Ulubione projekty

Twoja lista jest pusta

Dodano projekt

Usunięto projekt

Kto jest kim na budowie?

Po co geodeta na budowie?

Geodeta to osoba z odpowiednimi uprawnieniami zawodowymi umożliwiającymi wykonywanie prac geodezyjnych na budowie.

Obecność geodety

Geodeta jest potrzebny kilkukrotnie w czasie realizacji inwestycji, a przynajmniej dwukrotnie: na samym początku oraz po zakończeniu robót budowlanych. Inwestor po raz pierwszy z pracą geodetów styka się w Urzędzie Miasta lub Gminy – tam należy się udać po informację, czy na wybranej przez nas działce będziemy mogli wybudować zaplanowaną inwestycję. Dowiedzieć się o tym można z planu zagospodarowania przestrzennego, które opracowywane są dla poszczególnych obszarów na mapach wielkoskalowych, obejmujących daną gminę, osiedle budowlane itp.

W celu uzyskania decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu wystarczy przedłożyć mapę działki z ośrodka geodezyjno – kartograficznego właściwego dla danej gminy. Na tej mapie określone są m.in. linie zabudowy planowanej inwestycji. Jeżeli zdecydujemy, że są one zgodne z naszymi wymaganiami możemy przejść do etapu projektowania. Tutaj następuje pierwszy kontakt z geodetą - przed rozpoczęciem robót geodeta (uprawniony) musi wytyczyć w terenie położenie obiektu, który ma zostać wybudowany, i dokonać stosownego wpisu w dzienniku budowy. Natomiast po zakończeniu budowy, przy oddawaniu budynku do użytkowania, do zadań geodety należy naniesienie na mapę budynku oraz wszystkich przyłączy i sporządzenie dokumentacji nazywanej inwentaryzacją geodezyjną. 

Do czego potrzebny jest geodeta na budowie:

 • tyczenia obiektu budowlanego
 • obsługi geodezyjnej w trakcie realizacji inwestycji
 • pomiarów powykonawczych sieci zewnętrznych i samego obiektu
 • określenia granic działki w terenie
 • wykonania opisu i wykazu zmian gruntowych celem zgłoszenia obiektu w wydziale ksiąg wieczystych
 • potrzebna jest mapa do celów opiniodawczych z właściwego ośrodka geodezyjnego kartograficznego oraz mapa do celów projektowych z mapą władania i wykazem właścicieli 

Może Cię zainteresować:

 • Ustalenie warunków przyłączenia mediów

  Aby otrzymać warunki techniczne przyłączenia do sieci, należy wystąpić z pisemnym wnioskiem o ich określenie do lokalnych dostawców mediów (zakład energetyczny, wodno-kanalizacyjny, gazowniczy, ciepłowniczy).

  Więcej
Bezpłatna pomoc architekta

Wypełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą.

Zamawiając usługi forum i dzienników budowy, przyjmujesz do wiadomości i wyrażasz zgodę na świadczenie tych usług i przetwarzanie przez Usługodawcę, którym jest Pracownia Projektowa ARCHIPELAG A. Wójciak, R. Wójciak Sp. J., jako Administratora danych, podanych w formularzu danych osobowych, na zasadach wskazanych w Regulaminie i Polityce Prywatności serwisu ARCHIPELAG.pl.

Jeśli chcesz także otrzymywać bonusy i informacje dotyczące akcji promocyjnych naszych i naszych Partnerów, wyraź zgodę dodatkową i zaznacz odpowiednie pole. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez administratora, którym jest Pracownia Projektowa ARCHIPELAG A. Wójciak, R. Wójciak Sp. J. z siedzibą: ul. M. Smoluchowskiego 56/3, 50-372 Wrocław, nr KRS 0000123673, NIP: 897-16-05-744, REGON: 931987209:

Na podstawie art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO) informujemy Cię, że (przeczytaj klauzulę informacyjną):

czytaj całość ›
Pola oznaczone gwiazdką (*) są obowiązkowe do wypełnienia