Ulubione projekty

Twoja lista jest pusta

Dodano projekt

Usunięto projekt

Kto jest kim na budowie?

Po co geodeta na budowie?

Geodeta to osoba z odpowiednimi uprawnieniami zawodowymi umożliwiającymi wykonywanie prac geodezyjnych na budowie.

Obecność geodety

Geodeta jest potrzebny kilkukrotnie w czasie realizacji inwestycji, a przynajmniej dwukrotnie: na samym początku oraz po zakończeniu robót budowlanych. Inwestor po raz pierwszy z pracą geodetów styka się w Urzędzie Miasta lub Gminy – tam należy się udać po informację, czy na wybranej przez nas działce będziemy mogli wybudować zaplanowaną inwestycję. Dowiedzieć się o tym można z planu zagospodarowania przestrzennego, które opracowywane są dla poszczególnych obszarów na mapach wielkoskalowych, obejmujących daną gminę, osiedle budowlane itp.

W celu uzyskania decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu wystarczy przedłożyć mapę działki z ośrodka geodezyjno – kartograficznego właściwego dla danej gminy. Na tej mapie określone są m.in. linie zabudowy planowanej inwestycji. Jeżeli zdecydujemy, że są one zgodne z naszymi wymaganiami możemy przejść do etapu projektowania. Tutaj następuje pierwszy kontakt z geodetą - przed rozpoczęciem robót geodeta (uprawniony) musi wytyczyć w terenie położenie obiektu, który ma zostać wybudowany, i dokonać stosownego wpisu w dzienniku budowy. Natomiast po zakończeniu budowy, przy oddawaniu budynku do użytkowania, do zadań geodety należy naniesienie na mapę budynku oraz wszystkich przyłączy i sporządzenie dokumentacji nazywanej inwentaryzacją geodezyjną. 

Do czego potrzebny jest geodeta na budowie:

 • tyczenia obiektu budowlanego
 • obsługi geodezyjnej w trakcie realizacji inwestycji
 • pomiarów powykonawczych sieci zewnętrznych i samego obiektu
 • określenia granic działki w terenie
 • wykonania opisu i wykazu zmian gruntowych celem zgłoszenia obiektu w wydziale ksiąg wieczystych
 • potrzebna jest mapa do celów opiniodawczych z właściwego ośrodka geodezyjnego kartograficznego oraz mapa do celów projektowych z mapą władania i wykazem właścicieli 

Może Cię zainteresować:

 • Ustalenie warunków przyłączenia mediów

  Aby otrzymać warunki techniczne przyłączenia do sieci, należy wystąpić z pisemnym wnioskiem o ich określenie do lokalnych dostawców mediów (zakład energetyczny, wodno-kanalizacyjny, gazowniczy, ciepłowniczy).

  Więcej
Bezpłatna pomoc architekta

Wypełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą.

Warunki wycofania zgody

Przy czym zgoda wyrażona na zakres przetwarzania wskazany w niniejszym

czytaj całość ›
Pouczenie

Jednocześnie Administrator informuje, że podane w formularzu dane osobowe będą przechowywane i przetwarzane

czytaj całość ›
Pola oznaczone gwiazdką (*) są obowiązkowe do wypełnienia