Ulubione projekty
Twoja lista jest pusta
Przegrzewanie budynku - jak zapobiegać?
Dom energooszczędny to budynek aktywnie korzystający z energii słonecznej. Jednak duża ilość przeszkleń na południowej i zachodniej elewacji może doprowadzić do przegrzewania budynku w upalne, letnie dni. Dodatkowo, szczelne otwory okienne i drzwiowe oraz dobrze zaizolowane przegrody zewnętrzne spowalniają oddawanie ciepła. Z tego względu, już na etapie projektowania, warto zastosować odpowiednie rozwiązania służące ograniczeniu ilości zysków ciepła, przy jednoczesnym szybkim usunięciu gorącego powietrza.
Najskuteczniejsze metody ochrony przed przegrzewaniem:
- sprawnie działająca nawiewno-wywiewna centrala
wentylacyjna
- odpowiednie elementy zacieniające: okapy wysunięte poza obrys budynku, żaluzje zewnętrzne, markizy, rolety, okiennice itp.
- optymalna liczba otworów wentylacyjnych wywiewnych w ścianach i otwieranych oknach, która umożliwia wietrzenie
Formy osłon przeciwsłonecznych:
- stałe elementy architektoniczne (na przykład wysunięte poza obrys budynku okapy, balkony, daszki), elementy te nie powinny ograniczać dostępu promieniowania słonecznego w zimie i powodować powstania mostków cieplnych
- na elewacji południowej skuteczne będą łamacze światła w postaci nadwieszonych nad nadprożem rusztów
- zewnętrzne osłony przeciwsłoneczne, np. rolety, żaluzje, okiennice, markizy
- wewnętrzne osłony przeciwsłoneczne, np. żaluzje (elementy takie jak wertykale, zasłony nie wykazują się wysoką skutecznością)
- elementy zacieniające w przestrzeni międzyszybowej, np. żaluzje
- odpowiednio zasadzona roślinność: drzewa i pnącza okresowo zielone nasadzone od strony południowej i zachodniej skutecznie ograniczają gorącym promieniom słonecznym dostęp do wnętrza, z kolei latem, pozbawione liści, pozwalają im swobodnie wnikać do pomieszczeń
Elementy zacieniające
Stosowanie elementów zacieniających dotyczy okien skierowanych w kierunku południowym, wschodnim i zachodnim. W okresie zimowym ciepło uzyskane z promieni słonecznych aktywnie wspomaga ogrzewanie domu. W lecie gorąca energia słoneczna nie jest już tak pożądana – może powodować przegrzanie niektórych pomieszczeń, a w konsekwencji dyskomfort użytkowania. Odpowiednio zaprojektowane osłony przeciwsłoneczne nie powinny ograniczać dostępu energii słonecznej w czasie zimy, a jedynie w upalne letnie dni. Żaluzje zewnętrzne lub rolety są jak najbardziej pożądanym elementem budynku energooszczędnego i w żaden sposób nie pogarszają jakości energetycznej budynku. Zdecydowanie efektywniejsze są elementy montowane na zewnątrz budynku, niż przesłony wewnętrzne.
Regulacja pracy systemu c.o. i wentylacji
W celu zapewnienia prawidłowych warunków temperaturowych, mieszkańcy domu energooszczędnego powinni zapoznać się z regulacją i sposobem użytkowania systemu ogrzewania i wentylacji w budynku. Brak regulacji miejscowej w instalacji c.o. lub duża bezwładność cieplna, mogą powodować przegrzewanie pomieszczeń w okresach przejściowych. Centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła nie powinna pracować w lecie w cyklu ciągłym, gdyż może to spowodować niepotrzebne nagrzanie powietrza nawiewanego. W takim przypadku, w nocy budynek nie zdąży się wychłodzić, nawet pomimo różnicy temperatur na zewnątrz.
Przewietrzanie nocne
Przewietrzanie nocne to jeden z najprostszych sposobów uzyskania komfortowych temperatur w domu. Na przepływ powietrza ma wpływ różnica temperatur, prędkość i kierunki wiatru oraz wielkość otworów wentylacyjnych. Ważne jest odpowiednie usytuowanie otworów nawiewnych, tak aby zapewnić naturalny ciąg powietrza. Należy też pamiętać o wykorzystaniu do przewietrzania okien otwierano-uchylnych. Powinny być one zaplanowane tak, aby nie powodowały przeciągów i zbytniego wychłodzenia. Wymagana powierzchnia otworów okiennych to około 3% powierzchni podłogi dla danego pomieszczenia.
Masa akumulacyjna wystawiona na działanie promieniowania słonecznego
Problem przegrzewania może występować w domach, gdzie duże powierzchnie ścian skierowane są na południe i akumulują ciepło, którego nie można pozbyć się w lecie. Aby uniknąć ryzyka przegrzania, należy zapewnić dobrą wydajność systemu wentylacji. W dobrze zaprojektowanym i eksploatowanym domu, można uzyskać właściwy komfort cieplny, również w upalne dni.
Czytaj również:
-
Ściany zewnętrzne - najlepsza izolacja
Konstrukcja przegród zewnętrznych budynku energooszczędnego jest podporządkowana konieczności maksymalnego ograniczenia strat ciepła. Redukcja ubytku ciepła przez ściany zewnętrzne, polega na zwiększeniu grubości [...]
-
Technologie budowy domów energooszczędnych
Domy energooszczędne mogą być wykonane zarówno w technologii murowanej ze ścianami warstwowymi, jak i technologii drewnianej szkieletowej.