Ulubione projekty

Twoja lista jest pusta

Dodano projekt

Usunięto projekt

Wokół domu

Jesienne porządki na tarasie

Jesień to doskonały czas na przeprowadzenie porządków na tarasie. Chłodniejsza aura i perspektywa zbliżającej się zimy wymagają bowiem zarówno odpowiedniej pielęgnacji roślin, jak i zadbania o naszą tarasową przestrzeń. Podpowiadamy, na co zwrócić szczególną uwagę i na jakie rozwiązania postawić, by w również sezonie jesiennym móc cieszyć się pięknym otoczeniem domu.

Fot. ProDeck | Jesienne porządki na tarasie Fot. ProDeck | Jesienne porządki na tarasie

Pielęgnacja kwiatów

Porządkowanie tarasu powinniśmy rozpocząć od uprzątnięcia z niego wszelkich kwiatów jednorocznych, które straciły atrakcyjny wygląd i nie upiększają już otoczenia. Wskazane jest też pozbycie się ziemi oraz resztek roślin z donic i pojemników. Po zakończeniu pracy nad przekwitłymi kwiatami można rozpocząć przygotowywanie roślin zimujących na zewnątrz. Ważnym elementem ich jesiennej pielęgnacji jest ocieplenie donic oraz osłonięcie nadziemnych części roślin np. tekturą, matą słomianą lub włókniną ogrodową. Należy jednak pamiętać, aby zabezpieczać je dopiero wtedy, gdy pojawią się przymrozki oraz gdy przemarznie górna warstwa gleby. W przeciwnym wypadku można nieopatrznie doprowadzić nawet do ich zgnicia.

 

Ochrona i wzmacnianie roślin

Jesienią nie możemy zapominać o częstym podlewaniu kwiatów i krzewów  przynajmniej do chwili, gdy pojawią się pierwsze mrozy. Po tym czasie ziemia zamarza, a rośliny nie mogą pobierać wody. Przed nadejściem zimy dobrym pomysłem jest również zastosowanie nawozów bogatych w potas. Pomagają one wzmocnić korzenie i łodygi, a także lepiej przygotować je do zimowego sezonu. Podczas podlewania i nawożenia roślinności pamiętajmy, by zachować ostrożność – weźmy pod uwagę rodzaj podłoża, z jakiego wykonane jest otoczenie naszego domu. Posiadacze drewnianych desek lub płytek ceramicznych powinni zdawać sobie sprawę, że w przypadku tych pierwszych istnieje ryzyko ich zniszczenia, a drugich – poślizgnięcia się. Idealnym wręcz rozwiązaniem są natomiast deski kompozytowe. Jak zapewnia jeden z ich producentów, firma ProDeck, właściciele tarasów z kompozytu nie powinni martwić się o ich zawilgocenie lub negatywne działanie grzybów i porostów.

 

Porządki na tarasie

Chcąc jak najlepiej zadbać o taras przed nadejściem zimy, w pierwszej kolejności należy usunąć różnego rodzaju zanieczyszczenia. W przypadku desek kompozytowych zazwyczaj wystarczy woda z dodatkiem detergentu lub specjalny środek do pielęgnacji tego typu nawierzchni. Wraz z nadejściem niskich temperatur i regularnych opadów, należy pamiętać o schowaniu mebli, które nie są odporne na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Z kolei te elementy wyposażenia, które z różnych przyczyn musimy pozostawić na zewnątrz, powinny być dokładnie zabezpieczone przed wilgocią.

 

Zabezpieczenie przestrzeni tarasowej

Nie wolno zapominać też o otoczeniu naszego tarasu. Podczas przygotowań do jesiennych porządków powinniśmy uwzględnić m.in. mycie okien, balustrad, parapetów, a także czyszczenie markizy – o ile nasza przydomowa przestrzeń jest w nią zaopatrzona. Właściciele domów z dużym ogrodem i sztucznymi zbiornikami dodatkowo mogą uwzględnić ostatnie koszenie trawy przed zimą oraz okrycie oczek wodnych specjalną siatką. Należy zabezpieczyć też samą nawierzchnię tarasu: klasyczne drewno powinno zostać pokryte np. lakierem, a szczeliny płytek ceramicznych silikonowymi impregnatami. Wyjątkiem są deski kompozytowe, które słyną z odporności na niskie temperatury i znacznej wytrzymałości.

 

Wybór nawierzchni

Jeśli wciąż stoimy przed wyborem materiału na nasz taras, zależy nam na możliwie najlepszym rozwiązaniu, a w przyszłości chcemy uniknąć części pracy związanej z przygotowaniem tej przestrzeni do chłodniejszych miesięcy, warto zdecydować się na zakup desek kompozytowych. Swoim wyglądem przypominają naturalne drewno, jednak w przeciwieństwie do klasycznych desek, zawierają liczne dodatki ulepszające, które sprawiają, że osiągają znakomite parametry techniczne. Szeroką ofertę pokryć tarasowych oferuje między innymi firma ProDeck, której produkty cenione są z powodu doskonałej wytrzymałości i estetyki. Co więcej, objęte są długoletnią gwarancją – nawet do 25 lat na gnicie i butwienie. Raz zamontowane deski ProDeck mogą służyć przez lata bez potrzeby jakiejkolwiek ingerencji ze strony ich właściciela.

 

Nie ma wątpliwości, że aby móc cieszyć się pięknym tarasem przez cały rok, należy o niego dbać. Trzeba jednak pamiętać, że odpowiedni wybór nawierzchni może znacznie skrócić czas poświęcony na pielęgnowanie przydomowego otoczenia. Do wymagających najmniej uwagi i zarazem najtrwalszych materiałów należą deski kompozytowe. Warto wziąć pod uwagę ich zakup, jeśli zależy nam na wyglądzie, jakości i wysokiej wartości użytkowej naszej przydomowej przestrzeni.

 

(źródło: ProDeck)


Czytaj również:

Bezpłatna pomoc architekta

Wypełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą.

Zamawiając usługi forum i dzienników budowy, przyjmujesz do wiadomości i wyrażasz zgodę na świadczenie tych usług i przetwarzanie przez Usługodawcę, którym jest Pracownia Projektowa ARCHIPELAG A. Wójciak, R. Wójciak Sp. J., jako Administratora danych, podanych w formularzu danych osobowych, na zasadach wskazanych w Regulaminie i Polityce Prywatności serwisu ARCHIPELAG.pl.

Jeśli chcesz także otrzymywać bonusy i informacje dotyczące akcji promocyjnych naszych i naszych Partnerów, wyraź zgodę dodatkową i zaznacz odpowiednie pole. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez administratora, którym jest Pracownia Projektowa ARCHIPELAG A. Wójciak, R. Wójciak Sp. J. z siedzibą: ul. M. Smoluchowskiego 56/3, 50-372 Wrocław, nr KRS 0000123673, NIP: 897-16-05-744, REGON: 931987209:

Na podstawie art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO) informujemy Cię, że (przeczytaj klauzulę informacyjną):

czytaj całość ›
Pola oznaczone gwiazdką (*) są obowiązkowe do wypełnienia