Ulubione projekty

Twoja lista jest pusta

Dodano projekt

Usunięto projekt

Zanim zaczniesz

Analiza kosztów budowy domu – od czego zacząć?

Jeżeli chcemy zrealizować inwestycję, która będzie ekonomiczna w budowie oraz w późniejszej eksploatacji, warto zastosować kilka sprawdzonych rozwiązań i podjąć przemyślane decyzje, dzięki którym możemy uniknąć pokaźnych kwot za jej wykonanie. Podpowiadamy, jak skutecznie zaplanować budżet, gdzie zaoszczędzić i jakich rozsądnych wyborów dokonać, aby realnie obniżyć koszty budowy.

Wybór działki

Planując budżet przyszłej inwestycji, przede wszystkim zacznijmy od wyboru odpowiedniej działki – to na niej stanie nasz przyszły dom. O cenie gruntu głównie będzie decydować jego lokalizacja, stan prawny oraz stan infrastruktury technicznej w bezpośrednim sąsiedztwie. Analizując zakup konkretnej działki należy zapoznać się z jej księgą wieczystą, do której nieodpłatny dostęp uzyskamy w wydziałach ksiąg wieczystych Sądów Rejonowych oraz na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości, pod adresem: http://ms.gov.pl/.

W księdze wieczystej należy sprawdzić m.in.:

  • kto jest właścicielem nieruchomości?
  • czy nieruchomość jest obciążona hipoteką?
  • czy działka jest obciążona służebnością lub innym ograniczonym prawem rzeczowym?

Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego

Następnym krokiem będzie wizyta w Urzędzie Gminy, która pozwoli nam zapoznać się z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP), precyzyjnie określającym warunki zabudowy dla konkretnej działki (część gmin udostępnia swoje plany w Internecie). Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, dostępny w Urzędach Miasta lub Gminy, szczegółowo określa przeznaczenie, warunki zagospodarowania i zabudowy terenu – zapisy te są niezmienne i według nich należy kształtować przyszłą zabudowę. Jeżeli teren nie jest jeszcze objęty planem zagospodarowania przestrzennego, wówczas należy wystąpić do Urzędu Gminy z wnioskiem o wydanie warunków zabudowy i zagospodarowania terenu. W Urzędzie Gminy należy również uzyskać informacje, czy wybrana działka jest rzeczywiście przeznaczona w planie pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną.

Aby zmniejszyć koszty budowy przyszłego domu, trzeba także zwrócić szczególną uwagę na ukształtowanie terenu, położenie domu względem drogi dojazdowej i zadbanie o krótkie podjazdy oraz dojście do budynku. Warto również sprawdzić rodzaj gruntu, zarówno pod względem jego nośności, jak i przepuszczalności.

Ważne! Każda umowa kupna-sprzedaży nieruchomości musi zostać zawarta w formie aktu notarialnego.

Zobacz nasz poradnik on-line


Czytaj również:

  • Jak zaoszczędzić podczas budowy domu?

    Planowanie budowy domu jednorodzinnego to droga pełna wyzwań i wątpliwości. Jednym z najważniejszych kryteriów jest znalezienie kompromisu między oczekiwaniami inwestora a możliwościami jego portfela. Poszukiwania [...]

    Więcej
Bezpłatna pomoc architekta

Wypełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą.

Warunki wycofania zgody

Przy czym zgoda wyrażona na zakres przetwarzania wskazany w niniejszym

czytaj całość ›
Pouczenie

Jednocześnie Administrator informuje, że podane w formularzu dane osobowe będą przechowywane i przetwarzane

czytaj całość ›
Pola oznaczone gwiazdką (*) są obowiązkowe do wypełnienia