Ulubione projekty

Twoja lista jest pusta

Dodano projekt

Usunięto projekt

Jak przygotować taras na zimę?

Każdy taras, bez względu na materiał, jakim jest pokryty, powinien być odpowiednio przygotowany do sezonu zimowego. Mróz, śnieg i zamarzająca woda stanowią dla niego niemałe wyzwanie. Właściwe zabezpieczenie jest niezbędne, aby wiosną móc ponownie cieszyć się pięknym wyglądem nawierzchni. W zależności od tego, czy taras jest zbudowany z płytek ceramicznych, drewna czy desek kompozytowych, istnieją różne metody jego pielęgnacji. Przedstawiamy najważniejsze z nich.

Przygotowanie tarasu do zimy | fot. ProDeck Przygotowanie tarasu do zimy | fot. ProDeck

Od czego zacząć?

Przygotowując taras przed zimą, w pierwszej kolejności należy starannie oczyścić jego nawierzchnię. Przydatne mogą okazać się przeznaczone do tego urządzenia – dmuchawy i odkurzacze do liści. Dzięki nim proces czyszczenia będzie dokładniejszy, a także przebiegnie znacznie sprawniej. W przypadku desek kompozytowych, wymagających najmniej zabiegów konserwacyjnych spośród materiałów na taras, świetnie sprawdzi się zwykła myjka ciśnieniowa. Jak dodaje jeden z producentów tych desek, firma ProDeck, warto, aby strumień wody skierowany był równolegle do ryflowań – umożliwi to jeszcze szybsze pozbycie się nagromadzonego brudu. Zabrudzenia na drewnianych i ceramicznych nawierzchniach pomoże z kolei usunąć szczotka z włosiem z polipropylenu nasączona płynem do mycia naczyń lub innym, dedykowanym środkiem czyszczącym. Najważniejsze, aby skutecznie pozbyć się wszelkich plam i zanieczyszczeń – po upływie zimy może być trudniej je zlikwidować.

Impregnacja i olejowanie 

Zima często okazuje się prawdziwym testem dla naszego tarasu. Podczas jego porządkowania ważne jest więc właściwe zabezpieczenie nawierzchni przed niekorzystnymi warunkami. Na rynku istnieje szeroka gama środków ochronnych – ich wybór zależy w dużej mierze od rodzaju posiadanego materiału. Jeszcze przed pierwszymi mrozami tarasy z płytek ceramicznych powinny zostać pokryte w szczelinach silikonowymi impregnatami. W przeciwnym wypadku roztapiająca się woda wniknie w głąb posadzki, a w razie ujemnych temperatur zamarznie i rozsadzi zewnętrzną powierzchnię płytek. Sporo uwagi wymagają również drewniane panele. Najlepszym sposobem na zabezpieczenie ich przed ewentualnym zniszczeniem lub ściemnieniem pod wpływem śniegu czy wody jest impregnacja. By jak najdłużej zachować naturalny kolor drewna, warto też regularnie go olejować.

Czasem wystarczy detergent 

Specjalistycznych preparatów pielęgnacyjnych i olejowania nie wymagają natomiast deski kompozytowe. Charakteryzują się one wyjątkową trwałością oraz wysoką odpornością na niekorzystne czynniki zewnętrzne, a do ich pielęgnacji nie potrzeba czasochłonnych zabiegów. Do usunięcia z kompozytu większości plam i zanieczyszczeń zazwyczaj wystarcza jedynie woda z łagodnym detergentem. Czasem przydatna może być również szczotka z twardym włosiem. Co istotne, deski kompozytowe nie nasiąkają wodą. Dzięki temu nie ma potrzeby usuwania gromadzącego się na tarasie śniegu. Jak zapewnia producent desek, firma ProDeck, możemy być pewni, że materiał ten nie zmieni swojego wyglądu nawet po mroźnej zimie.

Zabezpieczenie tarasu przed zimą | fot. ProDeck Zabezpieczenie tarasu przed zimą | fot. ProDeck

Dlaczego warto zadbać o taras przed zimą? 

Przygotowanie tarasu przed sezonem zimowym wiąże się z licznymi korzyściami. Pozwala na zabezpieczenie nawierzchni przed ewentualnym, niszczącym działaniem mrozu oraz znacznie ułatwia przeprowadzanie wiosennych porządków. Co więcej, właściwa ochrona tarasu przed nadejściem pierwszych przymrozków i opadów śniegu pomoże zachować jego walory estetyczne na lata. Nie możemy jednak zapominać, że wygląd naszego tarasu, zwłaszcza po dłuższym czasie użytkowania, zależy od wykorzystanych do jego budowy materiałów. Warto postawić na produkty komfortowe w użytkowaniu i trwałe. Najmniej wymagające pod względem utrzymania są deski kompozytowe, cenione ze względu na wysoką wytrzymałość oraz połączenie doskonałej jakości drewna i nowoczesnych polimerów. Szeroki wachlarz pokryć tarasowych oferuje między innymi polska firma ProDeck, której produkty nie wymagają malowania i konserwacji, i co więcej, objęte są długoletnią gwarancją, nawet do 25 lat na gnicie i butwienie. Decydując się na materiały tego producenta możemy mieć pewność, że zyskamy trwały, atrakcyjny wizualnie i łatwy w pielęgnacji taras. 

(Źródło: ProDeck)


Zobacz również:

Bezpłatna pomoc architekta

Wypełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą.

Zamawiając usługi forum i dzienników budowy, przyjmujesz do wiadomości i wyrażasz zgodę na świadczenie tych usług i przetwarzanie przez Usługodawcę, którym jest Pracownia Projektowa ARCHIPELAG A. Wójciak, R. Wójciak Sp. J., jako Administratora danych, podanych w formularzu danych osobowych, na zasadach wskazanych w Regulaminie i Polityce Prywatności serwisu ARCHIPELAG.pl.

Jeśli chcesz także otrzymywać bonusy i informacje dotyczące akcji promocyjnych naszych i naszych Partnerów, wyraź zgodę dodatkową i zaznacz odpowiednie pole. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez administratora, którym jest Pracownia Projektowa ARCHIPELAG A. Wójciak, R. Wójciak Sp. J. z siedzibą: ul. M. Smoluchowskiego 56/3, 50-372 Wrocław, nr KRS 0000123673, NIP: 897-16-05-744, REGON: 931987209:

Na podstawie art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO) informujemy Cię, że (przeczytaj klauzulę informacyjną):

czytaj całość ›
Pola oznaczone gwiazdką (*) są obowiązkowe do wypełnienia