Ulubione projekty

Twoja lista jest pusta

Dodano projekt

Usunięto projekt

Energia wody

Postępujące problemy z brakiem wody, oprócz globalnych konsekwencji ekologicznych, niosą za sobą również skutki ekonomiczne, odczuwalne przez indywidualnych inwestorów. Rozwiązaniem jest zmiana codziennych przyzwyczajeń oraz korzystanie z powszechnie dostępnych nowoczesnych urządzeń i technologii, które pozwalają zaoszczędzić pieniądze i zmniejszyć zużycie wody bieżącej. 

Ponad połowę wody zużywanej w gospodarstwie domowym można zastąpić przefiltrowaną wodą deszczową, która doskonale nadaje się do spłukiwania toalet, prac porządkowych, mycia samochodu i podlewania ogrodu. Każdy może w prosty sposób przyczynić się do ochrony środowiska, a także ustrzec domowy budżet przed nadmiernymi wydatkami. 

Przydomowe oczyszczalnie ścieków

Przydomowe oczyszczalnie ścieków wykorzystują nowoczesne technologie, nie zatruwają środowiska naturalnego oraz są niezwykle wygodne w użytkowaniu. Wybór odpowiedniego rozwiązania zależy od indywidualnych warunków: od wielkości działki, ilości i stopnia zanieczyszczenia produkowanych ścieków, gęstości zabudowy, odległości od ujęcia wody i otwartych cieków wodnych oraz od rodzaju podłoża. Najlepszym odbiornikiem oczyszczonych ścieków są piaski drobnoziarniste. Idealnym miejscem na oczyszczalnię jest płaski, rozległy teren z niskim poziomem wód gruntowych i dobrze przepuszczalnym gruntem.

Zasada działania

Oczyszczalnia działa na zasadzie mechanicznego, chemicznego i biologicznego usuwania zanieczyszczeń z brudnej wody wypływającej z domowej instalacji kanalizacyjnej. Proces oddzielania zanieczyszczeń przebiega w dwóch etapach. Pierwszy z nich polega na fizycznym oddzieleniu zanieczyszczeń od wody, czyli opadaniu składników cięższych. W efekcie oddzielają się cząstki stałe, a w beztlenowym rozkładzie ścieków następuje częściowe rozłożenie związków organicznych. Drugim etapem są biochemiczne procesy rozkładu zanieczyszczeń. To, co nie uległo rozkładowi lub zostało rozłożone częściowo, musi być okresowo usuwane z urządzeń oczyszczalni. Obsługa takich oczyszczalni sprowadza się głównie do podawania biopreparatu przyspieszającego rozkład nieczystości oraz do czyszczenia filtra. Co 2-3 lata konieczne jest usunięcie powstających osadów. 

System odzysku wody deszczowej

System odzysku wody deszczowej to rozwiązanie, dzięki któremu można ograniczyć opłaty za odprowadzanie wody do kanalizacji. Ogromnie istotne są również korzyści ekologiczne, związane z pozostawaniem wody w miejscu opadu, co zapobiega, m.in., obniżaniu się poziomu wód gruntowych, powodziom oraz przeciążeniom kanalizacji burzowej. O zastosowaniu systemu odzysku wody deszczowej najlepiej pomyśleć już na etapie projektowania budynku i zagospodarowania terenu – pozwoli to optymalnie rozplanować przestrzeń na działce tak, aby zmieściły się zbiorniki i system zsączający.

Jak działa system odzysku?

Woda deszczowa poprzez rynny i ułożone pod ziemią rury spustowe i studnie rewizyjne jest doprowadzana do podziemnego zbiornika wody deszczowej. Tam, przy pomocy specjalnych filtrów, zostaje oczyszczona z zabrudzeń i zgromadzona w zbiorniku, odpowiednio dobranym pod względem wielkości. W przypadku bardzo obfitych opadów, nadmiar wody zostaje odprowadzony do przepompowni i stąd dalej do układu rozsączania. W przypadku wykorzystania wody deszczowej do użytku wewnątrz domu, konieczne jest wykonanie dodatkowej instalacji doprowadzającej wodę do budynku. Obowiązuje całkowity zakaz łączenia w jakimkolwiek punkcie tej instalacji z instalacją wody pitnej. Dzięki zaawansowanemu systemowi sterowania, system odzysku wody deszczowej jest praktycznie bezobsługowy. 

Zalety racjonalnego wykorzystania wody: 

  • ekologiczny charakter
  • tania eksploatacja = oszczędność kosztów
  • brak konieczności posiadania pozwolenia na budowę
  • wygodne użytkowanie przez wiele lat
  • racjonalne wykorzystanie wód opadowych, m.in. do spłukiwania toalet, prac porządkowych i ogrodowych, mycia samochodu, podlewania roślin doniczkowych i ogrodowych
  • mniejszy dopływ wód deszczowych do płynących wód powierzchniowych – zapobieganie powodziom oraz przeciążeniom kanalizacji burzowej

 


Może Cię zainteresować:

Bezpłatna pomoc architekta

Wypełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą.

Zamawiając usługi forum i dzienników budowy, przyjmujesz do wiadomości i wyrażasz zgodę na świadczenie tych usług i przetwarzanie przez Usługodawcę, którym jest Pracownia Projektowa ARCHIPELAG A. Wójciak, R. Wójciak Sp. J., jako Administratora danych, podanych w formularzu danych osobowych, na zasadach wskazanych w Regulaminie i Polityce Prywatności serwisu ARCHIPELAG.pl.

Jeśli chcesz także otrzymywać bonusy i informacje dotyczące akcji promocyjnych naszych i naszych Partnerów, wyraź zgodę dodatkową i zaznacz odpowiednie pole. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez administratora, którym jest Pracownia Projektowa ARCHIPELAG A. Wójciak, R. Wójciak Sp. J. z siedzibą: ul. M. Smoluchowskiego 56/3, 50-372 Wrocław, nr KRS 0000123673, NIP: 897-16-05-744, REGON: 931987209:

Na podstawie art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO) informujemy Cię, że (przeczytaj klauzulę informacyjną):

czytaj całość ›
Pola oznaczone gwiazdką (*) są obowiązkowe do wypełnienia