Ulubione projekty

Twoja lista jest pusta

Dodano projekt

Usunięto projekt

Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu domu? Porównujemy koszty.

Inwestorzy podczas budowy domu muszą podejmować wiele strategicznych decyzji, które mają wpływ na późniejszy komfort użytkowania i koszty utrzymania domu. Jedną z najważniejszych jest wybór źródła ciepła. Już dziś warto rozważyć zastosowanie energooszczędnych rozwiązań, które pozwolą zaoszczędzić na eksploatacji. Zobaczcie porównanie kosztów ogrzewania domu z zastosowaniem instalacji tradycyjnych i energooszczędnych na przykładzie projektu domu z poddaszem użytkowym – Mini 5 i Mini 5 G1 PLUS.

 Dom energooszczędny czyli jaki?

Aby budynek był energooszczędny musi spełniać określone kryteria. Ważny jest jego kształt, układ pomieszczeń, sposób usytuowania na działce, odpowiednia izolacja i właściwie dobrane instalacje. Dom energooszczędny jest zaprojektowany tak, aby straty pozyskanej energii były jak najmniejsze. Im bryła budynku bardziej zwarta i prosta, tym mniej przegród zewnętrznych przez które ciepło ucieka z budynku, a w efekcie niższe koszty zużycia energii potrzebnej do jego ogrzania. Ważne jest również usytuowanie budynku na działce oraz rozkład pomieszczeń, który powinien uwzględniać strony świata i wynikającego z niego różnice nasłonecznienia w ciągu dnia. Izolacja musi być ciągła i o odpowiedniej grubości. Dobre parametry uzyskują domy, w których grubość izolacji wynosi odpowiednio: podłoga na gruncie – 15 cm, ściany zewnętrzne – 20 cm i dach – 30 cm. Niezwykle istotna jak sama izolacja jest również staranność jej wykonania. W energooszczędnym budynku stosujemy instalacje i urządzenia korzystające z odnawialnych źródeł energii tj.: pompę ciepła, wentylację mechaniczną z rekuperacją, kolektory słoneczne lub ogniwa fotowoltaiczne. Dom, który nie tylko oszczędza energię, ale także aktywnie ją pozyskuje ze źródeł naturalnych wpisuje się w kierunek nowoczesnego, zrównoważonego budownictwa. Warto pamiętać, że od 2021 na terenie Unii Europejskiej będą mogły być budowane jedynie domy o bardzo niskim zapotrzebowaniu na energię, które częściowo będą zasilane z Odnawialnych Źródeł Energii (OZE).

Poniżej przedstawiamy porównanie rocznych kosztów ogrzewania domu parterowego z poddaszem użytkowym w wersji tradycyjnej z kotłem kondensacyjnym (projekt domu Mini 5) oraz w wersji energooszczędnej z pompą ciepła, wentylacja mechaniczną z rekuperacją i ogniwami fotowoltaicznymi (Mini 5 G1 PLUS).

Projekt domu Mini 5

Ten mały i tani w budowie dom charakteryzuje się prostą, kompaktowa formą, odpowiednim rozmieszczeniem okien oraz wygodnym układem pomieszczeń. Jest idealną propozycją zarówno dla młodego małżeństwa, singla, jak i pary seniorów. Do dyspozycji domowników jest także zadaszony taras oferujący przyjemne warunki do odpoczynku z relaksującym widokiem na ogród.

Zobacz projekt domu Mini 5

Projekt domu MINI 5 G1 PLUS

To energooszczędny, ciepły i tani w utrzymaniu dom wyposażony w pompę ciepła, wentylację mechaniczną z rekuperacją i ogniwa fotowoltaiczne. Eleganckie i nowoczesne wykończenie elewacji idzie w parze z niezwykłą funkcjonalnością. Dużym plusem projektu jest znakomite doświetlenie wszystkich pomieszczeń, a także pełna harmonia wnętrza i ogrodu.

Zobacz projekt domu Mini 5 G1 PLUS


Zobacz także:


Bezpłatna pomoc architekta

Wypełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą.

Zamawiając usługi forum i dzienników budowy, przyjmujesz do wiadomości i wyrażasz zgodę na świadczenie tych usług i przetwarzanie przez Usługodawcę, którym jest Pracownia Projektowa ARCHIPELAG A. Wójciak, R. Wójciak Sp. J., jako Administratora danych, podanych w formularzu danych osobowych, na zasadach wskazanych w Regulaminie i Polityce Prywatności serwisu ARCHIPELAG.pl.

Jeśli chcesz także otrzymywać bonusy i informacje dotyczące akcji promocyjnych naszych i naszych Partnerów, wyraź zgodę dodatkową i zaznacz odpowiednie pole. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez administratora, którym jest Pracownia Projektowa ARCHIPELAG A. Wójciak, R. Wójciak Sp. J. z siedzibą: ul. M. Smoluchowskiego 56/3, 50-372 Wrocław, nr KRS 0000123673, NIP: 897-16-05-744, REGON: 931987209:

Na podstawie art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO) informujemy Cię, że (przeczytaj klauzulę informacyjną):

czytaj całość ›
Pola oznaczone gwiazdką (*) są obowiązkowe do wypełnienia