Ulubione projekty

Twoja lista jest pusta

Dodano projekt

Usunięto projekt

Ustalenie zasad murowania - poradnik o budowaniu cz. 6

Jak wspomniano w poprzedniej części poradnika inwestor nie musi się znać na budowaniu. Co zatem jest ważne, by budowa była prawidłowo realizowana i po myśli inwestora? Kto powinien merytorycznie czuwać nad procesem, by inwestor mógł spać spokojnie? 

Oczywiście ważna jest jakość ekipy budowlanej, kluczowe jest by wykonawcy, którzy będą prowadzili kolejne roboty, byli fachowcami a nie osobami z przypadku. Ważny i niezbędny jest też kierownik budowy oraz inspektor nadzoru inwestorskiego (jeśli jest ustanowiony), czyli uczestnicy procesu budowlanego, którzy mają zawodowe przygotowanie i doświadczenie, więc się znają na budowaniu. Oprócz samej znajomości rzeczy ważna jest komunikacja pomiędzy wykonawcami a kierownikiem budowy oraz inspektorem nadzoru inwestorskiego. Oni powinni uzgodnić na pewnych etapach budowy istotne kwestie wykonawstwa zanim będzie za późno.

Działania prewencyjne  - ustalenie zasad wykonania

No właśnie, ustalenie zasad wykonania i obioru robót jest bardzo ważnym elementem prowadzenia nadzoru na budowie. To jest niejako działanie prewencyjne, które powinno być dokonane przed rozpoczęciem każdego ważnego etapu robótJest to zawsze potrzebne zwłaszcza, jeśli kierownik budowy nie przebywa stale na budowie. A tak właśnie najczęściej jest na budowach domów jednorodzinnych. Inwestor musiałby zatrudnić na etat kierownika budowy, który rezydowałby na budowie niewielkiego przedsięwzięcia budowlanego, jakim jest budynek jednorodzinny. Dlatego przy budowie indywidualnej nadzór polega na kontrolach poszczególnych kluczowych etapów. 

Uściślijmy - dotyczy to kontroli, czyli czynności prowadzonych w trakcie wykonywania robót lub po ich zakończeniu. Obok kontroli powinny być również prowadzone wizyty służące omówieniu prowadzenia prac jeszcze przed rozpoczęciem. Z prostej przyczyny, jeśli się nie omówi zasad wykonywania robót przed ich wykonaniem, to może być później, w trakcie kontroli na wykonanym etapie, już za późno, by coś poprawić jeśli wykonawca popełnił błędy.

Jeśli już jest coś zrobione niewłaściwie i jest już za późno

Co zrobić w sytuacji jeśli jest już coś zrobione i jest to wykonane niewłaściwie? W zależności od robót, które wykonano, można czasami poprawić je bez problemu, niektóre da się poprawić, ale dosyć dużym kosztem i nakładem pracy, a niektóre są wręcz niemożliwe do poprawienia. Zawsze dochodzi wówczas do konsternacji, bo jak to możliwe, że popełniono błąd, dlaczego? Przecież wykonawca mówił, że się zna, że wykonuje to od lat. Poza tym twierdzi, że tak się te roboty wykonuje i wg niego nie ma problemu, bo wszystko jest wykonane dobrze… Wtedy dochodzi do dosyć nieprzyjemnych sytuacji. Inwestor szuka winnego, szuka potwierdzenia, kto i na jakim etapie popełnił błędy, jakie są konsekwencje popełnionych błędów w kontekście konstrukcji budynku, czy takie błędy można usunąć, jak je usunąć, a co jeśli się już nie da usunąć? Rodzi się wiele pytań. Dochodzi do wyjaśniania tych wszystkich kwestii. Często nakłady ponoszone na wyjaśnienie kwestii spornych dużo kosztują a proces wyjaśnienia trwa dosyć długo, bo trzeba powołać niezależnego rzeczoznawcę, który musi przygotować opinię. Niekiedy nawet spory dochodzą do sądu. Jest to sytuacja niekomfortowa zarówno dla inwestora, jak i wykonawcy. Zamiast realizować budowę, to energia jest tracona na wyjaśnianie sporów.

Jak to wygląda w kontekście murów

W kontekście dużej wagi działania prewencyjnego takim sztandarowym są roboty murowe. Niby zasady murowania są znane od wieków, a nowe technologie bazujące na nich są znane od lat. Poza tym nowoczesne materiały murowe nie wymagają od wykonawców jakiś specjalistycznych umiejętności oraz szczególnej wiedzy. Są zasady murowania, jednak są one bardzo często bagatelizowane. Efekt jest taki, że wciąż popełniane są błędy przy tak prostych konstrukcjach, jak konstrukcje murowe.

Dlatego ważne jest przed rozpoczęciem robót murowych ustalenie zasad wykonania murów. Kierownik budowy powinien wówczas poświęcić czas i się spotkać na budowie z wykonawcami i im wszystko wytłumaczyć. Nie chodzi tu o podważanie kompetencji wykonawców ani szkolenie ich, jak się muruje władając kielnią, ale ustalenie zasad, które obowiązują, by wykonać mury poprawnie. Kierownik budowy powinien wówczas omówić kwestie poprawnego wykonania murów krok po kroku. Na co zwracać uwagę, co w na danym etapie robót będzie potrzebne, co i jak należy wykonać, o czym należy pamiętać. Powinien  wspomnieć o najczęściej popełnianych błędach. Przy tym oczywiście powinno się uwzględnić specyfikę materiałów lub zastosowanego systemu, a wtedy na jego składowe oraz systemowe budowanie Dzięki temu będzie większe prawdopodobieństwo uniknięcia błędów wykonawczych. To pozwoli też bardziej panować nad realizacją budowy.

Od autora

Kontrole na budowie powinny być dokonywane przez kierownika budowy zarówno w trakcie robót, jak i przy ich odbiorze na zakończenie. Z doświadczenia wiem, że jednak błędy są popełniane. Dlatego tak ważne jest działanie prewencyjne. Wcześniejsze omówienie prac z wykonawcami, zanim do nich przystąpią zawsze się sprawdza. To lepsze niż późniejsze zaskoczenie, że coś zostało wykonane nie tak. W przypadku robót murarskich można popełnić wiele szkolnych błędów. Wśród nich najczęściej jest popełniany taki, że wykonawcy nie rozkładają zaprawy murarskiej wszędzie tam, gdzie ona powinna być. Wówczas okazuje się, że nie są możliwe żadne poprawki. To tylko jeden z wielu błędów, ale może być ich naprawdę wiele. Proszę mi wierzyć, o błędach popełnionych przy wykonywaniu murów można by było książkę napisać… Dlatego tak ważny jest nadzór nad prowadzonymi robotami murarskimi przed, w trakcie i na zakończenie tych robót.

Tomasz Rybarczyk

Architekt


Zobacz również:

Bezpłatna pomoc architekta

Wypełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą.

Zamawiając usługi forum i dzienników budowy, przyjmujesz do wiadomości i wyrażasz zgodę na świadczenie tych usług i przetwarzanie przez Usługodawcę, którym jest Pracownia Projektowa ARCHIPELAG A. Wójciak, R. Wójciak Sp. J., jako Administratora danych, podanych w formularzu danych osobowych, na zasadach wskazanych w Regulaminie i Polityce Prywatności serwisu ARCHIPELAG.pl.

Jeśli chcesz także otrzymywać bonusy i informacje dotyczące akcji promocyjnych naszych i naszych Partnerów, wyraź zgodę dodatkową i zaznacz odpowiednie pole. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez administratora, którym jest Pracownia Projektowa ARCHIPELAG A. Wójciak, R. Wójciak Sp. J. z siedzibą: ul. M. Smoluchowskiego 56/3, 50-372 Wrocław, nr KRS 0000123673, NIP: 897-16-05-744, REGON: 931987209:

Na podstawie art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO) informujemy Cię, że (przeczytaj klauzulę informacyjną):

czytaj całość ›
Pola oznaczone gwiazdką (*) są obowiązkowe do wypełnienia