Ulubione projekty

Twoja lista jest pusta

Dodano projekt

Usunięto projekt

Izolacja ścian fundamentowych i cokołowych

Osiągnięcie standardu domu energooszczędnego wymaga ograniczenia strat ciepła przez przegrody zewnętrzne, do których zaliczają się ściany fundamentowe i cokołowe. Optymalne parametry można uzyskać dzięki zwiększeniu grubości warstwy izolacji i zastosowaniu materiałów o wysokich właściwościach izolacyjnych.

Optymalne rozwiązania

W domach energooszczędnych z powodzeniem można zastosować zarówno płyty, jak i ławy fundamentowe. Niezależnie do zastosowanej konstrukcji należy pamiętać o ciągłości izolacji termicznej, przeciwwilgociowej i przeciwwodnej. Dostosowanie izolacji do szeregu warunków gruntowych występujących w terenie należy do obowiązków architekta wykonującego projekt budowlany lub adaptację.

Płyta fundamentowa

W domach energooszczędnych, tradycyjne fundamenty ławowe można zastąpić płytą fundamentową. Ogrzewana płyta nie musi być zagłębiona w gruncie. Rozwiązanie takie jest racjonalne i ekonomiczne. To także najlepszy sposób na pokonanie trudnych warunków gruntowo-wodnych. Dotyczy to gruntów o małej nośności, niejednorodnym lub o wysokim poziomie wód gruntowych. Do położenia płyty nie trzeba wykonywać wykopów, a jedynie usunąć humus, ułożyć drenaż i zagęścić grunt. Dodatkową oszczędnością jest brak konieczności wykonania ścian fundamentowych. Wraz z płytą można zrealizować każdy rodzaj ółinstalacji c.o., wtopić ogrzewanie wodne, rozprowadzić instalację wodno-kanalizacyjną.  

Grubości izolacji płyty fundamentowej

Płytę można ułożyć na warstwie izolacji cieplnej styropianowej o grubości 15 cm i podbudowie ze żwiru zagęszczonego warstwami, o łącznej grubości 30 cm. Sama płyta jest zbrojona, wytrzymała i sztywna. Ma grubość ok. 15 cm.

Głębokośćław fundamentowych

Poziom posadowienia fundamentów zależy od strefy przemarzania występującej na konkretnej działce. Terytorium Polski podzielone jest na 4 strefy ze zróżnicowanymi głębokościami przemarzania – od 0,8 m w rejonach cieplejszych do 1,4 m w najzimniejszych miejscach kraju. Im głębiej położona jest strefa przemarzania, tym głębsze powinny być fundamenty powstającego budynku.

W części cokołowej budynku następuje przerwanie osłony izolacyjnej na styku ściany zewnętrznej ze stropem nad piwnicą lub z podłogą na gruncie. Elementem zamykającym przerwę w warstwie izolacyjnej na połączeniu ściany zewnętrznej i płyty przyziemia, jest izolacyjny pustak cokołowy, np. Isomur Plus. Jest to element nośny o wytrzymałości 20 MPa, układany jako pierwsza warstwa muru zewnętrznego.

Dodatkowe izolacje

Izolację przeciwwodną pionową ścian fundamentowych przedłuża się na ściany nadziemne na wysokość min. 30 cm od poziomu gruntu. Warstwę izolacji przeciwwodnej i przeciwwilgociowej należy każdorazowo przystosować do warunków wodno-gruntowych panujących w danym terenie.

Wokół domu

Wokół budynku warto wykonać opaskę zabezpieczającą cokół przed odpryskiwaniem wody deszczowej. Jej szerokość to 30- 50 cm. Odpowiednie i dostępne materiały to żwir lub drobne elementy betonowe, np. płytki lub kostka.Czytaj również:

  • Technologie budowy domów energooszczędnych

    Domy energooszczędne mogą być wykonane zarówno w technologii murowanej ze ścianami warstwowymi, jak i technologii drewnianej szkieletowej.

    Więcej
  • Izolacja termiczna ścian piwnicy

    Ściany piwnic należy zaizolować poświęcając szczególną uwagę na ciągłość izolacji cieplnej oraz wodochronnej, pionowej i poziomej. Podobnie jak podziemne ściany fundamentowe, ściany piwnic są narażone na skraplanie pary [...]

    Więcej
Bezpłatna pomoc architekta

Wypełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą.

Zamawiając usługi forum i dzienników budowy, przyjmujesz do wiadomości i wyrażasz zgodę na świadczenie tych usług i przetwarzanie przez Usługodawcę, którym jest Pracownia Projektowa ARCHIPELAG A. Wójciak, R. Wójciak Sp. J., jako Administratora danych, podanych w formularzu danych osobowych, na zasadach wskazanych w Regulaminie i Polityce Prywatności serwisu ARCHIPELAG.pl.

Jeśli chcesz także otrzymywać bonusy i informacje dotyczące akcji promocyjnych naszych i naszych Partnerów, wyraź zgodę dodatkową i zaznacz odpowiednie pole. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez administratora, którym jest Pracownia Projektowa ARCHIPELAG A. Wójciak, R. Wójciak Sp. J. z siedzibą: ul. M. Smoluchowskiego 56/3, 50-372 Wrocław, nr KRS 0000123673, NIP: 897-16-05-744, REGON: 931987209:

Na podstawie art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO) informujemy Cię, że (przeczytaj klauzulę informacyjną):

czytaj całość ›
Pola oznaczone gwiazdką (*) są obowiązkowe do wypełnienia