Ulubione projekty

Twoja lista jest pusta

Dodano projekt

Usunięto projekt

Zanim zaczniesz

Ustalenie warunków przyłączenia mediów

Aby otrzymać warunki techniczne przyłączenia do sieci, należy wystąpić z pisemnym wnioskiem o ich określenie do lokalnych dostawców mediów (zakład energetyczny, wodno-kanalizacyjny, gazowniczy, ciepłowniczy). 

Wniosek o przyłączenie

Wniosek o przyłączenie należy zgłosić do zakładów obsługujących teren, na którym znajduje się działka. Lista załączników, które należy dołączyć do wniosku, może być różna w zależności od dostawcy i rejonu kraju – informacje, jak powinien wyglądać wniosek i jakie dokumenty trzeba dołączyć, udzielane są w odpowiednich zakładach lub często na ich stronach internetowych. Najczęściej, oprócz samego wniosku, inwestor musi dostarczyć mapę geodezyjną (1:500 lub 1:1000) dla celów informacyjnych z zaznaczoną działką (lub przynajmniej dokładne określenie działki w ewidencji gruntów) oraz dokument potwierdzający prawo do dysponowania daną nieruchomością w celach budowlanych.

Kto przygotowuje projekt przyłącza?

Dokumentację techniczną wykonują uprawnieni projektanci na podstawie otrzymanych warunków technicznych, które zawierają opis sposobu przyłączenia i wymagania dostawcy w zakresie rozwiązań i parametrów technicznych przyłącza oraz instalacji. Często należy taką dokumentację po opracowaniu uzgodnić z dostawcą mediów – w szczególności dotyczy to przyłączy sanitarnych (woda, gaz, ścieki)

Ile to kosztuje?

Koszt opracowania projektu przyłączy w dużej mierze zależy od odległości od istniejącej sieci. Choć teoretycznie projekt przyłącza jest przygotowywany przez dostawcę bezpłatnie, zdarza się, że jego koszt – w celu przyspieszenia procedury – ponosi inwestor i on jest zobowiązany do zlecenia jego wykonania oraz uzgodnienia go z odpowiednim dostawcą. Inwestor ponosi także część kosztów wykonania przyłącza (zwykle ok. 25%). Po uzyskaniu warunków technicznych, trzeba również wystąpić do każdego z dostawców z wnioskiem o zawarcie umowy o przyłączenie do sieci i dostawy mediów. 


Może Cię zainteresować:

  • Badanie gruntu przed budową

    Aby uniknąć problemów związanych z budową domu na nieznanym i niepewnym terenie, przed rozpoczęciem inwestycji, warto zapoznać się z mapą geologiczną lub zlecić wykonanie badania geotechnicznego danej działki. Pozwoli [...]

    Więcej
Bezpłatna pomoc architekta

Wypełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą.

Zamawiając usługi forum i dzienników budowy, przyjmujesz do wiadomości i wyrażasz zgodę na świadczenie tych usług i przetwarzanie przez Usługodawcę, którym jest Pracownia Projektowa ARCHIPELAG A. Wójciak, R. Wójciak Sp. J., jako Administratora danych, podanych w formularzu danych osobowych, na zasadach wskazanych w Regulaminie i Polityce Prywatności serwisu ARCHIPELAG.pl.

Jeśli chcesz także otrzymywać bonusy i informacje dotyczące akcji promocyjnych naszych i naszych Partnerów, wyraź zgodę dodatkową i zaznacz odpowiednie pole. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez administratora, którym jest Pracownia Projektowa ARCHIPELAG A. Wójciak, R. Wójciak Sp. J. z siedzibą: ul. M. Smoluchowskiego 56/3, 50-372 Wrocław, nr KRS 0000123673, NIP: 897-16-05-744, REGON: 931987209:

Na podstawie art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO) informujemy Cię, że (przeczytaj klauzulę informacyjną):

czytaj całość ›
Pola oznaczone gwiazdką (*) są obowiązkowe do wypełnienia