Ulubione projekty

Twoja lista jest pusta

Dodano projekt

Usunięto projekt

Stan deweloperski i wykończenie

Izolacja termiczna dachów stromych

Źle wykonana izolacja termiczna dachu stromego skutkuje dużymi stratami ciepła.  Z tego powodu niezwykle ważne jest prawidłowe i dokładne wykonanie każdej warstwy izolacji. 

Najwyższy komfort cieplny

Dach  posiada  elementy  konstrukcyjne,  które  powinny  być dokładnie zaizolowane. W tradycyjnych dachach są to krokwie, płatwie i murłaty, zazwyczaj wykonane z drewna lub stali. Aby uniknąć mostków termicznych, należy zastosować dwie warstwy wełny mineralnej –  pierwszą między krokwiami oraz drugą pod krokwiami od strony wewnętrznej, przy czym druga warstwa powinna być ułożona w sposób ciągły. Montaż dodatkowej powłoki izolacji należy wykonać tak, aby połączenia płyt poszczególnych warstw nie pokrywały się ze sobą. Tu również, jak w każdym innym miejscu, ważna jest szczelność. Im mniej ciepła się wydostanie, tym większy komfort użytkowy będą odczuwać mieszkańcy. 

Grubość warstwy izolacyjnej

W domach energooszczędnych całkowita grubość izolacji dachu powinna wynosić minimum 30 cm. Najkorzystniej jest jeśli grubość warstwy izolacyjnej dachów i stropodachów jest większa od grubości izolacji stosowanej na ścianach zewnętrznych. Różnica ta wynika z mniejszych kosztów wykonania izolacji oraz zwiększonej ucieczki ciepła przez tego typu przegrody. Druga warstwa materiału izolacyjnego powinna mieć grubość około 10-12 cm i być ułożona w sposób ciągły.

Dodatkowe izolacje

Oprócz obowiązkowych warstw izolacji termicznej, dom powinien być chroniony przed wiatrem i zapewniać swobodne wydostanie się pary wodnej na zewnątrz, co zapobiega nadmiernej wilgotności powietrza we wnętrzu domu. Na etapie projektowania lub adaptacji, projektant powinien zadecydować o wyborze optymalnych rozwiązań.

Podsumowanie

Ciepłe powietrze nagromadzone w domu zawsze ucieka do góry. Aby ograniczyć straty energetyczne, należy zadbać o dobrą izolację dachu. Zachowanie ciągłości izolacji w warstwach dachu stromego oraz przy połączeniu dachu ze ścianami zewnętrznymi, szczytowymi lub attykowymi, gwarantuje uzyskanie doskonałych parametrów cieplnych. Należy pamiętać, że każdy dach potrzebuje, oprócz izolacji cieplnej, prawidłowej wentylacji, izolacji przeciwwilgociowej i wiatroizolacji.


Czytaj również:

  • Ściany zewnętrzne - najlepsza izolacja

    Konstrukcja przegród zewnętrznych budynku energooszczędnego jest podporządkowana konieczności maksymalnego ograniczenia strat ciepła. Redukcja ubytku ciepła przez ściany zewnętrzne, polega na zwiększeniu grubości [...]

    Więcej
Bezpłatna pomoc architekta

Wypełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą.

Zamawiając usługi forum i dzienników budowy, przyjmujesz do wiadomości i wyrażasz zgodę na świadczenie tych usług i przetwarzanie przez Usługodawcę, którym jest Pracownia Projektowa ARCHIPELAG A. Wójciak, R. Wójciak Sp. J., jako Administratora danych, podanych w formularzu danych osobowych, na zasadach wskazanych w Regulaminie i Polityce Prywatności serwisu ARCHIPELAG.pl.

Jeśli chcesz także otrzymywać bonusy i informacje dotyczące akcji promocyjnych naszych i naszych Partnerów, wyraź zgodę dodatkową i zaznacz odpowiednie pole. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez administratora, którym jest Pracownia Projektowa ARCHIPELAG A. Wójciak, R. Wójciak Sp. J. z siedzibą: ul. M. Smoluchowskiego 56/3, 50-372 Wrocław, nr KRS 0000123673, NIP: 897-16-05-744, REGON: 931987209:

Na podstawie art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO) informujemy Cię, że (przeczytaj klauzulę informacyjną):

czytaj całość ›
Pola oznaczone gwiazdką (*) są obowiązkowe do wypełnienia