Ulubione projekty

Twoja lista jest pusta

Dodano projekt

Usunięto projekt

Wokół domu

Odprowadzanie wody z dachu

Deszcz - naturalne zjawisko o często zbawiennym wpływie na rośliny w przydomowym ogrodzie i wyzwanie dla inwestorów budujących swoje domy. Systemy rynnowe służące do odprowadzania wody z dachu stromego obecnie dostępne na rynku umożliwiają bardzo estetyczne dopasowanie do bryły budynku. 

Rynna zewnętrzna Rynna zewnętrzna

Widać czy nie widać?

Wyróżnić można dwie metody odprowadzania wody deszczowej z dachu stromego. Pierwsza z nich przewiduje zewnętrzny układ rynien i rur spustowych. Rozwiązanie to jest charakterystyczne dla domów tradycyjnych. Druga metoda, zyskująca coraz większą popularność, polega na zastosowaniu ukrytego odwodnienia dachu tzw. bezokapowego systemu rynnowego. Przykład stanowić może wiele projektów domów nowoczesnych z naszej oferty. Rozwiązanie to polega na skróceniu połaci dachowej do lica ściany i likwidacji wysuniętego okapu. W systemie tym zarówno rynny, jak i rury spustowe mają prostokątny profil, dzięki czemu możliwe jest ukrycie ich w ociepleniu, pod okładziną elewacyjną lub maskownicą. Rury spustowe również znajdują się w warstwie ocieplenia ścian zewnętrznych.

Co dalej z wodą deszczową?

Wodę z dachu można odprowadzać na powierzchnię działki, do studni chłonnej na działce, do kanalizacji zbiorczej lub (za zgodą lokalnych władz) do rowu melioracyjnego. Jeśli ulica, przy której ma znajdować się nieruchomość posiada stosowną infrastrukturę, warto rozważyć podłączenie odpływu deszczówki do kanalizacji miejskiej. Na wybór metody odprowadzania wody z dachu wpływa również rodzaj gruntu. W przypadku słabo przepuszczalnego podłoża oraz niskiego poziomu wód gruntowych, dobrze sprawdzi się studnia chłonna. Jest to przydomowy zbiornik, do którego wpływa woda deszczowa z dachu a następnie rozsączana jest w równomierny sposób do gruntu. Innym powszechnie stosowanym rozwiązaniem jest budowa ogrodowego drenażu liniowego, która polega na rozprowadzeniu po działce wkopanych na głębokość około 10-15 centymetrów pod powierzchnią trawnika systemu rur posiadających otwory skierowane w stronę gruntu. System ten przechwytujący wodę deszczową z rynien spustowych równomiernie rozprowadza ją do gruntu.

2xE czyli Ekologia i Ekonomia

Dla inwestorów budujących domy i myślących proekologicznie świetnym rozwiązaniem będzie możliwość zbierania wody deszczowej. Dzięki wykorzystaniu wody opadowej, można zmniejszyć zużycie wody pitnej aż o 50%, unikając przy tym podatku od deszczówki. Jedynie 3% wody wykorzystywanej w przeciętnym gospodarstwie domowym przeznaczana jest do przygotowywania posiłków. Inne czynności, przy których zużywana jest woda nie wymagają pobierania jej z wodociągów. Utworzenie instalacji zagospodarowania wody deszczowej na terenie działki pozwala na ponowne wykorzystanie wody opadowej. Może ono obejmować wodę stosowaną jedynie do nawadniania ogrodu i prac porządkowych. Tak zebrana woda przyda się do podlewania trawników, ozdobnych roślin rabatowych czy też upraw warzyw w okresie bez opadów. Instalacja może być rozbudowana o system pozwalający na zasilanie misek ustępowych i pralki.


To również może Cię zainteresować:

Bezpłatna pomoc architekta

Wypełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą.

Zamawiając usługi forum i dzienników budowy, przyjmujesz do wiadomości i wyrażasz zgodę na świadczenie tych usług i przetwarzanie przez Usługodawcę, którym jest Pracownia Projektowa ARCHIPELAG A. Wójciak, R. Wójciak Sp. J., jako Administratora danych, podanych w formularzu danych osobowych, na zasadach wskazanych w Regulaminie i Polityce Prywatności serwisu ARCHIPELAG.pl.

Jeśli chcesz także otrzymywać bonusy i informacje dotyczące akcji promocyjnych naszych i naszych Partnerów, wyraź zgodę dodatkową i zaznacz odpowiednie pole. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez administratora, którym jest Pracownia Projektowa ARCHIPELAG A. Wójciak, R. Wójciak Sp. J. z siedzibą: ul. M. Smoluchowskiego 56/3, 50-372 Wrocław, nr KRS 0000123673, NIP: 897-16-05-744, REGON: 931987209:

Na podstawie art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO) informujemy Cię, że (przeczytaj klauzulę informacyjną):

czytaj całość ›
Pola oznaczone gwiazdką (*) są obowiązkowe do wypełnienia