Ulubione projekty

Twoja lista jest pusta

Dodano projekt

Usunięto projekt

Zanim zaczniesz

Ustalenie warunków przyłączenia mediów

Aby otrzymać warunki techniczne przyłączenia do sieci, należy wystąpić z pisemnym wnioskiem o ich określenie do lokalnych dostawców mediów (zakład energetyczny, wodno-kanalizacyjny, gazowniczy, ciepłowniczy). 

Wniosek o przyłączenie

Wniosek o przyłączenie należy zgłosić do zakładów obsługujących teren, na którym znajduje się działka. Lista załączników, które należy dołączyć do wniosku, może być różna w zależności od dostawcy i rejonu kraju – informacje, jak powinien wyglądać wniosek i jakie dokumenty trzeba dołączyć, udzielane są w odpowiednich zakładach lub często na ich stronach internetowych. Najczęściej, oprócz samego wniosku, inwestor musi dostarczyć mapę geodezyjną (1:500 lub 1:1000) dla celów informacyjnych z zaznaczoną działką (lub przynajmniej dokładne określenie działki w ewidencji gruntów) oraz dokument potwierdzający prawo do dysponowania daną nieruchomością w celach budowlanych.

Kto przygotowuje projekt przyłącza?

Dokumentację techniczną wykonują uprawnieni projektanci na podstawie otrzymanych warunków technicznych, które zawierają opis sposobu przyłączenia i wymagania dostawcy w zakresie rozwiązań i parametrów technicznych przyłącza oraz instalacji. Często należy taką dokumentację po opracowaniu uzgodnić z dostawcą mediów – w szczególności dotyczy to przyłączy sanitarnych (woda, gaz, ścieki)

Ile to kosztuje?

Koszt opracowania projektu przyłączy w dużej mierze zależy od odległości od istniejącej sieci. Choć teoretycznie projekt przyłącza jest przygotowywany przez dostawcę bezpłatnie, zdarza się, że jego koszt – w celu przyspieszenia procedury – ponosi inwestor i on jest zobowiązany do zlecenia jego wykonania oraz uzgodnienia go z odpowiednim dostawcą. Inwestor ponosi także część kosztów wykonania przyłącza (zwykle ok. 25%). Po uzyskaniu warunków technicznych, trzeba również wystąpić do każdego z dostawców z wnioskiem o zawarcie umowy o przyłączenie do sieci i dostawy mediów. 


Może Cię zainteresować:

  • Badanie gruntu przed budową

    Aby uniknąć problemów związanych z budową domu na nieznanym i niepewnym terenie, przed rozpoczęciem inwestycji, warto zapoznać się z mapą geologiczną lub zlecić wykonanie badania geotechnicznego danej działki. Pozwoli [...]

    Więcej
Bezpłatna pomoc architekta

Wypełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą.

Warunki wycofania zgody

Przy czym zgoda wyrażona na zakres przetwarzania wskazany w niniejszym

czytaj całość ›
Pouczenie

Jednocześnie Administrator informuje, że podane w formularzu dane osobowe będą przechowywane i przetwarzane

czytaj całość ›
Pola oznaczone gwiazdką (*) są obowiązkowe do wypełnienia