Ulubione projekty

Twoja lista jest pusta

Dodano projekt

Usunięto projekt

Wokół domu

Jak działają przydomowe oczyszczalnie ścieków?

Wzrost zainteresowania wśród inwestorów przydomowymi oczyszczalniami ścieków sprawił, że producenci oferują coraz więcej innowacyjnych rozwiązań. Urządzenia te służą środowisku naturalnemu, a przy tym generują spore oszczędności w domowym budżecie.

Zasada działania

Oczyszczalnie działają na zasadzie mechanicznego, chemicznego i biologicznego usuwania zanieczyszczeń z brudnej wody wypływającej z domowej instalacji kanalizacyjnej. Proces odseparowania nieczystości przebiega w dwóch etapach. Pierwszy z nich polega na fizycznym oddzieleniu zanieczyszczeń od wody, czyli opadaniu składników cięższych. W efekcie oddzielają się cząstki stałe, a w beztlenowym rozkładzie ścieków następuje częściowe rozłożenie związków organicznych. Drugim etapem są biochemiczne procesy rozkładu zanieczyszczeń. To, co nie uległo rozkładowi lub zostało rozłożone częściowo, musi być okresowo usuwane z urządzeń oczyszczalni. Obsługa takich oczyszczalni sprowadza się głównie do podawania biopreparatu przyspieszającego rozkład nieczystości oraz do czyszczenia filtra. Co 2-3 lata konieczne jest usunięcie powstających osadów.

Rodzaje przydomowych oczyszczalni ścieków

• z drenażem rozsączającym

• z filtrem piaskowym

• z filtrem gruntowo-roślinnym

• ze złożem biologicznym

• z komorą osadu czynnego

Lokalizacja oczyszczalni na działce

Idealnym miejscem na przydomową oczyszczalnię ścieków jest płaski, rozległy teren z niskim poziomem wód gruntowych i dobrze przepuszczalnym gruntem. Można wtedy zastosować urządzenie z drenażem rozsączającym, które jest stosunkowo tanie, nieskomplikowane w budowie oraz niedrogie w eksploatacji. Zapewnia także wysoki stopień oczyszczania ścieków. Jest to jedyny typ oczyszczalni, który nie wymaga budowania studni chłonnych, ani zapewnienia innego sposobu odprowadzania oczyszczonych ścieków.

Co wybrać?

Wybór odpowiedniego rozwiązania zależy od indywidualnych warunków: wielkości działki, ilości i stopnia zanieczyszczenia produkowanych ścieków, gęstości zabudowy, odległości od ujęcia wody i otwartych cieków wodnych oraz od rodzaju podłoża. Najlepszym odbiornikiem oczyszczonych ścieków są piaski drobnoziarniste.


Zobacz również:


  • Fotowoltaika w domu jednorodzinnym

    Dzięki coraz bardziej zaawansowanej myśli technologicznej, panele fotowoltaiczne z roku na rok zyskują coraz więcej zwolenników, a energia elektryczna pochodząca ze źródeł odnawialnych stanowi coraz większy procent [...]

    Więcej
  • Odprowadzanie wody z dachu

    Deszcz – naturalne zjawisko o często zbawiennym wpływie na rośliny w przydomowym ogrodzie i wyzwanie dla inwestorów budujących swoje domy. Systemy rynnowe służące do odprowadzania wody z dachu stromego obecnie dostępne [...]

    Więcej
Bezpłatna pomoc architekta

Wypełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą.

Warunki wycofania zgody

Przy czym zgoda wyrażona na zakres przetwarzania wskazany w niniejszym

czytaj całość ›
Pouczenie

Jednocześnie Administrator informuje, że podane w formularzu dane osobowe będą przechowywane i przetwarzane

czytaj całość ›
Pola oznaczone gwiazdką (*) są obowiązkowe do wypełnienia