Ulubione projekty
Twoja lista jest pusta
Dodano projekt
Usunięto projekt
Wokół domu
Kto odbiera budowę domu?
Odbiorem budowy domu, a właściwie z formalno-prawnego punktu widzenia przyjęciem przez organ bez sprzeciwu zawiadomienia o zakończeniu budowy zajmuje się:
Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego
Jest to organ administracji rządowej I instancji w sprawach nadzoru budowlanego, wykonujący zadania na szczeblu powiatu, działając na podstawie:
1. ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (tekst jednolity: Dz. U. z 2016r., poz. 290)
2. ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jednolity: Dz. U. z 2016r., poz. 23)
3. ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym administracji (Tekst jednolity: Dz. U. z 2012r., poz. 1015 z późn. zm.)
4. przepisów odrębnych
5. regulaminu organizacyjnego
Komplet dokumentacji do zgłoszenia zakończenia budowy lub pozwolenia na użytkowanie:
1. Zawiadomienie o zakończeniu budowy lub wniosek o udzielenie pozwolenia na użytkowanie (w przypadku nowego budynku mieszkalnego – numer budynku);
2. Dziennik budowy (oryginał) – po wykorzystaniu do zwrotu;
3. Oświadczenie kierownika budowy:
- o zgodności wykonania obiektu budowlanego z projektem budowlanym i warunkami pozwolenia na budowę oraz przepisami;
- o doprowadzeniu do należytego stanu i porządku terenu budowy, a także – w razie korzystania – ulicy, sąsiedniej nieruchomości, budynku lub lokalu;
4. Oświadczenie o właściwym zagospodarowaniu terenów przyległych, jeżeli eksploatacja wybudowanego obiektu jest uzależniona od ich odpowiedniego zagospodarowania.
5. W razie zmian nie odstępujących w sposób istotny od zatwierdzonego projektu lub warunków pozwolenia na budowę do zawiadomienia należy dołączyć kopie rysunków wchodzących w skład zatwierdzonego projektu budowlanego, z naniesionymi zmianami, a w razie potrzeby także uzupełniający opis. W takim przypadku oświadczenie o zgodności wykonania obiektu budowlanego z projektem budowlanym i warunkami pozwolenia na budowę oraz przepisami, powinno być potwierdzone przez projektanta i inspektora nadzoru inwestorskiego o ile został ustanowiony.
6. W przypadku zawiadomienia o zakończeniu budowy lub złożenia wniosku o udzielenie pozwolenia na użytkowanie budynku mieszkalnego lub budynku z częścią mieszkalną, w oświadczeniu zamieszcza się informację o dokonaniu pomiarów powierzchni użytkowej budynku i poszczególnych lokali mieszkalnych, w sposób zgodny z przepisami rozporządzenia Ministra właściwego do spraw budownictwa, lokalnego planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa określające szczegółowy zakres i formę projektu budowlanego, uwzględniając zawartość projektu budowlanego w celu zapewnienia czytelności danych.
7. Protokoły badań i sprawdzeń:
- Protokół kominiarski o drożności przewodów (spalinowych lub dymowych) i prawidłowym działaniu wentylacji grawitacyjnej oraz prawidłowym podłączeniu urządzeń grzewczych (kserokopia)
- Protokół pomiarów wewnętrznej instalacji elektrycznej (kserokopia),
- Protokół odbioru przyłącza kanalizacji sanitarnej lub oświadczenie kierownika robót instalacji sanitarnych o szczelności przyłącza i szamba albo w przypadku przydomowej oczyszczalni ścieków – oświadczenie kierownika robót instalacji sanitarnych o prawidłowości jej wykonania i zaświadczenie z Urzędu Gminy o braku sprzeciwu przyjęcia zgłoszenia oczyszczalni do eksploatacji
- Protokół szczelności instalacji gazowej (kserokopia)
- Protokół odbioru przyłącza gazowego (kserokopia)
- Protokół odbioru przyłącza wodociągowego (kserokopia)
- Protokół odbioru przyłącza energetycznego (kserokopia)
8. Inwentaryzacja geodezyjna podwykonawcza.
9. Oświadczenia o braku sprzeciwu lub uwag ze strony Państwowej Inspekcji Sanitarnej lub Państwowej Straży Pożarnej (w przypadku pozwolenia na użytkowanie)
To również może Cię zainteresować:
-
WNĘTRZA-INSPIRACJE – dom Ralf II G1 ENERGO PLUS – komfort na najwyższym poziomie
Ralf II G1 ENERGO PLUS to mały dom w wielkim stylu. Projekt udowadnia, że na niespełna 90 m2 można urządzić imponujące wnętrze, w którym każdy czuje się komfortowo, swobodnie i bardzo przyjemnie. Zapraszamy do [...]
-
Tanie domy dla każdego – zobacz nowy e-katalog online
Tanie w budowie, bardzo funkcjonalne i maksymalnie komfortowe w codziennym użytkowaniu – właśnie takie projekty czekają na Was w naszym najnowszym e-katalogu. Zobaczcie najlepsze z najlepszych domy z poddaszem [...]