Ulubione projekty

Twoja lista jest pusta

Dodano projekt

Usunięto projekt

Lokalizacja okien

Bardzo istotną kwestią jest układ wnętrz oraz racjonalne rozmieszczenie przeszkleń, uwzględniające strony świata i różnice nasłonecznienia. Optymalny dopływ światła do wnętrza domu zapewnia właściwe wykorzystanie pasywnej energii słonecznej, poprawia nastrój i samopoczucie mieszkańców, a pomieszczenia wypełnia blaskiem i słonecznym urokiem. 

Optymalny układ

Szerokie przeszklenia najkorzystniej jest umieścić w elewacji południowej i zachodniej. W tej części domu powinny być zlokalizowane pomieszczenia, w których mieszkańcy spędzają najwięcej czasu w ciągu dnia – pokój dzienny, jadalnia czy gabinet. Strona południowa to także idealne miejsce dla tarasu. Aby zminimalizować ryzyko przegrzania pomieszczeń w lecie, warto przesłonić okna roletami, żaluzjami lub zasadzić po stronie południowej drzewa liściaste, które ograniczą dopływ słońca w upalne, letnie dni.

Dla odmiany elewacja północna powinna mieć jak najmniej przeszkleń – jeśli jest taka możliwość można w ogóle zrezygnować z okien w tej ścianie. Ta część domu to idealne miejsce dla pomieszczeń niewymagających dopływu naturalnego światła – garażu, pomieszczeń gospodarczych, spiżarni, schowków, ewentualnie dla łazienki. Kuchnię warto ulokować we wschodniej części domu - dopływ południowego lub zachodniego słońca może doprowadzić do niepotrzebnego przegrzania pomieszczenia. 

Dobry przykład

E4 G1 ECONOMIC  (wersja A) to dom dobrze wykorzystujący energię słoneczną. Przykład pokazuje, w jaki sposób projektant zadbał o właściwe doświetlenie i optymalne rozmieszczenie pomieszczeń.

Rzut parteru

Większość pomieszczeń mieszkalnych parteru usytuowano od strony południowej i południowo-zachodniej. Towarzyszą im szerokie przeszklenia sprawiające, że wnętrze jest wypełnione naturalnym światłem. Od północy usytuowano strefę wejściową i komunikacyjną. Nie ma potrzeby nadmiernego jej doświetlania, gdyż mieszkańcy spędzają tam niewiele czasu.

Projekt E4 G1 ECONOMIC (wersja A) - rzut parteru Projekt E4 G1 ECONOMIC (wersja A) - rzut parteru

Rzut poddasza

Także poddasze zostało zaplanowane w zgodzie ze standardami ergonomicznymi. Pomieszczenia wymagające doświetlenia znajdują się po stronie południowej. Pomieszczenia pomocnicze – łazienki i garderoba – umieszczono w części północnej. 

E4 G1 ECONOMIC (wersja A) - rzut poddasza E4 G1 ECONOMIC (wersja A) - rzut poddasza

Czytaj również:

  • Bryła domu energooszczędnego

    Odpowiednia architektura budynku to klucz do energooszczędności. Najlepsze parametry energooszczędne uzyska budynek, którego współczynnik kształtu, czyli stosunek powierzchni przegród zewnętrznych do kubatury budynku [...]

    Więcej
  • Usytuowanie domu względem stron świata

    Projektując dom na działce, należy pamiętać, że jedną z najistotniejszych kwestii jest właściwe usytuowanie budynku względem stron świata. Każda działka budowlana jest inna, ma odmienne uwarunkowania gruntowe i wymogi [...]

    Więcej
Bezpłatna pomoc architekta

Wypełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą.

Zamawiając usługi forum i dzienników budowy, przyjmujesz do wiadomości i wyrażasz zgodę na świadczenie tych usług i przetwarzanie przez Usługodawcę, którym jest Pracownia Projektowa ARCHIPELAG A. Wójciak, R. Wójciak Sp. J., jako Administratora danych, podanych w formularzu danych osobowych, na zasadach wskazanych w Regulaminie i Polityce Prywatności serwisu ARCHIPELAG.pl.

Jeśli chcesz także otrzymywać bonusy i informacje dotyczące akcji promocyjnych naszych i naszych Partnerów, wyraź zgodę dodatkową i zaznacz odpowiednie pole. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez administratora, którym jest Pracownia Projektowa ARCHIPELAG A. Wójciak, R. Wójciak Sp. J. z siedzibą: ul. M. Smoluchowskiego 56/3, 50-372 Wrocław, nr KRS 0000123673, NIP: 897-16-05-744, REGON: 931987209:

Na podstawie art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO) informujemy Cię, że (przeczytaj klauzulę informacyjną):

czytaj całość ›
Pola oznaczone gwiazdką (*) są obowiązkowe do wypełnienia