Ulubione projekty

Twoja lista jest pusta

Dodano projekt

Usunięto projekt

Drewno na więźbę - tajemniczy symbol „C”


Jakie drewno należy stosować na więźbę ?

Rodzaj  drewna, jakie należy stosować  w każdego rodzaju więźbie – zarówno w tej produkowanej „na gotowo” w fabrykach jak też w tradycyjnych konstrukcjach ciesielskich określają polskie normy budowlane.  Te zasady to przełożenie wiedzy ekspertów budownictwa  na praktykę projektową i wykonawczą.
Jeśli chodzi  o materiał na wszystkiego rodzaju więźby,  najogólniej można powiedzieć, że drewno powinno być:
a) suche (o określonej wilgotności),
b) sprawdzone pod względem wytrzymałości.
Każda deska powinna być sprawdzona i w konsekwencji zaliczona do odpowiedniej klasy zgodnie ze swoimi parametrami. To właśnie są klasy „C”.

Klasyfikowanie każdego elementu dokonuje się:
a) wizualnie, gdzie posiadający właściwe kwalifikacje sorter ogląda drewno, szczególnie pod kątem ewentualnych wad,
b) maszynowo – z zastosowaniem urządzeń opartych na różnych zasadach działania.

Zasadnicza grupa linii sortujących opiera się na badaniu nacisku na przepuszczane deski. Mierzona jest siła potrzebna do ich ugięcia. Na tej podstawie zostaje oznaczona klasa wytrzymałości.

Schemat działania maszyny do klasyfikacji tarcicy Schemat działania maszyny do klasyfikacji tarcicy

Po przejściu maszyny na desce przybijany jest symbol klasy, do jakiej została ona zakwalifikowana. Dlatego najczęściej jest widoczny symbol „C-24” oznaczający najpowszechniejszą na rynku klasę drewna konstrukcyjnego.

Oznaczenie drewna symbolem klasy wytrzymałości Oznaczenie drewna symbolem klasy wytrzymałości

Przy projektowaniu konstrukcji dachu konstruktor przyjmuje do obliczeń, że materiał ma parametry wynikające z jego klasy i przeniesie zadane obciążenia (pokrycie, śnieg itd.). Z tego względu jest bardzo istotne czy potem nie używa się tarcicy słabszej niż ta, z jakiej zaprojektowano więźbę. Stosując materiał niższej klasy należy ponownie dokonać przeliczenia konstrukcji gdyż zwykle pociągnie to za sobą zwiększenie potrzebnych przekrojów.  
Stosowanie tarcicy nieklasyfikowanej, niestety często spotykane, to hazard na niezwykle newralgicznym elemencie domu. Aby zapobiec problemom wielu projektantów budynków, dla bezpieczeństwa, „przewymiarowuje” konstrukcję więźby. 

Dowolne zastępowanie klas wytrzymałościowych czy też stosowanie tarcicy nie klasyfikowanej jest postępowaniem sprzecznym z prawem budowlanym. Konstrukcja tak wykonana może być uznana za niezgodną z projektem budowlanym. Może to mieć istotne znaczenie w przypadku odpowiedzialności za ewentualne szkody czy tp.

Znaczenie klas tarcicy dla konstrukcji dachu

Warto dodać, że obowiązujące regulacje prawne nakładają na producentów tarcicy obowiązek uzyskania prawa do znakowania drewna konstrukcyjnego symbolem CE, jako potwierdzenia zgodności z normami. Jest to konieczny wymóg. Produkcja i sprzedaż drewna konstrukcyjnego bez certyfikacji grozi nałożeniem znacznych kar finansowych przez Nadzór Budowlany.

Źródło: MiTekZobacz również:

 • Dach prefabrykowany – dlaczego warto?

  Prefabrykowane wiązary dachowe stanowią doskonałą alternatywę dla tradycyjnej więźby drewnianej. Ich zastosowanie niesie ze sobą wiele korzyści – często zapewnia niższy koszt budowy oraz oszczędność czasu [...]

  Więcej
 • Realizacja domu Flo II z wiązarami dachowymi

  Dzięki uprzejmości firmy Inter-Lers prezentujemy zdjęcia z realizacji naszego projektu Flo II, którego więźba została wykonana w technologii wiązarów dachowych. Dach z gotowych elementów doskonale sprawdza się w domach [...]

  Więcej
 • Dach prefabrykowany

  Prefabrykowane wiązary dachowe są doskonałą, szybką w montażu i ekonomiczną alternatywą dla tradycyjnej więźby. Sprawdzają się szczególnie w przypadku projektów z prostym dwu- lub wielospadowym dachem, w domach [...]

  Więcej
Bepłatna pomoc architekta

Wypełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą.

Warunki wycofania zgody

Przy czym zgoda wyrażona na zakres przetwarzania wskazany w niniejszym

czytaj całość ›
Pouczenie

Jednocześnie Administrator informuje, że podane w formularzu dane osobowe będą przechowywane i przetwarzane

czytaj całość ›
Pola oznaczone gwiazdką (*) są obowiązkowe do wypełnienia