Ulubione projekty

Twoja lista jest pusta

Dodano projekt

Usunięto projekt

Wokół domu

Fotowoltaika w domu jednorodzinnym

Dzięki coraz bardziej zaawansowanej myśli technologicznej, panele fotowoltaiczne z roku na rok zyskują coraz więcej zwolenników, a energia elektryczna pochodząca ze źródeł odnawialnych stanowi coraz większy procent rynku elektrycznego. Najnowsze systemy fotowoltaiczne doskonale sprawdzają się w warunkach domowych oraz charakteryzują się prostotą instalacji i łatwością obsługi. Zgodnie z postanowieniami dyrektywy UE od 2021 roku wszystkie nowe budynki powstające w krajach Wspólnoty Europejskiej będą musiały wyróżniać się bardzo niskim zapotrzebowaniem na energię i chociaż częściowo być zasilane z OZE.

Własna elektrownia

Ogniwa fotowoltaiczne to urządzenia, które przekształcają promieniowanie słoneczne bezpośrednio w energię elektryczną. Taki proces nosi nazwę efektu fotowoltaicznego.  Bezpłatny prąd można wykorzystać do zasilania np. oświetlenia, urządzeń RTV i AGD, maksymalnie wykorzystując jego moc na własne potrzeby.

Panele fotowoltaiczne na projekcie domu Katrina III G1 ENERGO PLUS Panele fotowoltaiczne na projekcie domu Katrina III G1 ENERGO PLUS

Moc urządzenia

Ilość wytworzonej energii jest uzależniona od intensywności promieniowania słonecznego. Pojedyncze ogniwo ma niewielką moc – jego napięcie elektryczne na ogół nieznacznie przekracza 0,5 V, a moc – 2 W. Z tego względu ogniwa są najczęściej ze sobą łączone. Panel fotowoltaiczny jest zbudowany z kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu takich połączonych ogniw. Najbardziej wydajne panele osiągają moc 200 W i napięcie rzędu 24 V.

Budowa ogniwa

Przeważająca większość ogniw (aż 95%) jest wykonana z krzemu, wykorzystuje się także german i selen. Każde ogniwo składa się z dwóch warstw – pozytywnej (+) i negatywnej (-). Napięcie elektryczne wytwarza się pomiędzy tymi warstwami w momencie gdy promienie słoneczne trafiają w ogniwo. Zestaw fotowoltaiczny składa się z od jednego do kilku paneli, które są podłączone do tzw. regulatora ładowania. To urządzenie odpowiada za ładowanie ogniwa odpowiednim napięciem oraz zapobieganie przeładowywaniu i rozładowywaniu ogniw. Do regulatora podłączony jest akumulator, którego zadaniem jest gromadzenie wyprodukowanej energii. Aby uzyskać napięcie 230 V, czyli takie jakie znajduje się w każdym gniazdku, trzeba zastosować odpowiedniej wielkości przetwornicę, która przekształci napięcie stałe o wartości 12 V, na napięcie przemienne o wartości skutecznej 230 V.

Dodatek do projektu

Wraz z zakupem gotowego projektu domu jednorodzinnego można od razu zamówić kompletny projekt instalacyjny paneli fotowoltaicznych.

Sprawdź: panele fotowoltaiczne.


Zobacz również:

Bezpłatna pomoc architekta

Wypełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą.

Zamawiając usługi forum i dzienników budowy, przyjmujesz do wiadomości i wyrażasz zgodę na świadczenie tych usług i przetwarzanie przez Usługodawcę, którym jest Pracownia Projektowa ARCHIPELAG A. Wójciak, R. Wójciak Sp. J., jako Administratora danych, podanych w formularzu danych osobowych, na zasadach wskazanych w Regulaminie i Polityce Prywatności serwisu ARCHIPELAG.pl.

Jeśli chcesz także otrzymywać bonusy i informacje dotyczące akcji promocyjnych naszych i naszych Partnerów, wyraź zgodę dodatkową i zaznacz odpowiednie pole. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez administratora, którym jest Pracownia Projektowa ARCHIPELAG A. Wójciak, R. Wójciak Sp. J. z siedzibą: ul. M. Smoluchowskiego 56/3, 50-372 Wrocław, nr KRS 0000123673, NIP: 897-16-05-744, REGON: 931987209:

Na podstawie art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO) informujemy Cię, że (przeczytaj klauzulę informacyjną):

czytaj całość ›
Pola oznaczone gwiazdką (*) są obowiązkowe do wypełnienia