Ulubione projekty

Twoja lista jest pusta

Dodano projekt

Usunięto projekt

Margo gotowe.

Budowaliśmy na dwa etapy. Wpierw zostały wylane fundamenty (lipiec 2014) a w lutym 2015 ruszyła budowa ścian. Zmiany jakie wprowadziliśmy były raczej kosmetyczne, kąt nachylenia dachu zmieniony ze względu na warunki zagospodarowania przestrzennego, lekko zmniejszone drzwi do spiżarni od strony kuchni i zamurowanie jednego otworu okiennego. Dodatkowo rezygnacja z kominka na rzecz pieca wolno-stojącego, salon jest trochę za mały na kominek i rynny z frontu przesunięte na bok budynku, żeby nie szpeciły. Aby zaoszczędzić miejsce w spiżarnio-kotłowni zbiornik na zimną wodę, został ulokowany w studni razem z pompą (nie mamy jeszcze miejskiej wody). W łazience zrezygnowaliśmy z wanny. Materiał z jakiego budowaliśmy to porotherm, dach z blacho-dachówki, ocieplenia styropianem 15 cm grafitowym. Dach ocieplony wełna mineralną 15 + 10 cm z bardzo wysokiej półki, okna trzyszybowe. Ogrzewanie podłogowe w salonie, korytarzu, spiżarni, i łazienkach, w pokojach kaloryfery. Ogólnie staraliśmy się nie oszczędzać na materiałach budowlanych i ociepleniu. Dzięki temu podczas ostatnich mrozów budynek bardzo ładnie trzymał ciepło.
Ile to wszystko kosztowało. Koszt w stanie surowym zamkniętym, to 125 tys zł. Całkowity koszt razem z wyposażeniem (meblami itp) zamknął się w kwocie 330 tysięcy. Myślę, że gdyby budować go oszczędzając na materiałach, wyposażeniu itp. Śmiało zmieściłbym się w 270 tysiącach.
W poprzednich wątkach zamieszczałem zdjęcia do momentu pokrycia dachu. Teraz gotowy budynek.

Załączone zdjęcia:

Odpowiedz Zacytuj
 • Influenza 2016-01-21 12:27

  Dokładniejszy kosztorys z materiałem (materiały zapewniała firma która stawiała budynek)

  Stan surowy zamknięty (strop terriva) - 125 tys, z rozebraniem starych fundamentów (zmienialiśmy projekt) w tym koszt okien trzyszybowych z rozsuwanymi drzwiami tarasowymi (automat) 14 tysięcy. Koszt białych okien to ok 5 tys mniej.

  Elewacja (ocieplenie styropianem 15 cm grafit, klej siatka, opaska grafitowa, bonie, struktura, farba, parapety) - 22 tysiące
  Podbitka - 5 tysięcy
  Tynki wewnętrzne (gipsowo-wapienne) 15 tysięcy
  Posadzki 7 tysięcy
  Taras, schody i chodnik z kostki 7 tysięcy

  Resztę prac zleciłem komuś innemu a dokładniej szukałem wśród znajomych. Wszystkie ceny podane z materiałem który zapewniali robotnicy.

  Elektryka - gniazdka i kontakty dobrej firmy, rozdzielnia itp - 7 tysięcy
  Hydraulika - podłogówka na ok 70m2, piec, zbiornik na wódę 120l, kaloryfery itp ok 20 tysięcy
  Ocieplenie dachu 7 tysięcy (4 tysiące wata(watę kupiłem sam), folia itp - 3 tysiące robocizna).
  Drzwi wejściowe z górnym świetlikiem 5400zł
  Drzwi wewnętrzne 7 tysięcy (można sporo zaoszczędzić na drzwiach (wejściowych także), bez problemu można kupić o połowę tańsze)
  Dodatkowe wyposażenie (właz na strych, żaluzje dzień noc, parapety itp) ok 2 tysiące

  Na zewnątrz:
  Studnia (wykopanie, pompa, zbiornik na zimną wodę, rury, złączki itp) 5,4tys
  Podłączenie gazu, projekty itp 5tys
  Szambo 2x6m3 z wkopaniem 3,5tys zł

  Do tego dochodzą oczywiście niezaplanowane wydatki, które śmiało można określić na minimum +20% założonej kwoty na budowę domu. Ale to chyba gdy ktoś buduje pierwszy raz jak ja. Ceny są naprawdę rożne, obok mojego domu budowała inna ekipa i stwierdzili na przykład, że koszt tynków jest dużo za wysoki, natomiast za wylanie posadzek chcieli dwa razy więcej. Trzeba po prostu szukać i kalkulować, ja niestety nie miałem czasu bo gonił mnie termin przeprowadzki, ale gdybym miał w zapasie jakiś rok zaoszczędziłbym sporo pieniędzy.

  Co najdroższe przy wykończeniu, oczywiście kuchnia i łazienki. Kuchnia razem z osprzętem AGD to koszt ok 20tys, łazienki duża na gotowo ok 10tys, mała ok 2tys (ceny z glazurą, robocizną, umywalkami itp).


 • 185.119.120.* 2016-01-25 17:26

  Witam,
  Czy mógłby Pan zdradzić jaki piec co ma i czy w pokojach tych większych ma Pan po dwa okna?
  Kasia

 • Influenza 2016-01-27 21:55

  Żadna tajemnica, piec gazowy Viessmann vitodens 100. Piec steruje tylko wodą i kaloryferami. Podłogówka sterowana jest zwykłym termostatem i chociaż początkowo bylem przeciwny, teraz podoba mi się takie rozwiązanie. W tych większych pokojach mam dwa okna w jednym (tym od strony tarasu) i jedno w drugim (sypialnia) bo po pierwsze nie potrzebowałem dwóch okien w sypialni a po drugie w tym miejscu ma stanąć wiata garażowa i nie chcieliśmy mieć na nią widoku z sypialni. Wygląda to tak jak na zdjęciu.

 • 87.101.24.* 2016-01-29 18:23

  Witam,
  piękny dom, gratuluję ! :-) Może Pan zdradzić koszty robocizny stanu surowego zamkniętego? Dach kryty dachówką czy blachodachówką ? Strop teriva ? I jeszcze jedna pośba... można zobaczyć salon od holu oraz sypialnie?
  Pozdrawiam, A.

 • Influenza 2016-02-04 13:34

  Oczywiście, że mogę zdradzić ale gdyby Pan wnikliwie przeczytał pierwszy wpis, wiedziałby Pan jakie są koszty, czy strop terriva i czym dach jest pokryty. Salon jest przedstawiony dość dokładnie na zdjęciach, reszta to kwestia urządzenia go czyli gustu a nie po to jest to forum. Sypialnia też nie ma jakiś innowacyjnych rozwiązań konstruktorskich, po prostu cztery ściany, okno i drzwi.

  Pozdrawiam S

 • 188.123.215.* 2016-02-10 22:08

  Witam
  mam prośbę o podanie modelu kafelki drewnopodobnej (pisałem na wyk. ale nie wiem czy dotarło)
  pozdr.

 • 32.209.210.* 2016-02-13 20:18

  Dzieki za dokladny opis, chyba tez sie zdecyduje na ten domek, wyglada slicznie.

 • Influenza 2016-03-02 12:29

  Płytki to Artens Naturale wood.

 • 83.242.118.* 2016-03-13 19:14

  Witam serdecznie,

  bardzo proszę Pana o przesłanie zdjęć parapetu zewnętrznego przy wykuszu. Potrzebujemy wzoru, żeby wytłumaczyć wykonawcy a widzimy, że Pan ma już założony parapet. Bardzo dziękuję.

  Pozdrawiam, Michał

 • Influenza 2016-03-16 16:27

  To zwykły metalowy parapet ale chyba inny nie bardzo by tu pasował. Pomiędzy oknem a parapetem, będzie jeszcze silikon.
  Pozdrawiam

 • 83.24.252.* 2016-05-30 19:40

  Gratuluję, piękny dom, śliczna kolorystyka. Niedługo zaczynamy budowę i zastanawia mnie kuchnia. Niektórzy rezygnują z drzwi do kotłowni, ścianki działowej itp. Jak się sprawdza u Państwa takie usytuowanie? Zmieniliby Państwo coś? Można liczyć na dodatkowe zdjęcia ? Na prawdę śliczny dom. Pozdrawiam.

 • Influenza 2016-06-02 14:20

  Widziałem, na forum, że ktoś zrezygnował właśnie z drzwi do kotłowni. Osobiście nie wyobrażam sobie teraz kuchni bez tych drzwi. Kotłownię podzieliłem na dwie części, w jednej (od okna) stoi pralka, zbiornik na ciepłą wodę, sterowanie podłogówki, wisi piec i żona urządziła sobie składzik środków czystości, mopów itp. W drugiej części i to właśnie ona jest najważniejsza, w której nie mógłbym się obyć bez drzwi, bo pełni funkcję spiżarni. Ustawiony jest regał na którym znajdują się owoce, przetwory, napoje, itp. Nie wyobrażam sobie, biorąc pod uwagę jak często korzystamy z tych drzwi, abym musiał biegać naokoło po jakieś produkty.
  W tej chwili jeżeli mielibyśmy coś zmieniać, to umiejscowił bym drugi włącznik światła górnego przy włączniku światła w kuchni. Bo mam tylko jeden (przy wejściu do salonu) a przydałby się drugi. Światło w przedpokoju mam włączane trzema włącznikami i tu okazuje się, że korzystamy tylko z dwóch. Dodałbym a raczej przesunął dwa kontakty. To wprawdzie, duperele ale tylko to mi przychodzi do głowy, reszta jest naprawdę tak jak powinno być.
  Jakie zdjęcia chciałaby Pani zobaczyć?

 • 83.28.167.* 2016-06-05 20:02

  Dziękuję za tak wyczerpującą odpowiedź. Ja byłam za zostawieniem tych drzwi, właśnie z tego samego powodu co Pan (teraz łatwiej przekonam męża, że to dobre rozwiązanie). Pyt. czy we wnęce zostawionej na lodówkę zmieści się lodówka 2drzwiowa, tak by kuchnia nadal była funkcjonalna?
  Jeżeli chodzi o zdjęcia to chętnie wszystko bym po dziesięć razy oglądała, z różnych kątów, ale ograniczając się do minimum to chciałabym zobaczyć jeden z pokoi gdzie były 2 okna i salon z perspektywy kuchni lub wejścia. I mam jeszcze pytanie odnośnie łazienki. Wg projektu zmieści się tam prysznic i wanna, czy widząc "na żywo" łazienkę może Pan ocenić czy faktycznie to się zmieść na tyle by można było się jeszcze tam ruszyć (prysznic w takim stylu jak u Pana).
  Serdecznie dziękuję za odp. Pozdrawiam.

 • Influenza 2016-06-13 11:43

  Witam
  W tej wnęce na pewno zmieści się lodówka dwudrzwiowa a dokładnie to zmieści się, ale zostanie tak mało miejsca przy ścianie, że nic nie da się tam wcisnąć. Właśnie dlatego zrezygnowaliśmy z takiej lodówki, kuchnia moim zdaniem jest na takie rozwiązanie zbyt mała. Przy budowie, warto też przesunąć ścianę za lodówką o kilka centymetrów do tyłu. Jak widać na zdjęciach sprzęt trochę wystaje. Ta wnęka ma 60cm według planu a ciężko znaleźć fajna lodówkę o tak małej głębokości. Co do łazienki, oczywiście, że zmieści się tam prysznic i wanna ale, no właśnie "ale". Przy takiej konfiguracji, łazienka moim zdaniem stanie się po prostu ciasna, dlatego zdecydowaliśmy się na całkowite odstępstwo od tego co było w projekcie. Warto tez dodać, że taki prysznic jak u nas zajmuje praktycznie całą ścianę, bo szyba jakieś 90cm no i wejście. Poza tym, naprawdę nie wyobrażałem się wc na środku łazienki.

  Załączam zdjęcia, mam nadzieję, że ich ilość zaspokoi Pani ciekawość :)

 • 83.24.251.* 2016-06-13 15:20

  Dziękuję za pomoc, wskazówki i tak wiele zdjęć. Wiele rozwiązań jest bardzo praktycznych i zapewne je wykorzystam. Niestety lodówkę mamy nową, dwudrzwiową (sporo mebli będziemy zabierać z obecnego mieszkania), dlatego będziemy dostosowywać trochę kuchnię do obecnego sprzętu (niestety sprzęt się sprawdził u nas i chcemy przy nim zostać).
  Jeszcze raz dziękuję za taką masę zdjęć, potwierdzają one, że ten dom to dobry wybór.
  jeszcze raz gratuluję domu, bo na prawdę jest pięknie urządzony. Pozdrawiam Natalia.

 • Anna Bukowiec (Administrator forum) 2016-06-14 08:58

  Dzień dobry,
  gratulujemy przepięknej realizacji :) Zapraszamy do udziału w konkursie fotograficznym na najpiękniejsza realizację. Szczegóły można odnaleźć tutaj - http://www.archipelag.pl/aktualnosci?Article=%40fotokonkurs.html&Part=1

  serdecznie zapraszam!

 • Influenza 2016-06-14 12:06

  Więc może warto rozważyć postawienie lodówki z prawej strony a kuchenki z lewej (tak jak w projekcie) plusy to na pewno bliskość komina, minusy to niestety małe pole manewru przy kuchni.

  Pozdrawiam
  Sławek

 • 91.237.190.* 2020-02-03 10:35

  Czy można wiedzieć ile stopni ma dach?

 • Influenza 2020-02-10 14:09

  Dach ma 30 stopni (w projekcie chyba 25).

 • 91.237.190.* 2020-02-11 09:15

  Czy można prosić o zdjęcie domu od frontu, tak żeby było widać cały dach? Cały czas zastanawiam się nad dachem 25, a 30 stopni. Jakie wymiary ma budynek? Jeżeli jest możliwość zrobienia zdjęć, proszę o przesłanie na maila

Odpowiedz

Twój podpis został wygenerowany automatycznie: 34.237.124.*
Jeśli chciałbyś używać własnego podpisu, zarejestruj się.

Bezpłatna pomoc architekta

Wypełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą.

Zamawiając usługi forum i dzienników budowy, przyjmujesz do wiadomości i wyrażasz zgodę na świadczenie tych usług i przetwarzanie przez Usługodawcę, którym jest Pracownia Projektowa ARCHIPELAG A. Wójciak, R. Wójciak Sp. J., jako Administratora danych, podanych w formularzu danych osobowych, na zasadach wskazanych w Regulaminie i Polityce Prywatności serwisu ARCHIPELAG.pl.

Jeśli chcesz także otrzymywać bonusy i informacje dotyczące akcji promocyjnych naszych i naszych Partnerów, wyraź zgodę dodatkową i zaznacz odpowiednie pole. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez administratora, którym jest Pracownia Projektowa ARCHIPELAG A. Wójciak, R. Wójciak Sp. J. z siedzibą: ul. M. Smoluchowskiego 56/3, 50-372 Wrocław, nr KRS 0000123673, NIP: 897-16-05-744, REGON: 931987209:

Na podstawie art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO) informujemy Cię, że (przeczytaj klauzulę informacyjną):

czytaj całość ›
Pola oznaczone gwiazdką (*) są obowiązkowe do wypełnienia