Ulubione projekty

Twoja lista jest pusta

Dodano projekt

Usunięto projekt

Ogród - od czego zacząć?

Jak na środek zimy, to może zbyt wczesne pytanie, ale... kończymy budowę i powoli będę mogła zająć się ogrodem. Chęci mam wielkie jak na kogoś, kto zawsze mieszkał w bloku. Od czego zacząć? Co sadzi się w pierwszej kolejności? Na co zwrócić uwagę? Będę wdzięczna za wszelkie rady.
Odpowiedz Zacytuj
  • 62.87.130.* 2009-02-04 15:36

    Witam, najlepiej zacząć od sporządzenia planu! Niekoniecznie trzeba od razu korzystać z pomocy profesjonalistów, czyli firm projektoujących i zakładających ogrody. Jednak na pewno trzeba oszacować swój budżet, określić swoje oczekiwania, zestawić jedno i drugie i zobaczyć co jest w zasięgu możliwości. Jeśli po budowie finanse są ograniczone najlepiej zacząć od podstaw, czyli uporządkować, wyrównać teren, nawieźć odpowiednią ilość ziemi (warto zwrócić uwagę na jej jakość!), wytyczyć ścieżki/chodniki i na początek założyć trawnik/żywopłot posadzić iglaki/drzewka owocowe (jesli są planowane). Zaczynać zawsze warto od ogólnego planu, a potem przechodzić do szczegółów, czyli mniejszych elementów kształtujących krajobraz. Jeśli więc przewidujemy elementy małej architektury w ogrodzie - to od niej należy zacząć...
    Warto też (o ile to jeszcze przed nami) zadbać i wykonać ogrodzenie. Wszelka praca i wysiłek włożony w sadzenie/sianie etc. można bowiem łatwo zniweczyć - wystarczy że pies sąsiadów zainteresuje się naszymi nowymi nasadzeniami...
    Nie wiem czy w czymś pomogłam, ale życzę powidzenia i dużo radości z własnej zieleni:-)
    p.s. Dużo infomracji na temat kalendarza sadzenia roślin można znaleźć w serwisach ogrodniczych/gazetach.

Odpowiedz

Twój podpis został wygenerowany automatycznie: 3.226.72.*
Jeśli chciałbyś używać własnego podpisu, zarejestruj się.

Bezpłatna pomoc architekta

Wypełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą.

Zamawiając usługi forum i dzienników budowy, przyjmujesz do wiadomości i wyrażasz zgodę na świadczenie tych usług i przetwarzanie przez Usługodawcę, którym jest Pracownia Projektowa ARCHIPELAG A. Wójciak, R. Wójciak Sp. J., jako Administratora danych, podanych w formularzu danych osobowych, na zasadach wskazanych w Regulaminie i Polityce Prywatności serwisu ARCHIPELAG.pl.

Jeśli chcesz także otrzymywać bonusy i informacje dotyczące akcji promocyjnych naszych i naszych Partnerów, wyraź zgodę dodatkową i zaznacz odpowiednie pole. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez administratora, którym jest Pracownia Projektowa ARCHIPELAG A. Wójciak, R. Wójciak Sp. J. z siedzibą: ul. M. Smoluchowskiego 56/3, 50-372 Wrocław, nr KRS 0000123673, NIP: 897-16-05-744, REGON: 931987209:

Na podstawie art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO) informujemy Cię, że (przeczytaj klauzulę informacyjną):

czytaj całość ›
Pola oznaczone gwiazdką (*) są obowiązkowe do wypełnienia