Ulubione projekty

Twoja lista jest pusta

Dodano projekt

Usunięto projekt

Dlaczego warto budować z bloczków z betonu komórkowego H+H?

Właściwości bloczków z betonu komórkowego doceniają zarówno projektanci oraz inwestorzy, jak i ekipy budowlane. Przedstawiciele dwóch pierwszych grup cenią materiał przede wszystkim za jego parametry termoizolacyjne, wykonawcy natomiast za łatwość obróbki oraz wagę, która powala na szybkie i sprawne prowadzenie prac. O tych oraz pozostałych zaletach budowania z bloczków komórkowych opowiada Robert Janiak, Product Manager firmy H+H.

Budowa lekka jak piórko

Beton komórkowy to materiał powstający z mieszaniny piasku, wody, wapna i proszku lub pasty aluminiowej, który w efekcie specyficznego procesu produkcyjnego uzyskuje charakterystyczną porowatą strukturę. W rezultacie nawet 85% objętości poszczególnych elementów wypełnia powietrze uwięzione w jednorodnej i wytrzymałej strukturze.

Otrzymane w ten sposób elementy murowe są wyjątkowo lekkie - a więc nie sprawiają problemu w transporcie nawet przy nieutwardzonym dojeździe na budowę, przy rozładunku czy składowaniu na stropach powstającego budynku. Są też łatwe do podnoszenia i układania, co pozwala na precyzyjne ustawienie i łatwe wymurowanie ścian czy wznoszenie przegród działowych. Materiał ten jest również łatwy w obróbce. Bez trudu można wykonać w nim docięcia, również te skośne, umożliwiające budowę ścian po łuku.

Na usprawnienie procesu budowy mają wpływ zarówno parametry elementów murowych, jak i dostępność różnych elementów składowych systemu. W ofercie H+H poza bloczkami podstawowymi znajdują się także produkty uzupełniające, takie jak gotowe belki nadprożowe, kształtki U do wykonywania szalunków traconych, bloczki o zwiększonych gabarytach i inne produkty przyspieszające wykonywanie prac murowych. Wszystkie są dopasowane do siebie pod względem rozmiarowym, co minimalizuje ilość prac na budowie, mówi ekspert firmy H+H.

Najcieplejsze ściany

Beton komórkowy sprawdzi się nie tylko podczas samej budowy, ale także w ujęciu długofalowym, wpływając pozytywnie na komfort użytkowania budynku. To jeden z nielicznych materiałów dostępnych na rynku, z którego można wykonać zewnętrzne ściany spełniające wszystkie wymogi dotyczące ochrony cieplnej budynku bez żadnego ocieplenia.

Ilość powietrza spełniającego rolę izolatora rośnie wraz ze zmniejszającą się gęstością różnych bloczków. Wartości w zakresie termoizolacji określa współczynnik przewodzenia ciepła λ, który określa jak intensywnie ciepło przenika przez przegrodę przy różnicy temperatur wynoszącej 1 stopień Kelvina. Im ten współczynnik jest mniejszy - tym więcej ciepła zostanie we wnętrzu.

Jak bardzo zmieniają się wartości przewodzenia ciepła dla poszczególnych materiałów budowlanych doskonale odzwierciedla porównanie bloczków z betonu komórkowego H+H w standardzie SUPERTERMO, dla których λ = 0,085 W/(m·K) z typową cegłą ceramiczną o λ = 0,40 W/(m·K). Na tym przykładzie widać, że współczynnik przewodzenia ciepła może być dla betonu komórkowego nawet blisko 5-ciokrotnie niższy niż w przypadku innych materiałów tłumaczy Robert Janiak.

Bezpieczeństwo na najwyższym poziomie

Zasadowy charakter betonu komórkowego pomaga też zabezpieczyć ściany przed rozwojem pleśni i grzybów. W połączeniu z paroprzepuszczalnością umożliwiającą odprowadzanie nadmiaru wilgoci na zewnątrz przyczynia się to do poprawy mikroklimatu we wnętrzach i dbania o zdrowie mieszkańców.

Do wyróżników betonu komórkowego należy też jego żaroodporność w warunkach pożarowych. Wykonane z niego przegrody posiadają najwyższą klasę reakcji na ogień A1 i wytrzymują działanie temperatury nawet do 1200 stopni Celsjusza, ale co równie istotne w przeciwieństwie do niektórych innych materiałów nie nagrzewają się przy kontakcie z ogniem zachowując przez długi czas po drugiej stronie przegrody znacznie niższą temperaturę niż ta panująca w pomieszczeniu objętym pożarem. To sprawia, że nawet cienka ściana działowa stanowi doskonałe oddzielenie i zapobiega np. samozapłonom mebli w wyniku ich styku z przegrodą o bardzo wysokiej temperaturze, dodaje ekspert.


Zobacz również:

Bezpłatna pomoc architekta

Wypełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą.

Zamawiając usługi forum i dzienników budowy, przyjmujesz do wiadomości i wyrażasz zgodę na świadczenie tych usług i przetwarzanie przez Usługodawcę, którym jest Pracownia Projektowa ARCHIPELAG A. Wójciak, R. Wójciak Sp. J., jako Administratora danych, podanych w formularzu danych osobowych, na zasadach wskazanych w Regulaminie i Polityce Prywatności serwisu ARCHIPELAG.pl.

Jeśli chcesz także otrzymywać bonusy i informacje dotyczące akcji promocyjnych naszych i naszych Partnerów, wyraź zgodę dodatkową i zaznacz odpowiednie pole. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez administratora, którym jest Pracownia Projektowa ARCHIPELAG A. Wójciak, R. Wójciak Sp. J. z siedzibą: ul. M. Smoluchowskiego 56/3, 50-372 Wrocław, nr KRS 0000123673, NIP: 897-16-05-744, REGON: 931987209:

Na podstawie art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO) informujemy Cię, że (przeczytaj klauzulę informacyjną):

czytaj całość ›
Pola oznaczone gwiazdką (*) są obowiązkowe do wypełnienia