Ulubione projekty

Twoja lista jest pusta

Dodano projekt

Usunięto projekt

9 sprawdzonych sposobów na oszczędzanie energii

Ekologiczna postawa to nie tylko zastosowanie energooszczędnych okien, odpowiedniej izolacji oraz nowoczesnych technologii zasilanych odnawialnymi źródłami energii. Równie ważne jest racjonalne korzystanie z energii. W obliczu zmian klimatycznych i nowych norm energetycznych, życie codzienne jest i będzie nastawione na ograniczenie zużycia energii i oszczędzanie

Domowe sposoby oszczędzania energii

Świadome korzystanie z energii nierozłącznie wiąże się z potrzebą jej oszczędzania. Pamiętając o kilku podstawowych zasadach, można w prosty sposób przyczynić się do ochrony środowiska oraz poczynić znaczne oszczędności w domowym budżecie. 

1. Optymalna temperatura

Temperatura powinna być dostosowana do charakteru i stopnia użytkowania pomieszczenia, np. optymalna temperatura dla sypialni to 18°C. Warto pamiętać, że obniżenie temperatury o jeden stopień pozwala na redukcję kosztów ogrzewania o 6%

2. Przepływ ciepła

Warto umożliwić swobodne rozchodzenie się ciepła z grzejników - nie powinny być one zastawione meblami, ani zasłonięte firanami

3. Oświetlenie pomieszczeń

Oszczędności można poczynić również w zakresie oświetlenia, bez uszczerbku dla domu i jego otoczenia. Optymalne oświetlenie jest uzależnione od prawidłowego rozmieszczenia i wykorzystania lamp. W dużych pomieszczeniach zamiast jednej, głównej lampy można zastosować oświetlenie punktowe oraz niezależne zasilanie. Przy oświetleniu stosowanym na zewnątrz budynku, warto zamontować czujnik ruchu, który spowoduje włączenie światła tylko wtedy, gdy to konieczne, np. w momencie, gdy ktoś zbliży się i stanie pod drzwiami

4. Energooszczędne żarówki

Warto wymienić klasyczne żarówki na energooszczędne, albo chociażby używać nowoczesnych żarówek do oświetlenia pomieszczeń, w których domownicy spędzają dużo czasu. Dzięki energooszczędnym żarówkom można zaoszczędzić nawet 80% energii przy pięciokrotnym zwiększeniu efektywności świetlnej i zdecydowanie dłuższej żywotności, niż w przypadku tradycyjnych żarówek.

5. Sprzęt klasy A

Racjonalne korzystanie z nowoczesnych pralek, zmywarek i lodówek nie powoduje wysokiego zużycia energii. Sprzęt powinien być dobrany do potrzeb rodziny – zbyt duże urządzenia nie będą optymalnie wykorzystane mimo pełnego poboru energii.

6. Blokowanie chłodnych i ciepłych urządzeń

W przypadku lodówki należy pamiętać o pozostawieniu wolnej przestrzeni pomiędzy jej tylną ścianką, a ścianą, gdyż to umożliwia swobodną cyrkulację powietrza z wymiennika ciepła umieszczonego z tyłu urządzenia. Nie należy też ustawiać urządzeń chłodniczych w bezpośrednim sąsiedztwie innych źródeł ciepła, np. kuchenki, ani też narażać ich na działanie promieni słonecznych. Im niższa temperatura otoczenia, tym mniej energii będzie pobierał sprzęt chłodzący. Aby nie zwiększać poboru mocy, nie powinno się dopuszczać do oszronienia lub oblodzenia wnętrza lodówki. Nie należy też wkładać do środka ciepłych lub gorących naczyń z potrawami, aby nie zwiększać zużycia energii potrzebnej do osiągnięcia odpowiedniego poziomu temperatury w lodówce. Prostym zaleceniem jest też nieotwieranie lodówki zbyt często i bez potrzeby. Produkty w lodówce powinny być ułożone ergonomicznie – czas utraty ochłodzonego powietrza będzie krótszy.

7. Oszczędzanie wody

Warto korzystać ze zmywarki, bo pozwala ona na oszczędzanie energii i wody. Należy dostosować programy mycia naczyń do stopnia ich zabrudzenia, a zmywarkę włączać dopiero wtedy, gdy jest zapełniona. W przypadku pralki warto przestrzegać zaleceń dotyczących właściwego doboru temperatury prania i programu piorącego do stopnia zabrudzenia pranych tkanin. Nie każde pranie wymaga prania wstępnego i wysokiej temperatury. Jeśli w domu używana jest też suszarka, warto korzystać z niej, gdy bęben jest wypełniony. Odwirowanie prania przed samym procesem suszenia pozwoli na znaczne oszczędności w zakresie zużycia prądu.

8. Tryb czuwania

Szereg urządzeń AGD i RTV posiada wygodną funkcję stand-by, czyli tak zwany tryb czuwania, który pozwala na ich zdalne uruchomienie w dowolnym momencie. Trzeba jednak pamiętać, że pozostawiony w takim trybie sprzęt, nadal pobiera prąd, natomiast rezygnacja z używania funkcji stand-by pozwala na zaoszczędzenie nawet 50% energii.

9. Energooszczędne gotowanie

Również przygotowywanie posiłków może odbywać się z respektowaniem zasad oszczędności energii. Wystarczy używać naczyń dobrze przewodzących ciepło z optymalnie dopasowanymi pokrywkami, z dnem przylegającym do powierzchni grzewczej. Przed pieczeniem nie powinno się bez potrzeby nagrzewać piekarnika – nie wszystkie potrawy tego wymagają. Wodę na kawę i herbatę dobrze jest gotować tylko w niezbędnej ilości.


Czytaj również:

  • Jak zaoszczędzić podczas budowy domu?

    Planowanie budowy domu jednorodzinnego to droga pełna wyzwań i wątpliwości. Jednym z najważniejszych kryteriów jest znalezienie kompromisu między oczekiwaniami inwestora a możliwościami jego portfela. Poszukiwania [...]

    Więcej
Bezpłatna pomoc architekta

Wypełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą.

Zamawiając usługi forum i dzienników budowy, przyjmujesz do wiadomości i wyrażasz zgodę na świadczenie tych usług i przetwarzanie przez Usługodawcę, którym jest Pracownia Projektowa ARCHIPELAG A. Wójciak, R. Wójciak Sp. J., jako Administratora danych, podanych w formularzu danych osobowych, na zasadach wskazanych w Regulaminie i Polityce Prywatności serwisu ARCHIPELAG.pl.

Jeśli chcesz także otrzymywać bonusy i informacje dotyczące akcji promocyjnych naszych i naszych Partnerów, wyraź zgodę dodatkową i zaznacz odpowiednie pole. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez administratora, którym jest Pracownia Projektowa ARCHIPELAG A. Wójciak, R. Wójciak Sp. J. z siedzibą: ul. M. Smoluchowskiego 56/3, 50-372 Wrocław, nr KRS 0000123673, NIP: 897-16-05-744, REGON: 931987209:

Na podstawie art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO) informujemy Cię, że (przeczytaj klauzulę informacyjną):

czytaj całość ›
Pola oznaczone gwiazdką (*) są obowiązkowe do wypełnienia