Ulubione projekty

Twoja lista jest pusta

Dodano projekt

Usunięto projekt

Stan surowy otwarty

Schody żelbetowe

Schody żelbetowe to jedne z najczęściej wybieranych rodzajów schodów. Mają sporo zalet: sposób ich wykonania oraz nadania im pożądanego kształtu jest stosunkowo łatwy  – można je formować na budowie równocześnie z procesem wznoszenia ściany, są odporne na ogień, a do tego tanie w realizacji. Niezaprzeczalnym atutem jest także możliwość dowolnego wykończenia schodów oraz fakt, że można ich używać niedługo po wykonaniu.

Fot. Centrum komina Fot. Centrum komina

Rodzaje schodów żelbetowych

Schody w domu jednorodzinnym powinny pasować do wnętrza – muszą byś solidnie i estetycznie wykonane. Warto pamiętać także o tym, aby były bezpieczne i wygodne w użytkowaniu dla wszystkich domowników. Konstrukcja schodów określa, w jaki sposób i na jakim elemencie będzie się opierać cały system. Planując schody żelbetowe, można wybierać wśród stopni o konstrukcji płytowej, policzkowej lub wspornikowej.

  • Schody płytowe – płyta żelbetowa opiera się na belkach spocznikowych albo bezpośrednio na ścianie. Schody mogą być jedno- lub dwubiegowe, a także kręte. Schody płytowe ładnie wyglądają, gdy nie posiadają dużej rozpiętości – w przeciwnym wypadku płyta jest bardzo gruba i nie prezentuje się estetycznie.
  • Schody policzkowe – konstrukcja opiera się na żelbetowych belkach policzkowych zamontowanych na ścianie lub na stropie. Same stopnie mogą się opierać na dwóch belkach lub z jednej strony na belce, a z drugiej na ścianie nośnej. Policzkowa konstrukcja schodów jest stosowana w schodach kręconych lub ażurowych.
  • Schody wspornikowe – stopnie mocuje się tylko z jednej strony – w ścianie, lub w żelbetowej belce, biegnącej w połowie ich szerokości. Schody mogą być wykonane z elementów drobno- lub wielkowymiarowych.

Etapy wykonania schodów żelbetowych

Wylewanie schodów żelbetowych można rozpocząć w trakcie wylewania stropu lub już po jego wykonaniu. W pierwszym wypadku wygoda polega na tym, że pręty zbrojeniowe biegu schodowego wyprowadzane są wprost ze stropu. Drugi sposób jest polecany ze względu na fakt, że oba elementy betonowe połączą się ze sobą w szybki i skuteczny sposób. Pierwszym krokiem jest zamontowanie deskowania, następnie układa się zbrojenie, a na końcu całość jest pokrywana warstwą betonu. Ostatnim etapem jest dowolne wykończenie.

Deskowanie

Deski układa się równolegle do biegu schodów, wykonując pochylnię o pożądanym kącie nachylenia. Należy je podeprzeć specjalnym stemplami, które rozmieszcza się w odległości ok. 1 metra. Na stemplach opiera się poziome deskowanie spocznika, znajdującego się miedzy dwoma biegami schodów. Szalunek wykonuje się mocując do ścian ustawione pionowo deski, których szerokość powinna odpowiadać planowanej wysokości stopni.

Zbrojenie

Schody zbroi się przy pomocą specjalnych prętów, których rodzaj i średnica są ściśle określone w projekcie i nie należy ich zmieniać bez porozumienia z konstruktorem lub architektem. Pręty zbrojeniowe powinny leżeć na podkładkach z betonu lub tworzywa sztucznego, w żadnym wypadku, nie należy układać ich bezpośrednio na deskowaniu.

Betonowanie

Wylewanie betonu należy zacząć od dołu, zagęszczając kolejne warstwy przez ubijanie wibratorem i opukiwanie deskowania. Gdy beton zacznie się wiązać, należy rozpocząć zacieranie na gładko. Wylewanie betonu najlepiej jest przeprowadzić w ciągu jednego dnia. W przeciwnym wypadku, istnieje ryzyko powstawania pęknięć wywołanych nierównomiernym odkształcaniem się deskowania i skurczem betonu.Czytaj również:

  • Rodzaje stropów

    Zadaniem stropu jest usztywnienie budynku, oddzielenie dwóch poziomów, utrudnienie przepływu hałasu i ciepła między dwoma kondygnacjami. Odpowiednio wytrzymały strop powinien być wytrzymały i sztywny – nie może się [...]

    Więcej
Bezpłatna pomoc architekta

Wypełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą.

Zamawiając usługi forum i dzienników budowy, przyjmujesz do wiadomości i wyrażasz zgodę na świadczenie tych usług i przetwarzanie przez Usługodawcę, którym jest Pracownia Projektowa ARCHIPELAG A. Wójciak, R. Wójciak Sp. J., jako Administratora danych, podanych w formularzu danych osobowych, na zasadach wskazanych w Regulaminie i Polityce Prywatności serwisu ARCHIPELAG.pl.

Jeśli chcesz także otrzymywać bonusy i informacje dotyczące akcji promocyjnych naszych i naszych Partnerów, wyraź zgodę dodatkową i zaznacz odpowiednie pole. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez administratora, którym jest Pracownia Projektowa ARCHIPELAG A. Wójciak, R. Wójciak Sp. J. z siedzibą: ul. M. Smoluchowskiego 56/3, 50-372 Wrocław, nr KRS 0000123673, NIP: 897-16-05-744, REGON: 931987209:

Na podstawie art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO) informujemy Cię, że (przeczytaj klauzulę informacyjną):

czytaj całość ›
Pola oznaczone gwiazdką (*) są obowiązkowe do wypełnienia