Ulubione projekty

Twoja lista jest pusta

Dodano projekt

Usunięto projekt

Wybór projektu

Ekonomiczne budowanie – jak wybrać projekt?

Podczas planowania budowy przyszłego domu, każdy inwestor marzy, że stworzy miejsce idealne i urzekające, które będzie odpowiadać potrzebom i oczekiwaniom całej rodziny. O tym, na jakie elementy należy zwrócić szczególną uwagę opowiada arch. Małgorzata Simla z Pracowni Projektowej ARCHIPELAG.

Od czego zacząć?

Wybór projektu domu to bez wątpienia jedna z najważniejszych decyzji w życiu. Ustalając formę domu, pamiętajmy, że im mniej bryła będzie skomplikowana i ozdobiona na elewacji, tym bardziej ekonomicznie przejdziemy przez proces budowy – wyjaśnia architektka. Decyzja o budowie domu zazwyczaj wywiera wpływ na nasze życie przez wiele lat, dlatego zanim wybierzemy konkretny projekt, trzeba gruntownie przemyśleć w jakim domu chcielibyśmy zamieszkać i czy będzie stać nas na jego utrzymanie. Decyzja dotycząca projektu domu nie zależy jednak tylko od upodobań przyszłego inwestora. 

Wybór działki 

Zanim przystąpimy do wyboru tego jedynego projektu, zacznijmy od znalezienia odpowiedniej działki – to na niej stanie nasz przyszły dom. Następnym krokiem będzie wizyta w Urzędzie Gminy, która pozwoli nam zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego (MPZP), precyzyjnie określającym warunki zabudowy dla konkretnej działki (część gmin udostępnia swoje plany w Internecie). Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, dostępny w urzędach miasta lub gminy, szczegółowo określa przeznaczenie, warunki zagospodarowania i zabudowy terenu – zapisy te są niezmienne i według nich należy kształtować przyszłą zabudowę. Jeżeli teren nie jest jeszcze objęty planem zagospodarowania przestrzennego, wówczas trzeba wystąpić do Urzędu Gminy z wnioskiem o wydanie warunków zabudowy i zagospodarowania terenu. W Urzędzie Gminy należy również uzyskać informacje, czy wybrana działka jest rzeczywiście przeznaczona w planie pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną – dodaje arch. Małgorzata Simla z Pracowni Projektowej ARCHIPELAG. 

Parterowy czy piętrowy

Jeśli inwestor posiada dowolność typu zabudowy, staje przed niełatwym zadaniem – musi zdecydować jaki rodzaj domu będzie odpowiadał oczekiwaniom i potrzebom całej rodziny. Do najistotniejszych kwestii należy wybór rodzaju domu, czyli określenie czy ma to być dom parterowy, piętrowy, czy może z użytkowym poddaszem.Trzeba także zastanowić się nad budową piwnicy lub zagospodarowaniem strychu. Ważną sprawą jest też wielkość kotłowni, szczególnie jeżeli planujemy ogrzewanie na paliwo stałe. 

Dom parterowy: 

 • prosta konstrukcja – łatwość budowy
 • brak schodów – dom przyjazny dla małych dzieci, osób starszych i niepełnosprawnych
 • krótszy czas budowy domu
 • jedna płaszczyzna domu ułatwia komunikację oraz sprawne i swobodne przemieszczanie
 • brak stropów wylewanych, schodów wewnętrznych i balkonów – obniżenie kosztów budowy
 • konieczność posiadania rozległej działki
 • wysokie pomieszczenia, brak skosów
 • możliwość wykorzystania prefabrykowanych wiązarów dachowych
 • opcja likwidacji ścian nośnych, lekka konstrukcja stropów
 • bliski kontakt z ogrodem – wyjście na zewnątrz można zaplanować nie tylko z salonu, ale także z innych pomieszczeń

Dom z poddaszem użytkowym: 

 • optymalny dla niedużej działki
 • atrakcyjny wygląd – bryła urozmaicona balkonami, lukarnami i załamaniami dachu
 • dobre parametry cieplne
 • tańszy w realizacji niż dom parterowy o takiej samej powierzchni
 • ergonomiczny układ – strefa nocna na ogół ulokowana na poddaszu
 • więcej przestrzeni na organizację ogrodu i zaplanowanie elementów małej architektury
 • pokoje na poddaszu cechują się niezaprzeczalnym urokiem
 • nieduża powierzchnia zabudowy w stosunku do powierzchni użytkowej
 • na dwóch kondygnacjach można zaplanować dom dwurodzinny

Gdzie zaoszczędzić?

Wydatki związane z budową domu warto zmniejszać na każdym etapie, ale nie za wszelką cenę, gdyż nie zawsze wybór tańszych materiałów i technologii przyniesie długotrwałe korzyści. Wśród licznych obecnie na rynku nowoczesnych technologii, można wybrać te, których zastosowanie będzie ekonomiczne, a jednocześnie utrzymany zostanie wysoki standard i komfort. Taki dom harmonijnie połączy niedrogie, tradycyjne rozwiązania w budownictwie z nowoczesnymi, energooszczędnymi trendami. Warto pomyśleć o wyborze projektu energooszczędnego, szczególnie, że przy jego budowie można skorzystać z preferencyjnych kredytów dla domów o niskim zapotrzebowaniu na energię oraz programów wspierających ekologiczne budownictwo.

Bryła budynku 

Przy wyborze projektu architektonicznego najlepiej jest zdecydować się na dom o prostej konstrukcji, tak, aby jego zwarta bryła, pozbawiona nadmiernych detali, była osadzona na planie prostokąta lub kwadratu. Klasyczna bryła w czystej formie niesie ze sobą także mniejsze ryzyko wykonania błędów przez ekipę realizującą. - radzi architektka.

Usytuowanie na działce

Dzięki odpowiedniemu usytuowaniu budynku względem stron świata uzyskamy możliwość wykorzystywania ciepła energii słonecznej: duże okna najlepiej jest zaplanować od południa i zachodu, małe zaś – od wschodu, a jak najmniejsze – od północy. W ten sposób czerpiemy naturalną energię słoneczną, która sprawia, że wnętrze budynku ogrzewa się oraz zyskuje jasny, przytulny klimat. Najlepiej, jeśli działka ma wjazd od strony północnej lub wschodniej, znajduje się na terenie w miarę płaskim i otaczają ją wysokie, liściaste drzewa mogące zacienić dom w lecie.

Adaptacja projektu gotowego

Powinniśmy także pamiętać o możliwość wprowadzenia zmian w projektach gotowych. W ten sposób można dostosować je do indywidualnych potrzeb inwestora. To ciekawe i bardzo korzystne rozwiązanie, szczególnie gdy projekt gotowy spełnia większość naszych oczekiwań. W wprowadzeniu niewielkich zmian można dostosować projekt do potrzeb, trybu życia i zajęć domowników, a tym samym stworzyć projekt domu swoich marzeń – podsumowuje arch. Małgorzata Simla. Obowiązkowa adaptacja to wykonanie na mapie do celów projektowych planu zagospodarowania działki wraz z projektem przyłączy do mediów, co jest konieczne, aby przedłożyć projekt do urzędu w celu uzyskania pozwolenia na budowę - dodaje architektka. Ponieważ Polska jest podzielona na kilka stref obciążeń konstrukcyjnych (zwanych także strefami klimatycznymi), w zależności od opadów śniegu i siły wiatru – projektant wykonujący adaptację musi zmodyfikować projekt tak, aby konstrukcja dachu fundamentów i ścian nośnych odpowiadała właściwym normom. 

Dział Adaptacji Pracowni Projektowej ARCHIPELAG

Zmiany w projekcie

W czasie opracowywania adaptacji inwestorzy bardzo często wprowadzają zmiany do projektu oryginalnego, zwłaszcza te, dotyczące rozkładu pomieszczeń, przestawienia ścianek działowych, rozmieszczenia i kształtu otworów okiennych. Rozsądne zmiany są jak najbardziej pożądane, gdyż im dokładniej zaplanujemy wszystko na etapie projektu, tym mniej poprawek czeka nas w trakcie i po postawieniu domu. Pamiętajmy jednak, że im większe i bardziej skomplikowane będą to modyfikacje, tym większy koszt i dłuższy czas potrzebny na wykonanie projektu  -  tłumaczy arch. Małgorzata Simla. Dlatego, dokładnej analizie poddajmy wszelkie pomysły i skonsultujmy je z architektem.

Gotowy projekt domu jednorodzinnego można adaptować do swoich potrzeb (ale tylko za zgodą autora).

Zmiany w projekcie gotowym

Zapraszamy do rozmowy z architektem dyżurnym ARCHIPELAGU 

zadzwoń: 71 798 38 42 | napisz: architekt@archipelag.pl

Pracownia Projektowa ARCHIPELAG

Recepta ENERGO - dowiedz się więcej

Zobacz wszystkie projekty domów z kolekcji ECONOMIC


Może Cię zainteresować:

 • Wybór projektu

  Wybieraj projekt od początku świadomie. Wyobraź sobie dom, w którym chcesz mieszkać. Zacznij od wnętrza. Sporządź listę pomysłów, wymagań, oczekiwań i potrzeb wszystkich przyszłych mieszkańców. Przeanalizuj styl i rytm [...]

  Więcej
Bezpłatna pomoc architekta

Wypełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą.

Zamawiając usługi forum i dzienników budowy, przyjmujesz do wiadomości i wyrażasz zgodę na świadczenie tych usług i przetwarzanie przez Usługodawcę, którym jest Pracownia Projektowa ARCHIPELAG A. Wójciak, R. Wójciak Sp. J., jako Administratora danych, podanych w formularzu danych osobowych, na zasadach wskazanych w Regulaminie i Polityce Prywatności serwisu ARCHIPELAG.pl.

Jeśli chcesz także otrzymywać bonusy i informacje dotyczące akcji promocyjnych naszych i naszych Partnerów, wyraź zgodę dodatkową i zaznacz odpowiednie pole. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez administratora, którym jest Pracownia Projektowa ARCHIPELAG A. Wójciak, R. Wójciak Sp. J. z siedzibą: ul. M. Smoluchowskiego 56/3, 50-372 Wrocław, nr KRS 0000123673, NIP: 897-16-05-744, REGON: 931987209:

Na podstawie art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO) informujemy Cię, że (przeczytaj klauzulę informacyjną):

czytaj całość ›
Pola oznaczone gwiazdką (*) są obowiązkowe do wypełnienia