Ulubione projekty

Twoja lista jest pusta

Dodano projekt

Usunięto projekt

Stan surowy otwarty

System kominowy

Komin kojarzy się z niewielkim elementem domu, tymczasem jego większa część pozostaje ukryta wewnątrz budynku. Podstawowym zadaniem komina jest odprowadzanie spalin oraz doprowadzenie powietrza do kotła. W każdym budynku, w którym zaplanowano wentylację grawitacyjną niezbędny jest również komin do wentylacji kuchni, łazienki oraz kotłowni. 

Nowoczesne technologie

Obecnie częściej można się spotkać z nazwą systemy kominowe niż komin. Ma to odróżnić tradycyjne kominy murowane z cegły od nowoczesnych rozwiązań. Wymiar poprzeczny zwykłego komina zależny jest od wymiaru cegieł. Kominy te mają duże opory przepływu powietrza i bardzo często zajmują sporo powierzchni mieszkalnej. Nowoczesne systemy kominowe to konstrukcje stalowe lub ceramiczne. Ich przekrój poprzeczny jest kołowy, o gładkiej powierzchni wewnętrznej bez załamań i występów, co ogranicza opory przepływu powietrza i spalin. W zależności od projektu, budynek jednorodzinny, może mieć jeden lub kilka kominów. Ze względów praktycznych zazwyczaj umieszcza się w jednym kominie wszystkie przewody: spalinowy, który odprowadza spaliny z urządzeń olejowych i gazowych lub dymowy, który usuwa spaliny kotłów na paliwa stałe np. węgiel, a także przewód wentylacyjny wyprowadzający zanieczyszczone powietrze z pomieszczeń użytkowych. Zwykle komin wykonuje się wraz z murowaniem ścian nośnych ponieważ wymaga on fundamentu. Umieszcza się go w miejscu planowanej kotłowni przy wewnętrznych ścianach budynku. Komin powinien być wyprowadzony ponad dach, zgodnie z normą PN-89/B-1042 5 na wysokość zależną od kąta nachylenia i rodzaju pokrycia połaci dachowej lub usytuowania przeszkody znajdującej się w odległości mniejszej niż 10 m. Część komina, która wystaje ponad dach może być obudowana cegłami klinkierowymi, wymurowana z cegły, pustaków ceramicznych lub ceramiczno-betonowych i otynkowana.

Z czego zbudować komin?

Prace przy budowie lub modernizacji komina najlepiej jest powierzyć profesjonalnej firmie kominiarskiej. Przy jej wyborze warto kierować się referencjami danej firmy i atestami dla stosowanych przez nią produktów. Trzeba pamiętać, że nie wszystkie materiały budowlane nadają się do budowy komina. O ile, świetnie sprawdzają się w tym wypadku cegły czy gotowe prefabrykowane systemy kominowe, o tyle nie powinno się budować komina z ceramiki poryzowanej, silikatów czy betonu komórkowego, gdyż paroprzepuszczalność tych materiałów jest zbyt wysoka. Można natomiast wykorzystać materiał użyty do budowy ścian. Komin przed pierwszym rozruchem urządzenia grzewczego musi być sprawdzony przez kominiarza lub osobę uprawnioną, która oceni zgodność zastosowanych materiałów i wykonania z dokumentacją techniczną oraz sprawdzi drożność przewodów i prawidłowy ciąg kominowy. Należy pamiętać o tym, aby regularnie oczyszczać kominy w  trakcie eksploatacji. 


Może Cię zainteresować:

  • Murowanie kominów

    Odpowiednio wykonany komin powinien spełniać normy bezpieczeństwa i być dostosowany do dużych obciążeń oraz różnych rodzajów paliw. Ważną kwestią jest szczelność komina, odporność na spaliny, wilgoć oraz na naprężenia [...]

    Więcej
Bezpłatna pomoc architekta

Wypełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą.

Zamawiając usługi forum i dzienników budowy, przyjmujesz do wiadomości i wyrażasz zgodę na świadczenie tych usług i przetwarzanie przez Usługodawcę, którym jest Pracownia Projektowa ARCHIPELAG A. Wójciak, R. Wójciak Sp. J., jako Administratora danych, podanych w formularzu danych osobowych, na zasadach wskazanych w Regulaminie i Polityce Prywatności serwisu ARCHIPELAG.pl.

Jeśli chcesz także otrzymywać bonusy i informacje dotyczące akcji promocyjnych naszych i naszych Partnerów, wyraź zgodę dodatkową i zaznacz odpowiednie pole. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez administratora, którym jest Pracownia Projektowa ARCHIPELAG A. Wójciak, R. Wójciak Sp. J. z siedzibą: ul. M. Smoluchowskiego 56/3, 50-372 Wrocław, nr KRS 0000123673, NIP: 897-16-05-744, REGON: 931987209:

Na podstawie art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO) informujemy Cię, że (przeczytaj klauzulę informacyjną):

czytaj całość ›
Pola oznaczone gwiazdką (*) są obowiązkowe do wypełnienia