Ulubione projekty

Twoja lista jest pusta

Dodano projekt

Usunięto projekt

Jak dobrać rolety?

Rolety zewnętrzne dzięki swojej funkcjonalności stanowią integralną część nowoczesnych technologii budowlanych. Są doskonałym zabezpieczeniem przed słońcem, wiatrem, deszczem, śniegiem i innymi zjawiskami atmosferycznymi. Decyzja o zastosowaniu zewnętrznych rolet naokiennych w nowo powstających domach warto podjąć już na etapie projektowania. 

Jak wybrać rolety zewnętrzne? | Fot. BeClever Jak wybrać rolety zewnętrzne? | Fot. BeClever

Decyzja, montaż, termoizolacja

Przebieg samego montażu jest szybki i nieskomplikowany. Zgodnie z nazwą systemu, skrzynka rolety nakładana jest na okno, a następnie wraz z nim montowana we wnęce okiennej. W celu zapewnienia pełnego bezpieczeństwa połączenia zestawu okno-roleta z wnęką okienną należy pamiętać o kotwach montażowych, odpowiedzialnych za trwałe przytwierdzenie rolety do nadproża. W przypadku rolet o bardzo dużych gabarytach warto wybrać system, który przewiduje możliwość zastosowania wzmocnień i konsol dodatkowo stabilizujących konstrukcję skrzynki.

Skrzynka rolety naokiennej może być zabudowana w różnych wariantach (zabudowa całkowita, od wewnątrz, z zewnątrz, bez zabudowy). Rozwiązaniem dającym najlepsze właściwości termoizolacyjne jest zabudowa całkowita (dodatkowa warstwa ocieplenia skrzynki od zewnętrznej i wewnętrznej strony budynku). Inny aspekt montażu mający wpływ na izolacyjność termiczną to odpowiednie wypełnienie niskoprężną pianką montażową przestrzeni pomiędzy zamontowaną roletą a wnęką okienną (czynność wykonywana według zaleceń producenta).

Kluczowym elementem samej skrzynki rolety naokiennej, decydującym o parametrach izolacyjności termicznej jest jej wewnętrzne ocieplenie. Powinno się ona składać z dwóch części: wkładki głównej oraz wkładki dodatkowej. Wkładka główna zapobiega przenikaniu ciepła przez konstrukcję skrzynki (element umieszczony za pancerzem), natomiast wkładka dolna eliminuje powstawanie ewentualnych mostków termicznych (element umieszczony pod pancerzem). Najlepsze rozwiązania charakteryzują się odpowiednią grubością materiału i optymalnym wypełnieniem wolnej przestrzeni w skrzynce rolety.

W zależności od warunków klimatycznych systemy rolet naokiennych przewidują wkładki wykonane ze styropianu lub neoporu. Rozwiązaniem zalecanym w krajach umiarkowanej strefy klimatycznej są wkładki neoporowe. Neopor jest tworzywem wykonanym z nowoczesnych materiałów izolacyjnych z dodatkiem grafitu, który pochłania i odbija promieniowanie cieplne. W rezultacie znacznie poprawia właściwości izolacyjne w stosunku do styropianu (nawet o 20%!).

Moskitiera

Podczas konfiguracji rolet warto wybrać wariant z rolowaną moskitierą, dającą odczuwalne korzyści z zastosowania w okresie wiosennym oraz letnim. Moskitiera skutecznie chroni przed obecnością insektów oraz stanowi barierę dla kurzu i pyłków kwiatowych. Warto zwrócić uwagę na rozwiązania, w których siatka jest umieszczona pomiędzy pancerzem rolety a oknem, dodatkowo chroniąc ją przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi (silny deszcz, grad, wiatr).

Sterowanie

Rolety naokienne można wyposażyć zarówno w napęd manualny, jak i elektryczny. Sterowanie ręczne jest rozwiązaniem tańszym, ale wymagającym większego wysiłku związanego z obsługą rolet (zwłaszcza przy ich dużej liczbie lub przy dużych gabarytach). Rozwiązaniem droższym, ale znacznie wygodniejszym jest sterowanie elektryczne, które podnosi i opuszcza pancerz rolety za pomocą silnika elektrycznego. Najnowsze rozwiązania pozwalają na automatyczne podnoszenie i opuszczanie pancerza o określonej godzinie (zegar sterujący) lub w momencie pojawiania się promieni słonecznych albo deszczu (czujniki).

Akustyka

Oprócz funkcji energooszczędnej, rolety naokienne działają jako dodatkowa izolacja akustyczna okien, co ma szczególne znaczenie przy budynkach zlokalizowanych w hałaśliwym środowisku. Rolety tłumią dźwięki z zewnątrz, skutecznie zapewniając pożądaną ciszę w pomieszczeniach budynku. Akustyczna funkcja rolet przekłada się na spokojny sen i wypoczynek domowników.

Bezpieczeństwo

Rolety utrudniają włamanie i skutecznie zniechęcają potencjalnych złodziei. Ich zastosowanie pozwala zwiększyć poczucie bezpieczeństwa wśród mieszkańców, a także przyczynia się do stworzenia sfery prywatności. Przy wyborze systemu roletowego warto zwrócić uwagę na rozwiązania konstrukcyjne pozwalające zachować stabilność i bezpieczeństwo nawet przy roletach o bardzo dużych gabarytach.

Estetyka

Rolety naokienne charakteryzują się różnymi sposobami zabudowy i wykończenia (w zależności od rodzaju systemu i wariantu skrzynki). Zabudowa całkowita skrzynki rolety zapewnia zachowanie czystości architektonicznej, natomiast wersja z częściową zabudową lub brakiem zabudowy powala na wykończenie rolety w szerokiej palecie oklein lub w aluminium z możliwością polakierowania w dowolnej kolorystyce.

Podsumowanie

Rolety dzięki swojej funkcjonalności stanowią integralną część nowoczesnych technologii budowlanych. Są doskonałym zabezpieczeniem przed słońcem, wiatrem, deszczem, śniegiem i innymi zjawiskami atmosferycznymi, gwarantując odpowiedni klimat w pomieszczeniach budynku. Konstrukcja rolet naokiennych pozwala dopasować ich cechy funkcjonalne i estetyczne do indywidualnych wymagań użytkownika oraz doskonale wkomponować je w każdy projekt i elewację budynku.

Należy pamiętać, że wybór rolet to decyzja na długie lata, dlatego warto zdecydować się na rozwiązania zapewniające wysoką jakość i komfort użytkowania.

Źródło: BeClever


Może Cię zainteresować:

  • Rolety zewnętrzne

    Rolety zewnętrzne stanowią integralną część nowoczesnych domów. Zabezpieczają okna i wnętrze przed słońcem, wiatrem i innymi zjawiskami atmosferycznymi, a także poprawiają izolację termiczną okien. W lecie zapobiegają [...]

    Więcej
Bezpłatna pomoc architekta

Wypełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą.

Zamawiając usługi forum i dzienników budowy, przyjmujesz do wiadomości i wyrażasz zgodę na świadczenie tych usług i przetwarzanie przez Usługodawcę, którym jest Pracownia Projektowa ARCHIPELAG A. Wójciak, R. Wójciak Sp. J., jako Administratora danych, podanych w formularzu danych osobowych, na zasadach wskazanych w Regulaminie i Polityce Prywatności serwisu ARCHIPELAG.pl.

Jeśli chcesz także otrzymywać bonusy i informacje dotyczące akcji promocyjnych naszych i naszych Partnerów, wyraź zgodę dodatkową i zaznacz odpowiednie pole. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez administratora, którym jest Pracownia Projektowa ARCHIPELAG A. Wójciak, R. Wójciak Sp. J. z siedzibą: ul. M. Smoluchowskiego 56/3, 50-372 Wrocław, nr KRS 0000123673, NIP: 897-16-05-744, REGON: 931987209:

Na podstawie art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO) informujemy Cię, że (przeczytaj klauzulę informacyjną):

czytaj całość ›
Pola oznaczone gwiazdką (*) są obowiązkowe do wypełnienia