Ulubione projekty

Twoja lista jest pusta

Dodano projekt

Usunięto projekt

Stan surowy otwarty

Murowanie kominów

Odpowiednio wykonany komin powinien spełniać normy bezpieczeństwa i być dostosowany do dużych obciążeń oraz różnych rodzajów paliw.  Ważną kwestią jest szczelność komina, odporność na spaliny, wilgoć oraz na naprężenia materiałowe, które powstają podczas użytkowania.  

fot. Röben fot. Röben

Zastosowanie i funkcje

Podstawowym zadaniem komina jest odprowadzanie spalin oraz doprowadzenie powietrza do kotła. W każdym budynku, w którym zaplanowano wentylację grawitacyjną niezbędny jest również komin do wentylacji kuchni, łazienki oraz kotłowni. W zależności od projektu, budynek jednorodzinny, może mieć jeden lub kilka kominów. Ze względów praktycznych, zazwyczaj wszystkie przewody – spalinowy, dymowy i wentylacyjny – umieszcza się w jednym kominie. Budowa całego systemu wymaga wcześniejszego przygotowania stabilnego fundamentu, dlatego też najwygodniej jest wykonać go w trakcie murowania ścian nośnych. Przewody lokuje się w miejscu planowanej kotłowni przy wewnętrznych ścianach budynku.

Rodzaje kominów

Nowoczesne systemy kominowe to konstrukcje stalowe lub ceramiczne. Ich przekrój poprzeczny jest kołowy, a powierzchnia wewnętrzna gładka i pozbawiona załamań oraz występów. Taka budowa zmniejsza opór przepływu powietrza i spalin do minimum. Budując komin systemowy, należy w pierwszej kolejności stosować się do zaleceń producenta sprzętu. Tradycyjny komin wykonuje się z cegły pełnej na całej jego wysokości. Jego wielkość jest zależna od wymiaru zastosowanych cegieł. Podczas budowy należy wykazać się szczególną starannością, zwłaszcza w przypadku przewodów dymowych i spalinowych. W celu przedłużenia trwałości murowanego komina i zwiększenia bezpieczeństwa, zalecane jest zamontowanie w nim wkładu z blachy kwasoodpornej. Kominy tradycyjne charakteryzują się większym oporem przepływu powietrza niż kominy systemowe, zajmują także więcej powierzchni mieszkalnej.

PAMIĘTAJ

Komin powinien być wyprowadzony ponad dach (zgodnie z normą PN-89/B-1042) na wysokość zależną od kąta nachylenia i rodzaju pokrycia połaci dachowej lub usytuowania przeszkody znajdującej się w odległości mniejszej niż 10 m. Część komina, która wystaje ponad dach może być obudowana cegłami klinkierowymi, wymurowana z cegły, pustaków ceramicznych lub ceramiczno-betonowych i otynkowana. Przed pierwszym rozruchem urządzenia grzewczego, cały system musi być sprawdzony przez kominiarza lub osobę uprawnioną, która oceni zgodność zastosowanych materiałów oraz poprawność wykonania z dokumentacją techniczną oraz sprawdzi drożność przewodów i prawidłowy ciąg kominowy. Należy pamiętać o tym, aby regularnie oczyszczać kominy w  trakcie eksploatacji. 


Może Cię zainteresować:

  • Schody żelbetowe

    Schody żelbetowe to jedne z najczęściej wybieranych rodzajów schodów. Mają sporo zalet: sposób ich wykonania oraz nadania im pożądanego kształtu jest stosunkowo łatwy – można je formować na budowie równocześnie z [...]

    Więcej
Bezpłatna pomoc architekta

Wypełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą.

Zamawiając usługi forum i dzienników budowy, przyjmujesz do wiadomości i wyrażasz zgodę na świadczenie tych usług i przetwarzanie przez Usługodawcę, którym jest Pracownia Projektowa ARCHIPELAG A. Wójciak, R. Wójciak Sp. J., jako Administratora danych, podanych w formularzu danych osobowych, na zasadach wskazanych w Regulaminie i Polityce Prywatności serwisu ARCHIPELAG.pl.

Jeśli chcesz także otrzymywać bonusy i informacje dotyczące akcji promocyjnych naszych i naszych Partnerów, wyraź zgodę dodatkową i zaznacz odpowiednie pole. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez administratora, którym jest Pracownia Projektowa ARCHIPELAG A. Wójciak, R. Wójciak Sp. J. z siedzibą: ul. M. Smoluchowskiego 56/3, 50-372 Wrocław, nr KRS 0000123673, NIP: 897-16-05-744, REGON: 931987209:

Na podstawie art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO) informujemy Cię, że (przeczytaj klauzulę informacyjną):

czytaj całość ›
Pola oznaczone gwiazdką (*) są obowiązkowe do wypełnienia