Ulubione projekty

Twoja lista jest pusta

Dodano projekt

Usunięto projekt

Deski kompozytowe tarasowe, ogrodzeniowe i elewacyjne – jak o nie dbać?

Deski kompozytowe cieszą się popularnością nie tylko ze względu na trwałość, odporność na warunki atmosferyczne i estetyczny wygląd, ale także z powodu swojej uniwersalności. Materiał ten świetnie nadaje się do wykończenia tarasów i balkonów, z powodzeniem może też zostać wykorzystany do montowania elewacji na budynkach. Doskonale sprawdza się również przy budowie ogrodzeń. Choć deski kompozytowe, w przeciwieństwie do naturalnego drewna, nie wymagają przeprowadzania specjalnych zabiegów konserwacyjnych, warto od czasu do czasu poświęcić chwilę na ich pielęgnację. Dzięki temu jeszcze dłużej będziemy mogli cieszyć się estetycznym wyglądem nawierzchni.

Wszechstronność zastosowania desek kompozytowych wynika przede wszystkim z ich składu. Przykładowo jeden z naszych rodzimych producentów, firma ProDeck, wytwarza je z wysokiej jakości drewna i nowoczesnych polimerów, poprawiających właściwości materiału. Powstające w ten sposób eleganckie, trwałe, i przede wszystkim odporne na różne czynniki zewnętrzne produkty nadają się zarówno do budowy tarasu, a także ogrodzenia i elewacji. Co ważne, deski kompozytowe ProDeck nie wymagają specjalnych zabiegów konserwacyjnych – malowania oraz impregnacji, a do ich pielęgnacji wystarczy woda z delikatnym środkiem myjącym. Dobrze jednak wiedzieć, jak robić to prawidłowo.

Czyszczenie desek kompozytowych

Na powstawanie plam i zanieczyszczeń narażone są wszystkie elementy wykończeniowe budynków – w tym deski tarasowe, elewacyjne i ogrodzeniowe. W zależności od rodzaju materiału użytego do ich budowy, ich czyszczenie wygląda inaczej. Do pielęgnacji desek kompozytowych nie są konieczne specjalne preparaty. Zwykle wystarcza woda z łagodnym środkiem pianotwórczym. Można także użyć myjki wysokociśnieniowej, pamiętając jednocześnie, by ciśnienie wody nie przekraczało 100 barów. Najlepsze efekty uzyskamy, jeśli podczas czyszczenia desek kompozytowych, ustawimy dyszę ze strumieniem wody równolegle do ryflowań. Tak znacznie szybciej i łatwiej pozbędziemy się zalegających w zagłębieniach zanieczyszczeń.

Usuwanie trudnych zanieczyszczeń

Zarówno na deskach kompozytowych, jak i na każdej innej nawierzchni tarasowej i balkonowej, a także elewacji czy ogrodzeniu mogą pojawiać się zacieki i różne zabrudzenia, których trudno się pozbyć. W zdecydowanej większości przypadków wystarczająca okazuje się woda ze zwykłym płynem do mycia naczyń. Bywają jednak sytuacje, w których niezbędny jest zakup profesjonalnego preparatu czyszczącego. Taki specyfik skutecznie zwalcza uporczywe zanieczyszczenia, takie jak choćby tłuszcz, sadza i olej.

Dodatkowa pielęgnacja

Wszystkie materiały wystawione na codzienną eksploatację, w zależności od ich przeznaczenia – bardziej lub mniej intensywną, narażone są na powstawanie zarysowań. O ile w przypadku drewnianych paneli czy ceramicznych płytek może stanowić to problem, o tyle deski kompozytowe znacznie łatwiej doprowadzić do idealnego stanu. Przydatne są w tym papier ścierny, wełna stalowa lub druciana szczotka, dzięki którym rysy można po prostu… usunąć. Należy jedynie wyszlifować deski wzdłuż znajdujących się na nich ryfli. Warto wiedzieć, że chcąc z kolei nieco odświeżyć barwę desek kompozytowych oraz dodatkowo zabezpieczyć je przed plamami, możemy wykorzystać specjalnie dedykowany środek do renowacji.

Deski kompozytowe są bardzo trwałym, wytrzymałym i odpornym na działanie różnego rodzaju czynników materiałem. Jego niewątpliwą zaletą jest również to, że wykonane z nich elewacje, ogrodzenia i tarasy, w przeciwieństwie do naturalnego drewna, nie muszą być poddawane specjalistycznym zabiegom konserwacyjnym. Pamiętajmy jednak, że chcąc jak najdłużej cieszyć się estetycznym wyglądem nawierzchni z desek kompozytowych, powinniśmy regularnie o nią dbać.

(źródło:ProDeck)


Zobacz również: 

  • Jak przygotować taras na zimę?

    Każdy taras, bez względu na materiał, jakim jest pokryty, powinien być odpowiednio przygotowany do sezonu zimowego. Mróz, śnieg i zamarzająca woda stanowią dla niego niemałe wyzwanie. Właściwe zabezpieczenie jest [...]

    Więcej
  • 8 zalet tarasu kompozytowego

    Taras to z pewnością jedno z najbardziej lubianych miejsc w domu. Jest nie tylko przedłużeniem pokoju dziennego, w którym można urządzać spotkania w gronie rodziny i znajomych, ale stanowi też strefę wypoczynkową i [...]

    Więcej
Bezpłatna pomoc architekta

Wypełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą.

Zamawiając usługi forum i dzienników budowy, przyjmujesz do wiadomości i wyrażasz zgodę na świadczenie tych usług i przetwarzanie przez Usługodawcę, którym jest Pracownia Projektowa ARCHIPELAG A. Wójciak, R. Wójciak Sp. J., jako Administratora danych, podanych w formularzu danych osobowych, na zasadach wskazanych w Regulaminie i Polityce Prywatności serwisu ARCHIPELAG.pl.

Jeśli chcesz także otrzymywać bonusy i informacje dotyczące akcji promocyjnych naszych i naszych Partnerów, wyraź zgodę dodatkową i zaznacz odpowiednie pole. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez administratora, którym jest Pracownia Projektowa ARCHIPELAG A. Wójciak, R. Wójciak Sp. J. z siedzibą: ul. M. Smoluchowskiego 56/3, 50-372 Wrocław, nr KRS 0000123673, NIP: 897-16-05-744, REGON: 931987209:

Na podstawie art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO) informujemy Cię, że (przeczytaj klauzulę informacyjną):

czytaj całość ›
Pola oznaczone gwiazdką (*) są obowiązkowe do wypełnienia