Ulubione projekty
Twoja lista jest pusta
Dodano projekt
Usunięto projekt
Taras na dachu – jak urządzić?
Aranżacja tarasu to jedno z największych i zarazem najprzyjemniejszych wyzwań każdego posiadacza mieszkania. Jak urządzić przydomową przestrzeń, by stworzyć swoją własną wymarzoną strefę relaksu?
Wbrew pozorom, nie jest to wcale takie łatwe zadanie, jak mogło by się wydawać. Zwłaszcza jeśli zamarzy nam się taras…na dachu! Dlaczego?
Ponieważ z samej swojej specyfiki, prace adaptacyjne dachu są czasochłonne i angażujące, od samej fazy projektowej zacząwszy. Na początek potrzebujemy projektu, a także pozwolenia na budowę, które musi zostać wcześniej pozytywnie zaopiniowane. Gdy już uporamy się z tymi problemami, czeka nas kolejne wyzwanie – uzyskanie szeregu ekspertyz odnośnie stanu konstrukcji budynku. Następnie, należy przedstawić szczegółowy plan przebudowy powierzchni dachu. Procedura jest rozciągnięta w czasie i złożona, ponieważ z punktu widzenia polskiego prawa aranżacja dachu jest traktowana jak remont generalny – który ma specyficzne wymagania już na etapie formalnym. Należy liczyć się z faktem, że procedura uzyskania niezbędnych pozwoleń może trwać kilka-kilkanaście miesięcy, w zależności od warunków i stanu budynku, w którym chcemy przeprowadzić prace.
Gdy już dopełnimy wszystkich formalności, możemy skupić się na tym co najistotniejsze – pracach aranżacyjnych. Musimy dołożyć wszelkich starań, by należycie wykonać wszystkie prace, bo błędy na etapie wykonawczym mogą nas drogo kosztować – np. kiedy odkryjemy, że podczas opadów woda przedostaje się nam do pomieszczeń w domu.
Standardowe stosowane rodzaje wykończeń dachu nie są przeznaczone do aranżacji tarasowej. Dlaczego? Z powodu ograniczeń obciążeniowych. By temu zapobiec, należy użyć konstrukcji odwróconej, w której zamienia się kolejnością warstwę ocieplającą z uszczelniającą. Zastosowanie takiego rozwiązania pozwoli uniknąć obaw o przeciążenie.
Pozostając w kwestii bezpieczeństwa – niezbędne będzie zamontowanie barierek albo specjalnego ogrodzenia, by zniwelować prawdopodobieństwo upadku z dużej wysokości. Dobór materiału oraz styl wykończenia powinien być spójny z rozwiązaniami zastosowanymi podczas aranżacji wnętrza naszego budynku mieszkalnego.
Przy wyborze podłoża, należy wziąć pod uwagę walory antypoślizgowe materiału. W tym przypadku rekomendujemy wykorzystanie desek kompozytowych od ProDeck – których właściwości praktycznie niwelują możliwość poślizgnięcia się. Ponadto systemy tarasowe od tego producenta są całkowicie niepalne oraz odporne na nacisk. Dostępne w szerokiej gamie kolorystycznej, pasują zarówno do nowoczesnego, jak i klasycznego wystroju tarasu.
Pamiętajmy także o zadaszeniu – stałym lub częściowo składanym, by móc korzystać z uroków naszego tarasu podczas ciepłych dni, jak i tych deszczowych.
Źródło: ProDeck
Zobacz również:
-
Pielęgnacja tarasu kompozytowego
Każdy posiadacz tarasu kompozytowego chciałby osiągnąć cieszący oko efekt wizualny, jak również móc cieszyć się korzyściami ze swojej przydomowej strefy relaksu przez długie lata, niezależnie od warunków [...]
-
Domy z dwoma tarasami – zobacz najlepsze projekty
Śniadanie w ogrodzie, popołudniowa kawa w promieniach słońca, przyjemny relaks po pracy – w ciepłe letnie miesiące nie ma lepszego miejsca na odpoczynek niż własny, wymarzony taras. A gdyby tak mieć do dyspozycji nie [...]