Ulubione projekty

Twoja lista jest pusta

Dodano projekt

Usunięto projekt

Energia geotermalna

Energia geotermalna pochodzi z wnętrza ziemi, jest zgromadzona w skałach i wodach podziemnych, wykorzystuje się ją do celów cieplnych i elektrycznych. Podobnie jak pozostałe odnawialne źródła energii jest nieszkodliwa dla środowiska, nie powoduje żadnych zanieczyszczeń, a jej zasoby, w przeciwieństwie do energii wiatru czy energii słońca, są dostępne zawsze, niezależnie od warunków pogodowych. 

Wykorzystanie energii geotermalnej

Obecnie, energia geotermalna wykorzystywana jest w 24 państwach na świecie. Największe źródła energii geotermalnej znajdują się na Islandii i w Filipinach – te dwa państwa przodują w wykorzystaniu energii z wnętrza ziemi na cele grzewcze i elektryczne. Na Islandii, przy pomocy energii geotermalnej, ogrzewanych jest aż 87% budynków, a około 99% gospodarstw domowych jest zasilanych gorącą wodą termalną. 

Zasoby energii geotermalnej

Dane na temat warunków termicznych panujących w określonym terenie uzyskuje się poprzez wykonywanie pomiarów temperatury w głębokich otworach wiertniczych. Głębokość odwiertów wynosi zazwyczaj od 0,5 do 12 kilometrów. W Polsce zasoby energii geotermalnej znajdują się na głębokości od 700 do 3000 m. Na tym poziomie woda ma temperaturę od 20 do 130 stopni. Nasz kraj posiada stosunkowo duże zasoby energii, która może być konkurencyjna w stosunku do pozostałych źródeł energii. Duże rejony geotermalne w znacznej mierze pokrywają się z tereneami rolniczymi oraz z dużymi aglomeracjami miejskimi, m.in. z Poznaniem, Szczecinem, Łodzią, Toruniem i Płockiem. 

Podział źródeł energii geotermalnej

(ze względu na stan skupienia nośnika i i wysokość osiąganej temperatury):

 • wody gruntowe jako dolne źródło ciepła pomp grzewczych
 • grunty i skały położone na głębokości 2500 m
 • wody gorące – wydobywane dzięki głębokim odwiertom
 • para wodna wydobywana dzięki odwiertom, znajduje zastosowanie przy produkcji energii elektrycznej
 • pokłady solne – energia odbierana jest za pomocą solanki lub cieczy obojętnych wobec soli
 • gorące skały, w których woda pod dużym ciśnieniem, cyrkuluje przez porowatą strukturę skalną

Istnieje wiele różnorodnych rozwiązań umożliwiających wykorzystanie energii geotermalnej – jednym z nich jest pozyskiwanie energii z gruntu za pomocą instalacji pompy ciepła, która z roku na rok zyskuje w naszym kraju coraz większą popularność. 


Architekt radzi – wady i zalety pompy ciepła

 • Pompa ciepła

  Pompa ciepła jest nowoczesnym urządzeniem umożliwiającym ogrzewanie domu dzięki darmowej energii, czerpanej z naturalnych, odnawialnych źródeł – gruntu, wody lub powietrza.

  Więcej
Bezpłatna pomoc architekta

Wypełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą.

Zamawiając usługi forum i dzienników budowy, przyjmujesz do wiadomości i wyrażasz zgodę na świadczenie tych usług i przetwarzanie przez Usługodawcę, którym jest Pracownia Projektowa ARCHIPELAG A. Wójciak, R. Wójciak Sp. J., jako Administratora danych, podanych w formularzu danych osobowych, na zasadach wskazanych w Regulaminie i Polityce Prywatności serwisu ARCHIPELAG.pl.

Jeśli chcesz także otrzymywać bonusy i informacje dotyczące akcji promocyjnych naszych i naszych Partnerów, wyraź zgodę dodatkową i zaznacz odpowiednie pole. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez administratora, którym jest Pracownia Projektowa ARCHIPELAG A. Wójciak, R. Wójciak Sp. J. z siedzibą: ul. M. Smoluchowskiego 56/3, 50-372 Wrocław, nr KRS 0000123673, NIP: 897-16-05-744, REGON: 931987209:

Na podstawie art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO) informujemy Cię, że (przeczytaj klauzulę informacyjną):

czytaj całość ›
Pola oznaczone gwiazdką (*) są obowiązkowe do wypełnienia