzenie o własnym domu!


Może Cię zainteresować:


 • Decyzja o warunkach zabudowy

  Decyzja o warunkach zabudowy jest konieczna, jeżeli zakładamy postawienie domu na działce, która znajduje się na terenie nieobjętym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.

  Więcej
Bezpłatna pomoc architekta

Wypełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą.

Zamawiając usługi forum i dzienników budowy, przyjmujesz do wiadomości i wyrażasz zgodę na świadczenie tych usług i przetwarzanie przez Usługodawcę, którym jest Pracownia Projektowa ARCHIPELAG A. Wójciak, R. Wójciak Sp. J., jako Administratora danych, podanych w formularzu danych osobowych, na zasadach wskazanych w Regulaminie i Polityce Prywatności serwisu ARCHIPELAG.pl.

Jeśli chcesz także otrzymywać bonusy i informacje dotyczące akcji promocyjnych naszych i naszych Partnerów, wyraź zgodę dodatkową i zaznacz odpowiednie pole. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez administratora, którym jest Pracownia Projektowa ARCHIPELAG A. Wójciak, R. Wójciak Sp. J. z siedzibą: ul. M. Smoluchowskiego 56/3, 50-372 Wrocław, nr KRS 0000123673, NIP: 897-16-05-744, REGON: 931987209:

Na podstawie art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO) informujemy Cię, że (przeczytaj klauzulę informacyjną):

czytaj całość ›
Pola oznaczone gwiazdką (*) są obowiązkowe do wypełnienia