Ulubione projekty

Twoja lista jest pusta

Dodano projekt

Usunięto projekt

Moja Leda

Witam! Proponuję aby każdy kto buduje dom Leda założył swój wątek bo jest już paru inwestorów, wszyscy piszą razem i zrobił się trochę bałagan. Tak będzie przejrzyściej i łatwiej się połapać.

Moja wersja Ledy to odbicie lustrzane. Zmainy jakie wprowadziłem to:
- rezygnacja z gabinetu, zamiast niego mam przedpokój;
- łazienka jest powiększona kosztem przedpokoju, powstała ciekawa wnęka akurat na kabinę prysznicową;
- pomieszczenie gospodarcze i oryginalny przedpokój są połączone w jedno - jest to teraz sporawa kotłownia a pod nią mam piwniczkę;
- zrezygnowaliśmy z kominka a tym samym udało się boczną ścianę salonu zrobić płaską - słup jest w ścianie;
- okno z przedpokoju przesunęliśmy obok drzwi wejściowych.

Fundament z bloczków, ściany nośne po wielu dylematach i długim rozważaniu wszelkich opcji - cegła porotherm 25 P+W, działowe porotherm 11,5.
Wybór materiału na pokrycie dachu również trwał długo, w efekcie zdecydoweałem się na dachówkę ceramiczną.

Dach w tym projekcie to dłuższy temat o którym może później a teraz kilka fotek z postępu prac nad moim domkiem.

Pozdrawiam

Załączone zdjęcia:

Odpowiedz Zacytuj
 • 85.202.223.* 2012-11-03 20:23

  Witam serdecznie miło popatrzec jak Twoja leda rośnie .Jestem zainteresowany kolejnym etapem czyli dachem na co się zdecydowałeś? czy jak w projekcie czy jednak gotowe więzary kratownicowe zamówione w fabryce. Ja jestem na etapie dachu i rozważam ....było by miło jak byś coś podpowiedział , doradził.Ja buduję z silikatów 24 plus ocieplenie ściany działowe tez zamierzam s silikatów .Pozdrawiam Adam

 • marbed 2012-11-05 07:56

  Jeśli chodzi o konstrukcję dachu to wiązarów wcale nie trzeba zamawiać w fabryce. Wszyscy tak straszą tym dachem ale wystarczy wziąć naprawdę dobrego cieślę i znaleźć porządny tartak. Oczywiście nie ma co się spodziewać, że ktoś nam wytnie deski długie na 18m a cienkie na 3,5 cm bo raz że to technicznie prawie niewykonalne a jeśli nawet to drogie, a dwa że wcale niepotrzebne. U mnie wiązar a ściślej dolny pas dłuższego wiązara jest zrobiony z dwóch 10 metrowych desek połączonych na środku. Wiązar i tak jest podparty na środku domu na betonowym podciągu więc spokojnie tak można zrobić. Cieśla zbił wiązar na ziemi a potem podnośnikiem z długim wysięgnikiem wstawiono to na wieniec.
  Podobnie obe krótsze wiązary bo w sumie są 3 - jeden długi przez całą przekątną i dwa krótsze pod kątem prostym do tamtego.
  Z wiązarem jest natomiast inny problem. Na projekcie jest bardzo niejasne jak mają być mocowane węższe krzyżulce. Na środku i po bokach są słupy o przekroju 22 x 22 cm (co jest przesadą jak zgodnie mówią wszyscy z którymi konsultowałem projekt)natomiast pozostałe mają tylko 12 cm więc powstaje dość spora różnica.
  U mnie cieśla zdecydował się zaciąć główne belki czyli te 22 cm a te węższe dobić do czoła do desek i w ten sposób powstał wiązar o równej szerokości przez całą długość.
  Można też teoretycznie podłozyć coś pomiędzysłupki 12 cm a deski pasa wiązara ale mój cieśla stwierdził że lepiej będzie zrobić tak jak powyżej.
  Inna kwestia to płatwie kratownicowe. Nie da się ich zrobić tak jak wynikałoby z projektu bo miejsce ich podparcia na wiązarze wypada idealnie na krzyżulcu 22 cm więc boczna pionowy słupek tej płatwi musi byc albo przesunięty w bok albo w ogóle pominięty. Konstrukcja jest i tak monstrualna i bardziej przypomina most niż dach :)

  Postaram się później wkleić zdjęcia dachu to będzie wyraźnie widać o co mi chodzi. Ciężko to wytłumaczyć bo konstrukcja jest skomplikowana, powstaje plątanina desek i belek.

  Jakby coś było trzeba więcej wyjasnić to chętnie odpowiem albo prześlę poglądowe zdjęcia.

  Pozdrawiam

 • 85.202.223.* 2012-11-05 11:28

  Witam serdecznie dzięki za szybką informacje.Planuję z tym dachem wystartowac końcem marca początkiem kwietnia.Aktualnie robię wyceny zdecydowanie taniej wychodzi zamówic cieślę niż zlecic w firmie.Wceny robiłem w Gliwicach(Kasper Polska i Bielsku Labo) Mam jeszcze obawy co do wylania podłogi czy ten beton 15cm b-20 wystarcza pod działówki czy wykonałeś coś dodatkowo ( np siatka pod wylewki ? czy jednak jak w projekcie).Wchwili czasu było by miło poprzeglądac kolejne zdjęcia z twojej realizacji.Ja AKTUALNIE WYCIĄGNOŁEM MURY WIENIEC WYLANY I CZEKAM DO PRZYSZŁEGO ROKU POZDRAWIAM ADAM

 • 78.131.200.* 2012-11-05 20:34

  Hej! Moglibyście napisać ile do obecnej chwili (obecnego stanu) kosztowała Was LEDA? Ja wciąż zastanawiam sie nad budową bo ci co wybudowali inne domy to straszą że to i tak wychodzi 3 x więcej niż zakładali na początku.

 • marbed 2012-11-06 08:03

  Pod ściany działowe robiłem osobne zbrojone fundamenty. Rzecz jasna nie tak głębokie jak te pod ścianami nośnymi. Dopiero teraz będę wylewał tzw. chudziak a potem na to styropian i posadzkę.

 • marbed 2012-11-06 09:21

  "78.131.200.*" napisał/a:Hej! Moglibyście napisać ile do obecnej chwili (obecnego stanu) kosztowała Was LEDA? Ja wciąż zastanawiam sie nad budową bo ci co wybudowali inne domy to straszą że to i tak wychodzi 3 x więcej niż zakładali na początku.


  Moim zdaniem to zalezy od wielu czynników, ale akurat te wyliczenia które są podane przy opisie projektu są dość dobre.
  W moim przypadku stan surowy zamknięty to jakieś 110 tys zł w tym wszystkie koszty administracyjne związane z notariuszem, pozwoeniem na budowę, projektem, adaptacją itp.
  Co do kosztów wykonania to wiele zależy od podejścia inwestora. Ja w myśl angielskiego powiedzenia "za biedny jestem, żeby kupowac tanio" zdecydowałem się na sprawdzone firmy wykonawcze. Nie są może najtańsze, ale pewność i spokojny sen we własnym domu jest dla mnie wart więcej niż oszczędzanie gdzie się da i zlecanie roboty jakiemuś "panu Kaziowi" co to w zyciu moze wiązara kratownicowego nie widział i dziwi się jak to może byc dom bez stropu.
  Nie można też popaśc w drugą skrajność. Ja jestem daleki od wszelkich rewelacji typu murator. Nie buduję schronu atomowego z trójwarstwową ścianą i kilkoma warstwami jakiś wynalazków które cieszą tylko właścicieli hurtowni budowlanych a w praktyce nie dają nic prócz podrażania kosztów.
  Dzisiaj materiały są porównywalne ze sobą i jakoś specjalnie nie odbiegaja jakością jeden od drugiego.
  Oczywiście nie znaczy to, że wchodzę do pierwszej lepszej hurtown i kupuję 1200 cegieł. Trochę trzeba pochodzić, popytac i czasem uda się trafić fajną promocję czy upust jak się bierze więcej towaru.
  Niespodziewane wydatki i tak są - to normalne, ale generalnie jak dobry fachowiec zrobi wycenę swojego etapu prac to przynajmniej w moim wypadku wychodziło bardzo blisko stanu faktycznego.

 • 37.30.200.* 2012-11-06 15:01

  witam, zgadzam się z poprzednikiem, kto szuka i pyta nie błądzi, mi koszty wyszły zbliżone do podanych

 • marbed 2012-11-15 08:20

  Kilka nowych fotek z postępu prac nad Ledą. Dobrze widać ten monstrualny dach i miejsce o którym wcześniej pisałem czyli podparcie płatwi kratownicowych na wiązarze.

 • 85.202.223.* 2012-11-21 16:02

  Cześc Marbed !! Faktycznie dach robi wrażenie dzięki za zdjęcia zamieszczone na forum.W chwili czasU POCHWAL SIĘ KOLEJNYMI ETAPAMI , MIŁO POPATRZEC JAK WASZ DOM ROŚNIE. POWODZENIA !!1

 • marbed 2013-06-25 06:58

  Hej inwestorzy, nikt nie rusza z budową tej wiosny?
  Ja od pewnego czasu każde popołudnie spędzam na budowie. Aktualnie przede mną montaż sufitów podwieszanych.
  Elektryka, CO, woda, tynki i posadzki już za mną :)
  W wolnej chwili wstawię jakieś fotki.

  Z niespodzianek jakie wyszły na tym etapie mogę zwrócić uwagę na bardzo wysokie drzwi wejściowe. Robiłem według projektu i okazało się, że to jakiś kompletnie niestandardowy wymiar a co za tym idzie dodatkowe koszty. Zwróćcie na to uwagę, ostrzegam ;)

 • 85.202.223.* 2013-06-25 17:40

  Hej po chwili ciszy mam nadzieję że forum znów ruszy.Jestem na etapie wyceny dachu przyznam szczerze że dach skąplkowany.Mam problemy z wykonawcą nikt nie chce się tego podjąc .Zleciłem wycenę na dach kratownicowy w kasper Polska Gliwice czekam na ofertę .Wstaw parę zdjęc z budowy może mój entuzjazm znów ruszy bo jak narazie powoli ...pozdrawiam

 • marbed 2013-06-26 11:27

  Ech ten dach, faktycznie do najprostszych nie należy ale też bez przesady. Ja miałem to szczęście, że po znajomości znalazłem dobrego cieślę - okolice Konina, mogę szczere polecić - ale też w międzyczasie pytałem w kilku miejscach i pomijając wszechobecne zdziwienie potęgą belek byli chętni na montaż.
  Oczywiście przy dachu tego typu nie można dać zarobić pierwszemu lepszemu "zbijaczowi desek" bo wyłozy się już na starcie a jednak dach to ważna i odpowiedzialna robota.
  Dodam też, bo w sąsiednim wątku kolega straszył, że wiązary trzeba zamówić w specjalistycznym zakładzie i potrzebny jest dźwig do montażu.
  Otóż wiązarów NIE TRZEBA zamawiać jako kompletny zespół. Po prostu tartak musi wyciąć dokładnie tak jak jest w projekcie (plus jakieś 20 cm - ale to też jest zaznaczone w opisie). Dolny pas wiązara czyli dwie deski idące przez całą przekątną domu dzielimy na pół - nikt nie wytnie 18 metrowej deski grubej na zaledwie 3,5 cm bo to praktycznie niewykonalne ale też i niepotrzebne. Wiązar i tak leży na podciągu na środku domu i tam się łączy.
  Co do dźwigu - moja ekipa zbiła wszystkie wiązary z poszczególnych elementów na ziemi a potem wstawili to na wieniec sprzętem typu Merlo (bardziej znana firma to Manitou - taki pojazd z wysięgnikiem, mają to w firmach typu komunalka ale też i więksi rolnicy :) czy budowlańcy. Wstawienie zajęlo może ze 2-3 godziny.
  Tak więc nie takie to znów straszne :)
  Fakt niezaprzeczalny - dach jest niecodzienny i wymaga precyzji w docinaniu tych wszystkich belek ale jak ktoś umie tylko przybić eternit na stodołę to naprawdę niech się za to nie bierze. Myślę, że jak się dobrze rozejrzysz to znajdziesz ekipę która to zmontuje.

  Pozdrawiam i głowa do góry, domek jest naprawdę fajny a jak już się zwalczy ten dach to idzie z górki :)

  P.S. Jest jeszcze jedna niespodzianka pośrednio związana z dachem. Otóż murłata opiera się na wieńcu ale mamy dwa tarasy wcięte do wewnątrz domu i w tych miejscach murłata idzie dalej do słupa i na nim się opiera. Wewnątrz tarasów powstaje niedomknięta przestrzeń pomiędzy wieńcem a krokwiami. Dziura jest dośc spora i trzeba ją potem zamurować a to trochę dłubania bo trzeba docinac cegły na ukos. Ciężko to wytłumaczyć, postaram się wstawić zdjęcia to będzie ładnie widać o co chodzi.

 • 93.105.4.* 2013-07-19 11:54

  Hej Marbed mam pytanie czy mógłbyś przesłac mi namiary na twojego wykonawcę dachu jesli tak to będę wdzięczny mój email naszkubus@tlen .pl pozdrawiam Adam

 • marbed 2013-08-05 10:11

  Znalazłem zdjęcie tej niedokończonej ściany nad tarasem. Niestety akurat to na którym widać tę pustkę było robione komórką i jest fatalne, ale drugie - już zamurowane jest dobre. Myślę, że wszyscy zainteresowani zrozumieją o co chodzi. Analogicznie wygląda sprawa w wejściu.
  Trzeba to zamurować bo od wewnątrz salon jest wysoki aż do krokwi i nad drzwiami tarasowymi brakowałoby ściany ;)

  Aktualnie jestem na etapie gipsowania ścian, jak coś bedzie już widać wstawię fotki.

 • 85.202.223.* 2013-10-31 18:52

  Witam serdecznie po długiej przerwie aktualnie dach wykonany okna wstawione zachęcam wszystkich o reaktywację ostatnio coś za mało piszemy i dzielimy się zdjęciami na forum. Ja zdecydowałem się na więżbę prefabrykowaną koszt duży ale myślę że wszystko będzie okej

 • 78.131.200.* 2013-12-02 16:19

  Witam!
  Może ktoś zechciałby pomóc w podjęciu decyzji o budowie i podał koszty wybudowania ledy?
  Np stan surowy zamkniety jak na zdjęciach powyżej tyle...
  deweloperski tyle... (jakim systemem budowany itp)
  Bede wdzięczny za każdą informację :)))

 • marbed 2014-02-25 08:30

  Hej, mój domek w środku już prawie ukończony. Ściany wymalowane, podłogi położone, zostały tylko drzwi i sprawy paierkowe typu inwentaryzacja geodezyjna itp.

  Generalnie domek jest bardzo ciekawy, wysoki salon robi wrażenie na każdym. Wiadomo, okupione jest to kosztami przy montażu konstrukcji sufitów podwieszanych ale warto.

  Postaram się zrobić jakieś zdjęcia, pogoda teraz ładna to może zmotywuje kogoś do działania.

 • 78.131.200.* 2014-04-25 17:48

  "marbed" napisał/a:Hej, mój domek w środku już prawie ukończony. Ściany wymalowane, podłogi położone, zostały tylko drzwi i sprawy paierkowe typu inwentaryzacja geodezyjna itp.

  Generalnie domek jest bardzo ciekawy, wysoki salon robi wrażenie na każdym. Wiadomo, okupione jest to kosztami przy montażu konstrukcji sufitów podwieszanych ale warto.

  Postaram się zrobić jakieś zdjęcia, pogoda teraz ładna to może zmotywuje kogoś do działania.


  No przydałyby sie jakieś fotki! Np na email.

 • marbed 2014-09-16 10:22

  Witam! Mieszkamy już w nowym domku. Co prawda na zewnątrz jeszcze prace trwają ale została już "kosmetyka" :)

  Zamieszczam kilka zdjęć jak obecnie prezentuje się nasza Leda.

 • 78.131.200.* 2014-10-07 21:02

  Super dziękujemy za fotki :)
  Przyjemności :)

 • magda1106 2020-04-25 13:01

  Nasz pomysł na Ledę ;)

Odpowiedz

Twój podpis został wygenerowany automatycznie: 34.239.170.*
Jeśli chciałbyś używać własnego podpisu, zarejestruj się.

Bezpłatna pomoc architekta

Wypełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą.

Zamawiając usługi forum i dzienników budowy, przyjmujesz do wiadomości i wyrażasz zgodę na świadczenie tych usług i przetwarzanie przez Usługodawcę, którym jest Pracownia Projektowa ARCHIPELAG A. Wójciak, R. Wójciak Sp. J., jako Administratora danych, podanych w formularzu danych osobowych, na zasadach wskazanych w Regulaminie i Polityce Prywatności serwisu ARCHIPELAG.pl.

Jeśli chcesz także otrzymywać bonusy i informacje dotyczące akcji promocyjnych naszych i naszych Partnerów, wyraź zgodę dodatkową i zaznacz odpowiednie pole. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez administratora, którym jest Pracownia Projektowa ARCHIPELAG A. Wójciak, R. Wójciak Sp. J. z siedzibą: ul. M. Smoluchowskiego 56/3, 50-372 Wrocław, nr KRS 0000123673, NIP: 897-16-05-744, REGON: 931987209:

Na podstawie art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO) informujemy Cię, że (przeczytaj klauzulę informacyjną):

czytaj całość ›
Pola oznaczone gwiazdką (*) są obowiązkowe do wypełnienia