Ulubione projekty

Twoja lista jest pusta

Dodano projekt

Usunięto projekt

Zanim zaczniesz

Analiza kosztów budowy domu – od czego zacząć?

Jeżeli chcemy zrealizować inwestycję, która będzie ekonomiczna w budowie oraz w późniejszej eksploatacji, warto zastosować kilka sprawdzonych rozwiązań i podjąć przemyślane decyzje, dzięki którym możemy uniknąć pokaźnych kwot za jej wykonanie. Podpowiadamy, jak skutecznie zaplanować budżet, gdzie zaoszczędzić i jakich rozsądnych wyborów dokonać, aby realnie obniżyć koszty budowy.

Wybór działki

Planując budżet przyszłej inwestycji, przede wszystkim zacznijmy od wyboru odpowiedniej działki – to na niej stanie nasz przyszły dom. O cenie gruntu głównie będzie decydować jego lokalizacja, stan prawny oraz stan infrastruktury technicznej w bezpośrednim sąsiedztwie. Analizując zakup konkretnej działki należy zapoznać się z jej księgą wieczystą, do której nieodpłatny dostęp uzyskamy w wydziałach ksiąg wieczystych Sądów Rejonowych oraz na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości, pod adresem: http://ms.gov.pl/.

W księdze wieczystej należy sprawdzić m.in.:

  • kto jest właścicielem nieruchomości?
  • czy nieruchomość jest obciążona hipoteką?
  • czy działka jest obciążona służebnością lub innym ograniczonym prawem rzeczowym?

Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego

Następnym krokiem będzie wizyta w Urzędzie Gminy, która pozwoli nam zapoznać się z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP), precyzyjnie określającym warunki zabudowy dla konkretnej działki (część gmin udostępnia swoje plany w Internecie). Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, dostępny w Urzędach Miasta lub Gminy, szczegółowo określa przeznaczenie, warunki zagospodarowania i zabudowy terenu – zapisy te są niezmienne i według nich należy kształtować przyszłą zabudowę. Jeżeli teren nie jest jeszcze objęty planem zagospodarowania przestrzennego, wówczas należy wystąpić do Urzędu Gminy z wnioskiem o wydanie warunków zabudowy i zagospodarowania terenu. W Urzędzie Gminy należy również uzyskać informacje, czy wybrana działka jest rzeczywiście przeznaczona w planie pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną.

Aby zmniejszyć koszty budowy przyszłego domu, trzeba także zwrócić szczególną uwagę na ukształtowanie terenu, położenie domu względem drogi dojazdowej i zadbanie o krótkie podjazdy oraz dojście do budynku. Warto również sprawdzić rodzaj gruntu, zarówno pod względem jego nośności, jak i przepuszczalności.

Ważne! Każda umowa kupna-sprzedaży nieruchomości musi zostać zawarta w formie aktu notarialnego.

Zobacz nasz poradnik on-line


Czytaj również:

  • Jak zaoszczędzić podczas budowy domu?

    Planowanie budowy domu jednorodzinnego to droga pełna wyzwań i wątpliwości. Jednym z najważniejszych kryteriów jest znalezienie kompromisu między oczekiwaniami inwestora a możliwościami jego portfela. Poszukiwania [...]

    Więcej
Bezpłatna pomoc architekta

Wypełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą.

Zamawiając usługi forum i dzienników budowy, przyjmujesz do wiadomości i wyrażasz zgodę na świadczenie tych usług i przetwarzanie przez Usługodawcę, którym jest Pracownia Projektowa ARCHIPELAG A. Wójciak, R. Wójciak Sp. J., jako Administratora danych, podanych w formularzu danych osobowych, na zasadach wskazanych w Regulaminie i Polityce Prywatności serwisu ARCHIPELAG.pl.

Jeśli chcesz także otrzymywać bonusy i informacje dotyczące akcji promocyjnych naszych i naszych Partnerów, wyraź zgodę dodatkową i zaznacz odpowiednie pole. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez administratora, którym jest Pracownia Projektowa ARCHIPELAG A. Wójciak, R. Wójciak Sp. J. z siedzibą: ul. M. Smoluchowskiego 56/3, 50-372 Wrocław, nr KRS 0000123673, NIP: 897-16-05-744, REGON: 931987209:

Na podstawie art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO) informujemy Cię, że (przeczytaj klauzulę informacyjną):

czytaj całość ›
Pola oznaczone gwiazdką (*) są obowiązkowe do wypełnienia