Ulubione projekty

Twoja lista jest pusta

Dodano projekt

Usunięto projekt

Wokół domu

Oszczędzanie wody w domu

Technologie i nawyki – tak w największym skrócie można przedstawić skuteczne sposoby na oszczędzanie wody w domu. Podpowiadamy sprawdzone sposoby na niższe rachunki.

Oszczędzanie wody w domu Oszczędzanie wody w domu

Technologie

Nowoczesne baterie kranowe pozwalają zaoszczędzić sporą ilość wody. Perlator czyli końcówka baterii służąca do napowietrzania i ograniczania przepływu wody to już standard w wyposażeniu armatury sanitarnej. Warto jednak zrobić krok dalej i wybrać technologicznie dopracowane ograniczniki regulujące przepływ wody, dzięki którym można zaoszczędzić około 30% na rachunkach w skali roku.

W aktualnie dostępnych gotowych projektach domów uwzględnione jest miejsce na zmywarkę. Urządzenie to oprócz zaoszczędzonego czasu, jaki trzeba przeznaczyć na zmywanie naczyń tradycyjną metodą, w znacznym stopniu przyczynia się również do oszczędzania wody. W skali roku dla rodziny 4-5 osobowej zmywarka potrafi zaoszczędzić około 100 metrów sześciennych wody. Nowoczesne pralki do standardowego prania zużywają o połowę wody mniej niż to miało miejsce przy tego typu nowych urządzeniach sprzed dekady. Dokonując zakupu poza takimi czynnikami jak cena, energooszczędność czy też wygląd warto zwrócić uwagę na  parametry zużycia wody.

W przypadku spłuczek w toaletach, gdzie standardem jest podwójny przycisk umożliwiający spuszczenie połowy zawartości zasobnika pojawiają się dodatkowe funkcje, jak np. natychmiastowe zatrzymanie spuszczanej wody.

Zużyta woda powinna być poddana procesowi odzyskania już w obrębie działki inwestora. W tym celu zalecana jest inwestycja w przydomową oczyszczalnię ścieków. Ogromną jej zaletą jest fakt, iż nie zatruwa środowiska oraz jest wygodna w użytkowaniu.

Nawyki

Wystarczy w bardzo prosty sposób zmienić wykonywanie codziennych czynności, aby przyczyniło się to do zmniejszenia zużycia wody.

W ramach porannej i wieczornej toalety podczas takich czynności jak mycie zębów czy też golenie warto mieć zakręcone krany. Według szacunków średni czas potrzebny na wzięcie prysznica to 10 minut. Skrócenie tego czasu o połowę spowoduje proporcjonalnie mniejsze zużycie wody.

Do podlewania roślin ogrodowych warto używać uprzednio zgromadzonej wody deszczowej. Pomocny w tym będzie system odzysku wody deszczowej. • Jaką metodę budowy domu wybrać?

  Przez ostatnie lata można było zauważyć zmianę zarówno w świadomości jak i w podejściu inwestorów do budowy domów. Do lamusa będą powoli przechodzić sytuacje, w których to inwestorzy zarówno większość dni wolnych od [...]

  Więcej
 • Ocieplenia elewacji

  Podstawą energooszczędnego domu jest jego odpowiednie ocieplenie. Dobre docieplenie pozwoli bowiem zaoszczędzić około 30% kosztów przeznaczanych na ogrzewanie domu. Coraz bardziej restrykcyjne normy odnoszące się do [...]

  Więcej
 • Odprowadzanie wody z dachu

  Deszcz – naturalne zjawisko o często zbawiennym wpływie na rośliny w przydomowym ogrodzie i wyzwanie dla inwestorów budujących swoje domy. Systemy rynnowe służące do odprowadzania wody z dachu stromego obecnie dostępne [...]

  Więcej
Bezpłatna pomoc architekta

Wypełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą.

Zamawiając usługi forum i dzienników budowy, przyjmujesz do wiadomości i wyrażasz zgodę na świadczenie tych usług i przetwarzanie przez Usługodawcę, którym jest Pracownia Projektowa ARCHIPELAG A. Wójciak, R. Wójciak Sp. J., jako Administratora danych, podanych w formularzu danych osobowych, na zasadach wskazanych w Regulaminie i Polityce Prywatności serwisu ARCHIPELAG.pl.

Jeśli chcesz także otrzymywać bonusy i informacje dotyczące akcji promocyjnych naszych i naszych Partnerów, wyraź zgodę dodatkową i zaznacz odpowiednie pole. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez administratora, którym jest Pracownia Projektowa ARCHIPELAG A. Wójciak, R. Wójciak Sp. J. z siedzibą: ul. M. Smoluchowskiego 56/3, 50-372 Wrocław, nr KRS 0000123673, NIP: 897-16-05-744, REGON: 931987209:

Na podstawie art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO) informujemy Cię, że (przeczytaj klauzulę informacyjną):

czytaj całość ›
Pola oznaczone gwiazdką (*) są obowiązkowe do wypełnienia