W jakiej sytuacji lepiej zamówić indywidualny projekt domu jednorodzinnego?
Wykonanie projektu indywidualnego wymaga większych nakładów finansowych niż zakup projektu typowego. Koszty projektu rysowanego od podstaw zależą od wielkości domu, stopnia jego skomplikowania, regionu, w którym inwestor zamierza budować, indywidualnych wycen architekta, wyposażenia w instalacje oraz dopełnienia niezbędnych formalności potrzebnych do uzyskania pozwolenia na budowę.

W jakiej sytuacji warto zamówić projekt indywidualny? Dla kogo jest to dobre rozwiązanie?
Inwestorzy najczęściej decydują się na projekt indywidualny w sytuacji, gdy nie mogą znaleźć projektu marzeń wśród propozycji oferowanych przez pracownie domów gotowych. Projekt od podstawy rysowany u architekta do doskonale rozwiązanie w przypadku, gdy niestandardowe ukształtowanie działki zmusza budujących do poszukiwania oryginalnej formy domu. Inwestorzy mogą mieć problem ze znalezieniem gotowego projektu, jeżeli ich posesja jest wyjątkowo wąska, ma boki nierównej długości lub jest działką ze sporym spadkiem. Zdarzają się również sytuacje, że na konkretnym terenie obowiązują restrykcyjne warunki zabudowy ograniczające wybór domu do niewielkiej grupy projektów, które z różnych powodów nie odpowiadają gustom inwestorów.
Indywidualny projekt domu to najlepsze rozwiązanie, także w przypadku, gdy inwestor posiada swoją szczegółową i oryginalną wizję domu, chce się bawić formą i postawić dom „uszyty na swoją miarę”.
Na wykonanie projektu indywidualnego decydują się także osoby, którym zależy na dopasowaniu domu do krajobrazu oraz do otaczającej architektury, np. charakterystycznego stylu górskiego.
Indywidualne rozwiązania są jedyną opcją dla inwestorów, którzy chcą rozbudować i przebudować istniejący budynek lub postawić dom na istniejących już fundamentach.
Wady i zalety projektu indywidualnego
Zalety:
- dom zaprojektowany pod kątem potrzeb i oczekiwań mieszkańców, z dokładnie dopracowanym układem funkcjonalnym
- rozwiązania architektoniczne, instalacyjne i technologiczne idealnie dobrane do lokalnych warunków i wymagań inwestorów
- estetyka i wygląd budynku dostosowana do indywidualnych oczekiwań
- projekt doskonale dopasowany do działki, wykorzystujący wszystkie atuty terenu
- dom o oryginalnej architekturze
- projekt dostosowany do możliwości finansowych inwestora
Wady:
- wyższe koszty niż w przypadku projektu gotowego
- konieczność poświęcenia dużej ilości czasu na proces projektowania
- przy nietypowych rozwiązaniach materiałowych i technicznych może wystąpić konieczność wykonania dodatkowych opracowań projektowych, niezbędnych do realizacji inwestycji
- istnieje ryzyko nieporozumień między architektem
a inwestorem podczas projektowania, co może skutkować rozminięciem się
oczekiwań i marzeń z rzeczywistym obrazem wybudowanego domu
Czytaj również:
-
Analiza kosztów budowy domu – od czego zacząć?
Jeżeli chcemy zrealizować inwestycję, która będzie ekonomiczna w budowie oraz w późniejszej eksploatacji, warto zastosować kilka sprawdzonych rozwiązań.