Ulubione projekty

Twoja lista jest pusta

Dodano projekt

Usunięto projekt

Skuteczne ocieplenie ścian zewnętrznych

Odpowiednio dobrany kompletny system ociepleń ścian zewnętrznych czyni budynek komfortowym, gwarantuje ciepło pomieszczeń zimą oraz przyjemny chłód podczas największych upałów, z minimalnymi rachunkami za ogrzewanie. Ocieplenie ścian budynku wysokiej jakości styropianem pozwala na uzyskanie energooszczędnego standardu, który staje się coraz częściej normą wśród inwestorów. 

Grafitowe płyty styropianowe w kompletnym systemie ociepleń

Ochrona cieplna zewnętrznych elementów bryły budynku, wynika wprost z założeń jakie projektujący architekt przyjął w swojej koncepcji. Każda mała zmiana, a szczególnie zamiana materiałów izolacyjnych na inne niesystemowe rozwiązania, może mieć wpływ na pogorszenie założeń projektowych i w efekcie spowodować zwiększenie kosztów ogrzewania budynku podczas użytkowania. Elewacja jest narażona na oddziaływanie warunków atmosferycznych i musi być wykonana na wysokim poziomie, ponieważ pełni w procesie użytkowania budynku bardzo istotną funkcję. To od odpowiednio dobranej izolacji zależy, w dużej mierze, poziom komfortu wewnątrz budynku, jego wpływ na użytkowników i koszty związane z ogrzewaniem lub chłodzeniem. Niski poziom ochrony cieplnej generuje wysokie koszty utrzymania budynku stanowiące duże obciążenie domowego budżetu. 

Grafitowe płyty pełne korzyści

Stosowany w budownictwie od ponad 15 lat styropian grafitowy Termo Organiki cieszy się coraz większą popularnością m.in. ze względu na wysoką jakość oraz bardzo korzystny współczynnik przewodzenia ciepła λ (lambda), który dla płyt TERMONIUM PLUS fasada wynosi 0,031 W/mK. Najważniejszym parametrem użytkowym dla styropianu jest współczynnik λ(lambda) – im mniejsza wartość lambdy, tym lepsze właściwości izolacyjne styropianu.

Tak dobre parametry izolacyjne są możliwe do osiągnięcia za sprawą specjalnych dodatków w produkcji styropianu, jak np. grafitu, który skutecznie ogranicza starty ciepła z budynku. Wybierając styropian do ocieplenia ścian zewnętrznych  należy pamiętać, że materiał będzie chronił budynek przed niskimi i wysokimi temperaturami przez cały okres eksploatacji budynku, co najmniej kilkadziesiąt lat. Wymiana styropianu lub doklejanie kolejnych warstw jest rozwiązaniem kosztownym i często kompromisowym.  Ochrona ścian zewnętrznych przy użyciu szarych płyt jest znacznie lepsza niż przy zastosowaniu zwykłego białego styropianu. 

Przykładowo płyty styropianu grafitowego TERMONIUM PLUS fasada o grubości 20 cm i współczynniku λ=0,031W/mK (co jest standardem ocieplania ścian budynków energooszczędnych) będą lepiej izolować budynek niż zwykły biały styropian o grubości 27 cm.

Ocieplenie opłacalne dla inwestora i środowiska

W przypadku nowobudowanych domów poziom ochrony cieplnej budynku i związane z tym zapotrzebowanie budynku na energię jest podstawą do zaprojektowania urządzeń grzewczych lub chłodzących. Logiczne jest, że budynki słabo izolowane będą potrzebowały urządzeń energetycznych o dużej mocy, co przekłada się na wyższy koszt ich zakupu i eksploatacji. 

Solidne ocieplanie domu jest też postrzegane jako dobre, prospołeczne działanie (dbałość o środowisko, mniejsze zanieczyszczenie powietrza, ograniczające smog, itp.). Jeszcze do niedawna widok gęstego dymu snującego się z komina był powszechnie akceptowalny. Obecnie taki widok w okresie grzewczym jest już mocno krytykowany i część osób może kierować się bodźcem zmiany sposobu ogrzewania. By ten zabieg miał sens i nie spowodował drastycznego podniesienia kosztów ogrzewania konieczne jest ocieplenie budynku i przy okazji poprawa jego  o estetyki.

Najrozsądniej w kompletnym systemie

Systemy zewnętrznego izolowania ścian budynków przy użyciu materiałów termoizolacyjnych są rozwiązaniem najczęściej wybieranym przez inwestorów. Bezspornym argumentem za stosowaniem metody ETICS jest fakt, że ta technologia została zweryfikowana w praktyce, w blisko 40-letnim okresie użytkowania. Ogromna liczba budynków z zastosowanym ociepleniem ścian w pełnym systemie udowadnia, że metoda jest bezpieczna, trwała i skuteczna. Nie oznacza to jednak, że jest niezniszczalna i bezobsługowa, ale wykonując okresowe przeglądy i prace renowacyjne można utrzymać fasadę w bardzo dobrym stanie przez wiele lat, a w sytuacji mocnego zabrudzenia można bez większego trudu wykonać prace renowacyjne zyskując nowy estetyczny wygląd. 

Kompletny System Ociepleń Termo Organika ETICS zachowuje niezmiennie swoje właściwości podczas eksploatacji budynku. Warunkiem uzyskania trwałości liczonej na dziesięciolecia jest jednak bezbłędne wykonawstwo i wzajemna zgodność poszczególnych elementów składowych zarówno pod względem mechanicznym, jak i chemicznym. Potwierdzeniem kompatybilności poszczególnych składników, takich jak płyty termoizolacyjne, tynki, farby, kleje i innych materiałów tworzących system ociepleń jest aprobata lub ocena techniczna, uzyskana po przebadaniu wyrobu w niezależnym, wyspecjalizowanym laboratorium. Przed zakupem dobrze jest sprawdzić jakie rekomendacje i certyfikaty posiada wybrany styropian. Izolacja to podstawowy składnik kompletnego systemu ociepleń, który powinien pochodzić od jednego producenta i być objęty aprobatą-oceną techniczną.

 

Źródło: Termo OrganikaZobacz również:

 • Termo Organika nr 1 wśród producentów materiałów izolacyjnych

  Największy producent styropianu w Polsce oraz kompletnego systemu ociepleń otrzymał „Złoty Laur Konsumenta 2017” w kategorii „Materiały termoizolacyjne” w ogólnopolskim plebiscycie Laur Konsumenta. Na podium tuż za [...]

  Więcej
 • Termoizolacja domu

  Znakomite parametry cieplne to w dużej mierze zasługa właściwie dobranej izolacji, która musi być zastosowana na wszystkich przegrodach domu energooszczędnego. Stopień izolacyjności jest wyrażany przez współczynnik [...]

  Więcej
 • Styropian i cały system ociepleń od jednego producenta

  Przeglądając różne strony dotyczące ocieplania budynków można często natrafić na informację, że cały system ociepleń powinien pochodzić od jednego producenta. Można zastanawiać się jakie to ma znaczenie [...]

  Więcej
Bezpłatna pomoc architekta

Wypełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą.

Zamawiając usługi forum i dzienników budowy, przyjmujesz do wiadomości i wyrażasz zgodę na świadczenie tych usług i przetwarzanie przez Usługodawcę, którym jest Pracownia Projektowa ARCHIPELAG A. Wójciak, R. Wójciak Sp. J., jako Administratora danych, podanych w formularzu danych osobowych, na zasadach wskazanych w Regulaminie i Polityce Prywatności serwisu ARCHIPELAG.pl.

Jeśli chcesz także otrzymywać bonusy i informacje dotyczące akcji promocyjnych naszych i naszych Partnerów, wyraź zgodę dodatkową i zaznacz odpowiednie pole. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez administratora, którym jest Pracownia Projektowa ARCHIPELAG A. Wójciak, R. Wójciak Sp. J. z siedzibą: ul. M. Smoluchowskiego 56/3, 50-372 Wrocław, nr KRS 0000123673, NIP: 897-16-05-744, REGON: 931987209:

Na podstawie art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO) informujemy Cię, że (przeczytaj klauzulę informacyjną):

czytaj całość ›
Pola oznaczone gwiazdką (*) są obowiązkowe do wypełnienia