Użytkowanie budynku
Przygotowanie budynku do zimy
Gdy jesienna szaruga lub szalejąca zamieć śnieżna odstraszają nas od wyjścia na dwór, nie ma nic przyjemniejszego niż gorąca herbata wypita w towarzystwie ognistych refleksów nastrojowego kominka. Jak jednak skutecznie zabezpieczyć budynek przed mrozem, wiatrem i śniegiem? Architekt ARCHIPELAGU radzi, jak zadbać o dom, aby zimą kojarzył nam się z ciepłą przystanią, do której możemy uciec przed mrozami panującymi za oknem.
Porządki na dachu
Przed zimą dobrze jest dokonać przeglądu pokrycia domu, czyli dachu. Często o nim zapominamy, dopóki nie zacznie nam na głowę kapać przeciekająca woda. Od czego więc zacząć? Dobre pokrycia cementowe i ceramiczne są trwałe przez lata, należy jednak sprawdzić dokładnie słabe miejsca, czyli m. in. połączenia z kominami, lukarnami, załamaniami połaci – podpowiada arch. Agnieszka Owocka z Pracowni Projektowej ARCHIPELAG.Jeżeli zauważymy uszkodzone, spękane dachówki należy je przed nadejściem zimy wymienić. Powinno się także sprawdzić i oczyścić z igliwia, zbutwiałych liści i innych zanieczyszczeń rynny, rury spustowe oraz odpływy kanalizacji deszczowej na balkonach i tarasach.
Jeżeli wcześniej nie zostało to wykonane, dobrze jest też zamontować na dachu płotki, które będą chronić przez niebezpiecznym osuwaniem się zalegającego na dachu śniegu.
Komin i kominek
Zanim w pełni rozpocznie się sezon grzewczy trzeba koniecznie sprawdzić instalacje całego budynku. Raz w roku kominy powinny być obowiązkowo sprawdzone przez kominiarza z uprawnieniami. Dotyczy to szczególnie przewodu dymowego w przypadku pieca na paliwo stałe, a także kanału kominowego przy kominku, szczególnie jeśli często się w nim pali. Jeżeli będzie taka potrzeba należy przeczyścić kominy. Zanim nadejdą chłody należy także wyczyścić piec. Nie zapominajmy o zgromadzeniu zawczasu odpowiedniej ilości opału i suchego drewna kominkowego.
Okna i drzwi
Pamiętajmy, że podczas zimnych pór roku przez nieszczelne okna i drzwi najczęściej ucieka ciepło, tak cennie gromadzone w naszych wnętrzach. Okna można wyregulować, doszczelnić np. silikonem lub pianką poliuretanową. W drzwiach warto sprawdzić zawiasy, czy nie poluzowały się zanadto, można uszczelnić również szpary pomiędzy drzwiami a futryną dolną.
Instalacje wodne w ogródku lub garażu
W przypadku występowania na działce instalacji wodnych, takich jak np. systemy podlewania ogrodu należy przed zimą spuścić z nich wodę. To samo dotyczy nieogrzewanych wolnostojących garaży, czy budynków gospodarczych, jeżeli znajdują się w nich tego typu instalacje.
Warto wiedzieć
Dosyć często zapominamy o oczyszczaniu wywiewki w instalacji kanalizacyjnej, która gdy przestaje być drożna, po zasypaniu przez śnieg, może skutkować emisją nieprzyjemnych zapachów. Pamiętajmy o dokładnym obejrzeniu budynku z zewnątrz – przypomina arch. Agnieszka Owocka – Niezależnie od tego jak dobrze mamy zaizolowany budynek, każda szczelina powinna nas zaniepokoić, gdyż woda dostająca się do pęknięć pod wpływem mrozu może czasem powodować bardzo dotkliwe szkody.
Może Cię zainteresować:
-
Wrzesień w ogrodzie
Wraz ze zbliżającą się astronomiczną jesienią rośliny przybierają barwy złota i czerwieni. Przed nadejściem zimy należy właściwie przygotować nasz ogród i taras do odpoczynku, a wrzesień jest najlepszym miesiącem na [...]