Ulubione projekty
Twoja lista jest pusta
Dodano projekt
Usunięto projekt
Projekt budowlany 2021
We wrześniu kończy się okres przejściowy dla wprowadzenia nowego zakresu i formy projektu budowlanego. Zgodnie z nowelizacją Prawa budowlanego nowa dokumentacja jest podzielona na trzy odrębne części: projekt zagospodarowania działki lub terenu (PZT), projekt architektoniczno-budowlany (PAB) oraz projekt techniczny (PT), z których tylko dwie – PZT oraz PAB stanowią załączniki do wniosku składanego w urzędzie.
Projekt budowlany sporządzony na starych zasadach można składać jeszcze tylko do 19 września 2021.
Nowy podział projekt budowlanego
Od 19.09.2021 do urzędu należy składać komplet 3 egzemplarzy projektu architektoniczno-budowlanego (PAB) oraz 3 egzemplarze projektu zagospodarowania terenu (PZT) wraz z:
- kopią uprawnień budowlanych i zaświadczenia o przynależności do izby
- oświadczeniem projektanta i projektanta sprawdzającego
Do kierownika budowy koniecznie musi trafić projekt techniczny (PT), który powinien wraz z postępem robót być aktualizowany, gotowy do okazania organom nadzoru budowlanego. Finalnie musi być spójny z PZT i PAB oraz zawierać kopie uprawnień, zaświadczeń i oświadczeń jak PZT i PAB.
Projekt gotowy
Dokumentacja PAB + PT (projekt architektoniczno-budowlany + projekt techniczny).
przygotowana przez Pracownię zawiera:
- 3 egzemplarze projektu architektoniczno-budowlanego (PAB) ze szczegółowym opisem
- 2 egzemplarze projektu technicznego (PT) (architektura, konstrukcja, instalacje: wodno-kanalizacyjna, c.o., elektryczna, gazowa (jeśli występują)) ze szczegółowym opisem oraz charakterystyka energetyczna w dwóch egzemplarzach (jeśli dotyczy), materiały pomocnicze (zestawienie więźby dachowej, wykaz materiałów instalacyjnych, obliczenia statyczne)
- Informacje formalno-prawne: oświadczenie projektantów – wymagane prawem potwierdzenie, że projekt został sporządzony zgodnie z obowiązującymi przepisami oraz zasadami wiedzy technicznej; obowiązki architekta adaptującego – wykaz i zakres prac niezbędny do przystosowania domu do warunków lokalnych panujących na działce i stworzenia projektu budowlanego, informacje o alternatywnych rozwiązaniach technicznych i instalacyjnych – wyjaśnienie konieczności zastosowania w projekcie jednoznacznych rozwiązań projektowych.
- lista dopuszczalnych zmian w projekcie niewymagających zgody pracowni – wykaz szeregu zmian, które może wprowadzić architekt dokonujący adaptacji, bez dodatkowej zgody autorów projektu.
Adaptacja projektu
Dokumentację PZT (projekt zagospodarowania terenu) przygotowuje architekt adaptujący. Tę część należy zlecić we własnym zakresie lokalnemu projektantowi, który opracuje go według danych zawartych w PAB i PT dostosowując projekt do warunków lokalnych i indywidualnych wymagań.
Kupując projekt gotowy w Pracowni otrzymujesz wymaganą prawem dokumentację do jednorazowej realizacji domu.
PZT
Projekt zagospodarowania terenu obejmuje m.in.:
- projektowane zagospodarowanie działki: usytuowanie, obrys i układy istniejących i projektowanych obiektów budowlanych
- układ komunikacyjny i układ zieleni, ze wskazaniem charakterystycznych elementów, wymiarów, rzędnych i wzajemnych odległości obiektów, w nawiązaniu do istniejącej i projektowanej zabudowy terenów sąsiednich
- układ sieci i urządzeń uzbrojenia terenu, z przyłączami do sieci zewnętrznych i wewnętrznych urządzeń budowlanych
- sposób dostępu do drogi publicznej
- określenie granic działki, ukształtowanie terenu
- informacje o zakazach i innych uwarunkowaniach wynikających z przepisów odrębnych, dotyczących m. in. zagrożeń dla środowiska, wpływie eksploatacji górniczej, wpisie do rejestru zabytków lub innych wynikających z zapisów w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy
- informację o obszarze oddziaływania obiektu
PAB
Projekt architektoniczno-budowlany obejmuje m.in.:
- projektowany układ przestrzenny oraz formę architektoniczną obiektu budowlanego pokazaną na rysunkach elewacji, rzutów kondygnacji i przekrojów
- zamierzony sposób użytkowania oraz program użytkowy obiektu budowlanego
- charakterystyczne parametry obiektu budowlanego, takie jak zestawienie powierzchni, kubatury, wysokość, wymiary, liczba kondygnacji
- opinię geotechniczną oraz informację o sposobie posadowienia obiektu budowlanego
- parametry techniczne charakteryzujące wpływ obiektu na środowisko
- informacje o zasadniczych elementach wyposażenia budowlano-instalacyjnego, zapewniającego użytkowanie obiektu zgodnie z przeznaczeniem
- informacja i postanowienie udzielające zgody na odstępstwo od przepisów techniczno-budowlanych, jeżeli zostało wydane
- inne wymagane opinie, uzgodnienia i pozwolenia
PT
- Projekt techniczny obejmuje m.in.:
- projektowane rozwiązania konstrukcyjne obiektu wraz z wynikami obliczeń statyczno-wytrzymałościowych
- geotechniczne warunki i sposób posadowienia obiektu
- rozwiązania materiałowo-konstrukcyjne przegród budowlanych
- rozwiązania niezbędnych elementów wyposażenia budowlano-instalacyjnego oraz sposób powiązania instalacji z sieciami zewnętrznymi
- podstawowe wyniki obliczeń z doboru rodzaju i wielkości urządzeń instalacyjnych
- charakterystykę energetyczną budynku
- w zależności od potrzeb: szczegółowe rysunki wykonawcze i inne opracowania projektowe
Architekci dyżurni ARCHIPELAGU są do Państwa dyspozycji!
KONTAKT
telefon: 71 798 38 00
e-mail: biuro@archipelag.pl
Biuro jest czynne:
- Poniedziałek - piątek: od 8:00 do 16:00
Serdecznie zapraszamy!
Pracownia Projektowa ARCHIPELAG
Zobacz również:
-
Jak przygotować się do spotkania z architektem?
Spotkanie z architektem to doskonała okazja, aby rozwiać wszelkie wątpliwości związane z wyborem projektu i budową domu. Jak się do niego przygotować, aby okazało się owocne i korzystne dla inwestorów?
-
BEZPŁATNE porady architektów ARCHIPELAGU!
Szukasz wymarzonego projektu? Chcesz zapytać o zmiany? Architekci ARCHIPELAGU są do Twojej dyspozycji – napisz, zadzwoń, odwiedź nas osobiście! Pomożemy, doradzimy, rozwiejemy wątpliwości.