Ulubione projekty

Twoja lista jest pusta

Dodano projekt

Usunięto projekt

Wokół domu

Klinkierowe ogrodzenie z gotowych elementów budowlanych

Kiedy liczy się szybkość i wysoka jakość wykonania, klinkierowe ogrodzenia z prefabrykatów nie mają sobie równych. Do inwestora należy tylko wybór cegieł i zaplanowanie samego ogrodzenia, które powstaje nawet w 24 godziny!

Klinkierowe ogrodzenie z gotowych elementów budowlanych | Fot. Röben Klinkierowe ogrodzenie z gotowych elementów budowlanych | Fot. Röben

Budowa trwałego i odpornego na działanie trudnych warunków atmosferycznych, a przy tym eleganckiego i efektownego ogrodzenia nie musi trwać kilka dni lub tygodni. Mur ogrodzeniowy, wykonany z prefabrykatów budowlanych, jest gotowy nawet w ciągu jednego dnia. Wystarczy dokładne rozplanowanie i precyzyjne poszczególnych elementów ogrodzenia. Jak to wygląda w praktyce?

Ważna podstawa

Wykonanie klinkierowego ogrodzenia wymaga odpowiedniego rozplanowania w terenie. Mając przygotowany projekt, można przystąpić do wylewania ławy fundamentowej. Do jej wykonania potrzebne jest odpowiednio uformowane deskowanie oraz beton. Tak jak w przypadku budowy klinkierowego ogrodzenia z pojedynczych cegieł, fundament pod murek z gotowych elementów budowlanych powinien być stosunkowo głęboki. Jego wymiary w dużej mierze zależą od geograficznego położenia działki oraz od rodzaju podłoża. Fundament powinien być posadowiony na warstwie nośnej gruntu (ubity żwir lub piasek, sucha glina), poniżej strefy jego przemarzania. W Polsce umowne głębokości przemarzania gruntu wahają się od 80 cm w zachodniej Polsce do 140 cm w północno-wschodniej. Przyjmuje się też zasadę, że szerokość fundamentu powinna odpowiadać grubości muru lub cokołów i słupków ogrodzeń przęsłowych. Przy wykonywaniu cięższych ogrodzeń, gdy grunt jest zróżnicowany, zaleca się wykonanie zbrojenia. Fundamenty wzmacnia się wówczas czterema podłużnie ułożonymi prętami o średnicy 12 mm, połączonymi strzemionami z prętów o średnicy 6 mm, rozmieszczonymi co 25 cm.

Nowy i stary fundament

Wylewając ławę fundamentową pod ogrodzenie z gotowych elementów budowlanych, konieczne jest wmurowanie w nią metalowych wsporników, na które nakładane będą słupki klinkierowego ogrodzenia. Odległości pomiędzy nimi zależą od projektu, preferencji inwestora oraz długości samego muru. Decydując się na zmianę starego ogrodzenia zrobionego z metalowych słupków oraz siatki lub paneli ogrodzeniowych na wykonane z gotowych elementów budowlanych, można wykorzystać fragmenty z dawnego systemu. W tym przypadku po demontażu siatki lub paneli, klinkierowe prefabrykaty można montować na gotowym już fundamencie, a metalowe słupki posłużą jako baza dla ich klinkierowych odpowiedników.

Izolacja przed wilgocią

Przed układaniem na fundamencie gotowych elementów konieczne jest wykonanie izolacji poziomej z pasów papy lub masy bitumicznej. Zapewni to ochronę przed wilgocią pochodzącą od gruntu, a tym samym nie dopuści do erozji i niszczenia ogrodzenia. Równie istotne jest też stosowanie odpowiedniej zaprawy, przeznaczonej specjalnie do klinkieru. Nie może ona zawierać wapna, co pozwoli zabezpieczyć mur przed pojawieniem się wykwitów na murze lub słupach ogrodzenia. W przypadku murów i cokołów ceglanych fundament należy wyprowadzić kilka centymetrów ponad poziom terenu i ułożyć na nim izolację poziomą.

Ustawienie pierwszych słupków

Pierwszym etapem powstawania ogrodzenia z gotowych elementów budowlanych jest ustawienie dwóch klinkierowych słupków, znajdujących się na krańcach jednej prostej. Przed ustawieniem każdego z nich należy pamiętać, aby na izolację poziomą wokół słupków pozostałych z dawnego płotu lub tych zamontowanych w nowym fundamencie rozmieścić wcześniej przygotowaną zaprawę. Po umieszczeniu na miejscu klinkierowego elementu niezbędne jest wyprowadzenie pionów i poziomów, dzięki czemu nie będzie problemu z ułożeniem kolejnych fragmentów muru. Kiedy dwa skrajne słupki znajdą się już na miejscu, należy obwiązać je sznurkiem ok. 5-6 cm od górnej krawędzi. Rozciągnięta na całej długości ogrodzenia linka pozwoli kontrolować równy poziom pozostałych słupków znajdujących się pomiędzy nimi.

Szeroki wybór…

Ogrodzenia z gotowych elementów budowlanych mogą być wykonane z cegieł klinkierowych o dowolnej kolorystyce. Wśród inwestorów najchętniej wybierane są klasyczne rozwiązania w różnych odcieniach czerwieni (cegła Melbourne) i brązów (cegła Canberra). Rosnącą popularnością cieszą się ogrodzenia wykończone w nowoczesnym stylu, a co za tym idzie zastosowane cegły charakteryzują się chłodnymi i ciemnymi kolorami (cegła Oslo perłowobiała lub Sydney).

Elementy łączące słupki

Kolejnym krokiem jest montaż dolnej części ogrodzenia znajdującej się pomiędzy ustawionym słupkiem, a metalowym wspornikiem. Tak jak w przypadku słupka najpierw na izolacji rozprowadza się zaprawę, a następnie przy pomocy dźwigu układa klinkierowy element. Po ułożeniu należy jeszcze sprawdzić poziomicą czy płaszczyzna danego fragmentu jest równa, po czym przechodzi się do ustawiania kolejnego słupka. Powstałe po montażu szczeliny pomiędzy słupkami, a dolnym fragmentem muru należy wypełnić zaprawą oraz wykończyć fugą. Następne elementy montuje się w ten sam sposób, aż dojdzie się do ostatniej kolumny. Kiedy wszystkie części ogrodzenia będą już ustawione, pustą przestrzeń w słupkach wypełnia się betonem. Zapewni to większą stabilność tego elementu, usztywni także całą konstrukcję muru.

Wykończenie

Zwieńczeniem słupków klinkierowego ogrodzenia mogą być prefabrykowane kaptury lub gotowe elementy wykonane z ceramiki. Pierwsze rozwiązanie to odpowiednio ukształtowane cegły klinkierowe Röben, posiadające rdzeń z betonu odpornego na warunki atmosferyczne (mróz, śnieg, deszcz). Kaptury są dostępne w dwóch formatach – 30x30 cm oraz 42x42 cm. Ich zaletą jest wykonanie z tych samych cegieł co reszta ogrodzenia, dzięki czemu doskonale komponują się z pozostałą częścią murku. Kaptury wykonane z jednego elementu można dobrać do słupków o kształcie kwadratowym - 32x32 cm, 44x44 cm oraz prostokątnym - 44x32 cm. Dostępne są one w dwóch klasycznych kolorach: czerwonym i brązowym. Zarówno jedno, jak i drugie rozwiązanie wymaga zastosowania odpowiedniej zaprawy – takiej samej jak do murowania pozostałych elementów ogrodzenia. Klinkierowe kaptury są nie tylko elementem estetycznym, pozwalają też chronić konstrukcję murowanych słupków przed działaniem deszczu. Z pochyłej powierzchni woda szybciej i łatwiej spływa, co zapobiega przenikaniu wilgoci do spoin muru, ograniczając pojawianie się wykwitów.

Przęsła

Klinkierowe ogrodzenie może być w całości wykonane z cegieł, może też łączyć się z innymi materiałami. Bardzo popularne wśród inwestorów jest zamontowanie między słupkami z klinkieru przęseł w całości wykonanych z metalu lub z elementami drewnianymi. Instalowane są one za pomocą kołków rozporowych lub wmurowuje na odpowiednią zaprawę. Montaż przęseł metalowych powinien odbyć się na przegubach, co umożliwi rozszerzalność termiczną. W ten sposób powstające naprężenia nie zostaną przeniesione na wymurowane słupki, co mogłoby powodować pękanie fug, a nawet uszkodzenie klinkieru.

Polecamy:

- Melbourne ryflowana – tradycyjny czerwony kolor i niepowtarzalny akcent w postaci ryflowanej powierzchni tworzącej w strukturze cegły nieregularny wzór. Ze względu na mrozoodporność i niską nasiąkliwość idealna do zastosowana m.in. na ogrodzeniach, cokołach i innych fragmentach elewacji.

- Hobart – cegłę wyróżnia wyjątkowa i niespotykana barwa antracytowo-brązowa. Wraz z intrygującym wyglądem lica – szorstkiego, pełnego uwypukleń i wgłębień, tworzy wyjątkowe połączenie. Jej plastyczność sprawia, że doskonale nadaje się do modernistycznych, ale też bardziej klasycznych stylizacji.

- Oslo perłowobiała gładka – perfekcyjnie biała cegła z delikatnymi wgłębieniami w strukturze lica. Charakteryzuje się bardzo wysokimi parametrami w zakresie wytrzymałości na ściskanie ( > 100 N/mm²) i nasiąkliwości (ok. 1,5%), dzięki czemu jest odporna na wnikanie brudu, a nawet graffiti.

Źródło: Röben

Bezpłatna pomoc architekta

Wypełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą.

Zamawiając usługi forum i dzienników budowy, przyjmujesz do wiadomości i wyrażasz zgodę na świadczenie tych usług i przetwarzanie przez Usługodawcę, którym jest Pracownia Projektowa ARCHIPELAG A. Wójciak, R. Wójciak Sp. J., jako Administratora danych, podanych w formularzu danych osobowych, na zasadach wskazanych w Regulaminie i Polityce Prywatności serwisu ARCHIPELAG.pl.

Jeśli chcesz także otrzymywać bonusy i informacje dotyczące akcji promocyjnych naszych i naszych Partnerów, wyraź zgodę dodatkową i zaznacz odpowiednie pole. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez administratora, którym jest Pracownia Projektowa ARCHIPELAG A. Wójciak, R. Wójciak Sp. J. z siedzibą: ul. M. Smoluchowskiego 56/3, 50-372 Wrocław, nr KRS 0000123673, NIP: 897-16-05-744, REGON: 931987209:

Na podstawie art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO) informujemy Cię, że (przeczytaj klauzulę informacyjną):

czytaj całość ›
Pola oznaczone gwiazdką (*) są obowiązkowe do wypełnienia