Ulubione projekty

Twoja lista jest pusta

Dodano projekt

Usunięto projekt

Izolacja termiczna ścian piwnicy

Ściany piwnic należy zaizolować poświęcając szczególną uwagę na ciągłość izolacji cieplnej oraz wodochronnej, pionowej i poziomej. Podobnie jak podziemne ściany fundamentowe, ściany piwnic są narażone na skraplanie pary wodnej i powstawanie pleśni. Mostki cieplne, które mogą pojawić się w tym rejonie, można zlikwidować stosując termoizolację w postaci „otuliny" ścian. W dociepleniu kondygnacji podziemnej należy pamiętać również o pozostałych przegrodach poziomych: podłodze i suficie – są to miejsca, w których pojawiają się różnice temperatur. 

Właściwy wybór

Izolacje cieplne kondygnacji podziemnej należy dostosować do sposobu jej użytkowania, w zależności od tego, czy piwnica ma być ogrzewana, czy nieogrzewana. Izolacje wodochronne i przeciwwilgociowe powinny być dostosowane do warunków wodnych, podłoża i wymagań eksploatacyjnych. Izolacja cieplna dodatkowo chroni hydroizolację przed uszkodzeniami mechanicznymi powstałymi np. podczas zasypywania wykopów. Oba rodzaje izolacji wymagają nie tylko odpowiedniego doboru materiałów, ale także starannego i poprawnego wykonania.

Grubość izolacji

Izolacja piwnic ogrzewanych powinna mieć taką samą grubość jak izolacja przegród naziemnych tj. min. 20 cm. Izolację piwnic nieogrzewanych można traktować jak ocieplenie ścian fundamentowych i założyć ok. 10-15 cm docieplenia.

Konsekwencje niewłaściwego wykonania izolacji

Na skutek niewłaściwego ułożenia izolacji cieplnej na cokole może powstać mostek termiczny. Konsekwencją tego błędu jest obniżenie temperatury w pomieszczeniach przyziemia, ryzyko przebarwienia zimnych ścian, pojawienie się grzybów pleśniowych, zjawisko roszenia, czyli wykraplania się wody, co w efekcie prowadzi do większych straty ciepła i wyższych kosztów ogrzewania. W celu osłabienia negatywnych efektów należy przedłużyć  ocieplenie ścian na część położoną poniżej gruntu.

Piwnice a wody gruntowe

Poziom wód gruntowych na działce to podstawowy czynnik techniczny, który należy wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o budowie piwnic. Jeśli jest on na poziomie ław fundamentowych lub niewiele poniżej, lepiej z piwnicy zrezygnować. Niezbędne będą tu geotechniczne badania gruntowe. 

Dodatkowe izolacje

Ściany piwniczne wymagają również wykonania hydroizolacji. Istnieją różne rodzaje gruntów: o odmiennej nośności, głębokości przemarzania i odmiennych warunkach wodnych. Dlatego właściwy rodzaj izolacji należy zaprojektować po rozpoznaniu konkretnych uwarunkowań w terenie.Czytaj również: 

  • Izolacja ścian fundamentowych i cokołowych

    Osiągnięcie standardu domu energooszczędnego wymaga ograniczenia strat ciepła przez przegrody zewnętrzne, do których zaliczają się ściany fundamentowe i cokołowe. Optymalne parametry można uzyskać dzięki zwiększeniu [...]

    Więcej
Bezpłatna pomoc architekta

Wypełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą.

Zamawiając usługi forum i dzienników budowy, przyjmujesz do wiadomości i wyrażasz zgodę na świadczenie tych usług i przetwarzanie przez Usługodawcę, którym jest Pracownia Projektowa ARCHIPELAG A. Wójciak, R. Wójciak Sp. J., jako Administratora danych, podanych w formularzu danych osobowych, na zasadach wskazanych w Regulaminie i Polityce Prywatności serwisu ARCHIPELAG.pl.

Jeśli chcesz także otrzymywać bonusy i informacje dotyczące akcji promocyjnych naszych i naszych Partnerów, wyraź zgodę dodatkową i zaznacz odpowiednie pole. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez administratora, którym jest Pracownia Projektowa ARCHIPELAG A. Wójciak, R. Wójciak Sp. J. z siedzibą: ul. M. Smoluchowskiego 56/3, 50-372 Wrocław, nr KRS 0000123673, NIP: 897-16-05-744, REGON: 931987209:

Na podstawie art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO) informujemy Cię, że (przeczytaj klauzulę informacyjną):

czytaj całość ›
Pola oznaczone gwiazdką (*) są obowiązkowe do wypełnienia