Ulubione projekty

Twoja lista jest pusta

Dodano projekt

Usunięto projekt

Jakie pokrycie na dach? - wskazówki architekta

- Odpowiednie dopasowanie pokrycia do kształtu i kąta nachylenia dachu to kwestia niezwykle ważna - wyjaśnia arch. Mariusz Jaworski. - Często inwestorzy kierują się własnymi upodobaniami nie biorąc pod uwagę wymagań technicznych choć oszczędziłoby im to wielu późniejszych problemów.

Już na etapie wyboru określonego projektu powinniśmy liczyć się z koniecznością zastosowania określonego pokrycia - jest to kwestia niezwykle istotna dla inwestora.

W przypadku dachu stromego dzięki odpowiedniemu pochyleniu woda opadowa szybko spływa po jego powierzchni nie przedostając się przez połączenia zachodzących na siebie elementów pokrycia do niżej położonych warstw. Natomiast pokrycie dachów płaskich lub o niewielkim nachyleniu musi być w pełni szczelne - gwarantują to jedynie materiały łączone ze sobą przez klejenie lutowanie lub szczelne szwy zaginane na tzw. rąbki. Podsumowując - im bardziej płaski dach tym szczelniejsze musi być jego pokrycie.

Nie można również zapominać o regionalnych uwarunkowaniach klimatycznych i wymaganiach określonych w warunkach zabudowy. Nie należy podejmować pochopnej decyzji o wyborze projektu domu którego później nie wybudujemy z powodu niezgodności z ww. wymogami dotyczącymi np. kąta nachylenia dachu.

Tu warto pamiętać o następujących parametrach:

Materiał pokrycia i kąt nachylenia połaci dachowych:

  • słoma gont deski dachówka karpiówka układana pojedynczo dachówka holenderka: 40° - 50°
  • dachówka karpiówka układana podwójnie dachówka zakładkowa dachówka marsylska łupek płytki włóknowo-cementowa: 35° - 45°
  • płyty włóknowo-cementowe płyty faliste blacha płyty poliestrowe: 25° - 40°
  • papa układana pojedynczo: 10° - 18°
  • papa układana podwójnie folie z tworzyw sztucznych: 3° - 10°

Jeśli dach ma skomplikowaną powierzchnię która stwarza krzywizny (pojawiają się lukarny wykusze "wole oko") najlepiej wykorzystać materiały drobnowymiarowe - dachówki lub gonty bitumiczne. Wybierając projekt domu ze skomplikowanych dachem powinniśmy także liczyć się z większymi kosztami wykonawstwa i koniecznością doboru fachowej ekipy która poradzi sobie z budową.

Bepłatna pomoc architekta
  • doradzimy konkretny projekt do Twojej działki i potrzeb
  • sprawdzimy zgodność z lokalnymi warunkami zabudowy
  • pomożemy w procesie budowy

Wypełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą.

Warunki wycofania zgody

Przy czym zgoda wyrażona na zakres przetwarzania wskazany w niniejszym

czytaj całość ›
Pouczenie

Jednocześnie Administrator informuje, że podane w formularzu dane osobowe będą przechowywane i przetwarzane

czytaj całość ›
Pola oznaczone gwiazdką (*) są obowiązkowe do wypełnienia