Ulubione projekty

Twoja lista jest pusta

Dodano projekt

Usunięto projekt

Dopłaty do budowy domu w programie MdM

Osobom, które marzą o własnym domu, program „Mieszkanie dla Młodych” oferuje dwa rodzaje pomocy. Pierwszy to dofinansowanie przy zakupie domu, drugi dotyczy budowy domu metodą gospodarczą – inwestorzy mogą skorzystać ze zwrotu części podatku VAT za zakupione materiały budowlane. MdM obowiązuje do końca 2018 r.


Pomoc dla budujących dom metodą gospodarczą

Osoby budujące dom metodą gospodarczą, czyli samodzielnie wykonujące część prac budowlanych, mogą liczyć na pomoc z budżetu Państwa w postaci zwrotu części wydatków poniesionych na zakup materiałów. Zwrot dotyczy kosztów:

  • Udokumentowanych fakturami wystawionymi dla osoby fizycznej
  • Poniesionych na materiały budowlane, które do 30.04.2004 roku były opodatkowane stawką 7% podatku od towarów i usług, a od 1.05.2004 roku są obciążone podatkiem VAT
  • Poniesionych od dnia wydania pozwolenia na budowę do dnia 30 września 2018 roku

Kto może starać się o zwrot części zapłaconego podatku? 

Prawo do wystąpienia o zwrot poniesionych wydatków mają osoby fizyczne, które do końca roku kalendarzowego, w którym wydano pozwolenie na budowę nie ukończyły 36. roku życia. Jeśli o zwrot stara się osoba będąca w związku małżeńskim, warunek musi spełnić młodszy z małżonków. Ponadto, w momencie składania wniosku nie można być właścicielem innej nieruchomości mieszkalnej. 

Ile można otrzymać?

Dla stawki VAT równej 23% kwota do zwrotu wynosi 65,22% kwoty VAT widocznej na fakturze. Suma zwrotu nie może jednak przekroczyć 12,195% z 70-krotności ceny 1 m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego, przyjmowanej na potrzeby obliczenia premii gwarancyjnej od wkładów oszczędnościowych na książeczkach mieszkaniowych, ostatnio ogłoszonej przed kwartałem złożenia wniosku o zwrot wydatków (parametr jest aktualizowany co kwartał). 

Jakie domy kwalifikują się do programu dopłat?

Zwrot części wydatków można otrzymać, jeśli:

  • Budujemy dom jednorodzinny
  • Nadbudowujemy lub rozbudowujemy budynek na cele mieszkalne (np. adaptujemy poddasze), w taki sposób, że powstanie nowy lokal mieszkalny
  • Przebudowujemy budynek niemieszkalny, jego część lub pomieszczenia niemieszkalne na cele mieszkalne, w taki sposób, że powstanie nowy lokal mieszkalny 

Warunkiem otrzymania wsparcia jest również termin wydania pozwolenia na budowę – zwrot dotyczy decyzji otrzymanych po 1 stycznia 2014 roku. Ograniczeniem jest ponadto narzucona maksymalna powierzchnia domu jednorodzinnego, która nie może przekraczać:

  • 110 m2w przypadku wychowywania co najmniej trójki dzieci
  • 100 m2w pozostałych przypadkach 

Gdzie i kiedy złożyć wniosek?

Wniosek można złożyć nie później niż do 31 grudnia roku, w którym inwestor przystąpił do użytkowania wybudowanego domu. Dokument należy przedstawić w odpowiednim Urzędzie Skarbowym wraz z ksero pozwolenia na budowę oraz kopiami faktur dokumentujących poniesione wydatki. Jeśli decyzja o zasadności zwrotu będzie pozytywna, środki zostaną wypłacone na konto beneficjenta w ciągu 4 miesięcy od dnia złożenia dokumentów. Wniosek można złożyć tylko raz.Zobacz kolekcję domów z dopłatą w programie MdM: www.archipelag.pl

Zobacz jak poszerzyć warunki Programu MdM

Zobacz e-katalog Domy z dopłatą MdM


Może Cię zainteresować:

Bezpłatna pomoc architekta

Wypełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą.

Zamawiając usługi forum i dzienników budowy, przyjmujesz do wiadomości i wyrażasz zgodę na świadczenie tych usług i przetwarzanie przez Usługodawcę, którym jest Pracownia Projektowa ARCHIPELAG A. Wójciak, R. Wójciak Sp. J., jako Administratora danych, podanych w formularzu danych osobowych, na zasadach wskazanych w Regulaminie i Polityce Prywatności serwisu ARCHIPELAG.pl.

Jeśli chcesz także otrzymywać bonusy i informacje dotyczące akcji promocyjnych naszych i naszych Partnerów, wyraź zgodę dodatkową i zaznacz odpowiednie pole. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez administratora, którym jest Pracownia Projektowa ARCHIPELAG A. Wójciak, R. Wójciak Sp. J. z siedzibą: ul. M. Smoluchowskiego 56/3, 50-372 Wrocław, nr KRS 0000123673, NIP: 897-16-05-744, REGON: 931987209:

Na podstawie art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO) informujemy Cię, że (przeczytaj klauzulę informacyjną):

czytaj całość ›
Pola oznaczone gwiazdką (*) są obowiązkowe do wypełnienia