Ulubione projekty

Twoja lista jest pusta

Dodano projekt

Usunięto projekt

Wokół domu

5 czynników, na które warto zwrócić uwagę, wybierając ogrodzenie domu

Wybór idealnego, odpowiadającego naszym potrzebom ogrodzenia nie jest łatwym zadaniem. Musi ono spełniać kilka warunków – pasować do otoczenia domu i ogrodu, zapewniać prywatność i przede wszystkim być wykonane z materiału charakteryzującego się wysoką jakością. Przedstawiamy 5 czynników, na które warto zwrócić uwagę podczas zakupu ogrodzenia.

Fot. ProDeck | 5 czynników, na które warto zwrócić uwagę, wybierając ogrodzenie domu Fot. ProDeck | 5 czynników, na które warto zwrócić uwagę, wybierając ogrodzenie domu

Ogrodzenie jest jednym z najważniejszych elementów każdego domu. Stanowi nie tylko ozdobę całej posesji, ale przede wszystkim odgradza ją od okolicznych budynków oraz ulicy, umożliwiając zachowanie ciszy, swobody i dyskrecji. Kwestia dobrania odpowiedniego ogrodzenia do domu stanowi często nie lada wyzwanie. Rynek oferuje bowiem niezwykle szeroki wybór produktów – od ogrodzeń kutych, z cegły lub kamienia po te wykonane z metalu i drewna. Jak wybrać najbardziej odpowiednie ogrodzenie? Czym sugerować się przy jego zakupie? Ważne, aby decydując o tym istotnym elemencie naszej posesji, kierować się poniższymi zasadami.

Funkcjonalność

Grodząc swój dom, domek działkowy bądź inną posiadłość, musimy zastanowić się, czego tak naprawdę oczekujemy od ogrodzenia. Czy ma ono pełnić funkcję reprezentacyjną, zabezpieczającą, a może odgradzającą? W zależności od tego, czy chcemy podkreślić wygląd budynku, odizolować go sąsiadów czy ochronić posesję przed zanieczyszczeniami lub hałasem, musimy wybrać odpowiedni rodzaj ogrodzenia. Może to być wysoki szczelny mur zasłaniający cały dom bądź niski ażurowy płot, wyznaczający jedynie granice działki. A może potrzebujemy szczególnej ochrony przed złodziejami? W takiej sytuacji należy pomyśleć o specjalnym ogrodzeniu antywłamaniowym.

Design

Decydując się na rodzaj ogrodzenia, dobrze jest wziąć pod uwagę zewnętrzny wygląd domu i jego najbliższej okolicy – rodzaj zabudowy, kolor elewacji i dachu, wielkość działki oraz aranżację ogrodu. Ogrodzenie powinno wpisywać się w architekturę domu, współgrać z otoczeniem i tworzyć spójną, przemyślaną całość. Przykładem niekorzystnego wyboru byłoby zestawienie nowoczesnego, charakteryzującego się surowymi i prostymi formami domu z solidną, kutą bramą z ozdobnymi elementami.

Jakość

Niewątpliwie każdemu z nas zależy, by zakup ogrodzenia był jednorazową inwestycją. Aby tak się stało, tworzywo, z jakiego zostanie ono wykonane, musi charakteryzować się możliwie najwyższą jakością. Oprócz znakomitej wytrzymałości, materiał ogrodzeniowy powinien odznaczać się odpornością na działanie takich czynników jak wilgoć, promieniowanie słoneczne czy niskie temperatury. Dobrze byłoby, gdyby po latach użytkowania nie wymagał dodatkowego nakładu sił – odświeżania, malowania czy konserwacji.

Montaż

Choć niektórzy producenci zapewniają, że z montażem ich ogrodzeń poradzą sobie nawet laicy, lepiej jest zlecić tę pracę doświadczonym fachowcom. Zyskamy dzięki temu pewność, że budowa naszego ogrodzenia przebiegnie szybko i we właściwy sposób. Należy mieć na uwadze, że niektóre rodzaje ogrodzeń nie nadają się do stawiania na niestandardowej lub wymagającej powierzchni. Sama konstrukcja ogrodzenia powinna być z kolei solidna i trwała.

Pielęgnacja

Od tego, na jakie ogrodzenie się zdecydujemy, powinna zależeć m.in. ilość czasu jaką jesteśmy gotowi poświęcić na prace wokół domu. Zapracowane osoby na pewno docenią ogrodzenie, które nie wymaga częstego czyszczenia, odnawiania lub impregnacji. Z kolei dla miłośników natury i osób mających czas na regularną pielęgnację ogrodu, świetnym rozwiązaniem będzie np. ogrodzenie z żywopłotu.

Uniwersalną formą ogrodzenia, która nawiązuje do natury, nie wymaga konserwacji i jednocześnie pasuje do większości budynków, jest ogrodzenie z desek kompozytowych. Produkt ten świetnie imituje drewno, jest jednak bardziej wytrzymały i odporny na działanie czynników zewnętrznych, takich jak deszcz, słońce czy działanie wysokich temperatur. Dotyczy to oczywiście desek renomowanych producentów, którzy zapewniają materiał z najwyższej jakości składników. Jednym z tych najbardziej znanych jest firma ProDeck. Szeroka gama kolorystyczna paneli ogrodzeniowych ProDeck, umiejętnie łączących estetykę drewna i trwałość polimerów, gwarantuje, że pasować będą do różnych materiałów wykończeniowych, niezależnie od zastosowanego stylu architektonicznego.

Źródło: ProDeck

Bezpłatna pomoc architekta

Wypełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą.

Zamawiając usługi forum i dzienników budowy, przyjmujesz do wiadomości i wyrażasz zgodę na świadczenie tych usług i przetwarzanie przez Usługodawcę, którym jest Pracownia Projektowa ARCHIPELAG A. Wójciak, R. Wójciak Sp. J., jako Administratora danych, podanych w formularzu danych osobowych, na zasadach wskazanych w Regulaminie i Polityce Prywatności serwisu ARCHIPELAG.pl.

Jeśli chcesz także otrzymywać bonusy i informacje dotyczące akcji promocyjnych naszych i naszych Partnerów, wyraź zgodę dodatkową i zaznacz odpowiednie pole. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez administratora, którym jest Pracownia Projektowa ARCHIPELAG A. Wójciak, R. Wójciak Sp. J. z siedzibą: ul. M. Smoluchowskiego 56/3, 50-372 Wrocław, nr KRS 0000123673, NIP: 897-16-05-744, REGON: 931987209:

Na podstawie art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO) informujemy Cię, że (przeczytaj klauzulę informacyjną):

czytaj całość ›
Pola oznaczone gwiazdką (*) są obowiązkowe do wypełnienia