Ulubione projekty
Twoja lista jest pusta
Dodano projekt
Usunięto projekt
Wokół domu
Fotowoltaika w domu jednorodzinnym
Dzięki coraz bardziej zaawansowanej myśli technologicznej, panele fotowoltaiczne z roku na rok zyskują coraz więcej zwolenników, a energia elektryczna pochodząca ze źródeł odnawialnych stanowi coraz większy procent rynku elektrycznego. Najnowsze systemy fotowoltaiczne doskonale sprawdzają się w warunkach domowych oraz charakteryzują się prostotą instalacji i łatwością obsługi. Zgodnie z postanowieniami dyrektywy UE od 2021 roku wszystkie nowe budynki powstające w krajach Wspólnoty Europejskiej będą musiały wyróżniać się bardzo niskim zapotrzebowaniem na energię i chociaż częściowo być zasilane z OZE.
Własna elektrownia
Ogniwa fotowoltaiczne to urządzenia, które przekształcają promieniowanie słoneczne bezpośrednio w energię elektryczną. Taki proces nosi nazwę efektu fotowoltaicznego. Bezpłatny prąd można wykorzystać do zasilania np. oświetlenia, urządzeń RTV i AGD, maksymalnie wykorzystując jego moc na własne potrzeby.
Moc urządzenia
Ilość wytworzonej energii jest uzależniona od intensywności promieniowania słonecznego. Pojedyncze ogniwo ma niewielką moc – jego napięcie elektryczne na ogół nieznacznie przekracza 0,5 V, a moc – 2 W. Z tego względu ogniwa są najczęściej ze sobą łączone. Panel fotowoltaiczny jest zbudowany z kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu takich połączonych ogniw. Najbardziej wydajne panele osiągają moc 200 W i napięcie rzędu 24 V.
Budowa ogniwa
Przeważająca większość ogniw (aż 95%) jest wykonana z krzemu, wykorzystuje się także german i selen. Każde ogniwo składa się z dwóch warstw – pozytywnej (+) i negatywnej (-). Napięcie elektryczne wytwarza się pomiędzy tymi warstwami w momencie gdy promienie słoneczne trafiają w ogniwo. Zestaw fotowoltaiczny składa się z od jednego do kilku paneli, które są podłączone do tzw. regulatora ładowania. To urządzenie odpowiada za ładowanie ogniwa odpowiednim napięciem oraz zapobieganie przeładowywaniu i rozładowywaniu ogniw. Do regulatora podłączony jest akumulator, którego zadaniem jest gromadzenie wyprodukowanej energii. Aby uzyskać napięcie 230 V, czyli takie jakie znajduje się w każdym gniazdku, trzeba zastosować odpowiedniej wielkości przetwornicę, która przekształci napięcie stałe o wartości 12 V, na napięcie przemienne o wartości skutecznej 230 V.
Dodatek do projektu
Wraz z zakupem gotowego projektu domu jednorodzinnego można
od razu zamówić kompletny projekt instalacyjny paneli fotowoltaicznych.
Sprawdź: panele fotowoltaiczne.
Zobacz również:
-
Instalacja fotowoltaiczna – prąd własnej produkcji
Instalacja fotowoltaiczna produkuje energię elektryczną z darmowego promieniowania słonecznego. Bezpłatny prąd solarny można wykorzystać do zasiania odbiorników energii elektrycznej w domu (np. oświetlenie, urządzenia [...]
-
„ARCHIPELAG domy energooszczędne” – nowy e-katalog już dostępny online!
Najlepsze projekty domów energooszczędnych, informacje o dopłatach w programie Prosument, przegląd energooszczędnych instalacji, a także odpowiedź na pytanie, co ma największy wpływ na koszty utrzymania budynku – to [...]