Ulubione projekty

Twoja lista jest pusta

Dodano projekt

Usunięto projekt

Stan zero

Fundamenty

Fundamenty stanowią podstawę budynku, są najbardziej narażone na szkodliwe działanie wilgoci, w tym wód gruntowych oraz wpływ zamarzającego i odmarzającego podłoża. Błędy w wykonaniu fundamentów mogą odbić się na całej budowie – są kosztowne i trudne w naprawie. Z tego względu tak ważne jest ich solidne i precyzyjne przygotowanie, które zagwarantuje trwałe i stabilne posadowienie budynku.

Fundamenty Fundamenty

Fundamenty domu jednorodzinnego

Podstawowym materiałem wykorzystywanym w konstrukcji fundamentów od wielu lat pozostaje beton, zwłaszcza zbrojony (żelbet), czyli taki, który posiada specjalne wzmocnienie z prętów lub drutów stalowych. W budownictwie jednorodzinnym wykorzystuje się fundamenty wylewane (czasem prefabrykowane) betonowe lub żelbetowe. Fundamenty domów niepodpiwniczonych powinny być posadowione głębiej, niż poziom przemarzania gruntu. W Polsce jest kilka stref, dla których ustalono różne poziomy przemarzania – od 0,8 m do 1,4 m. W przypadku domu podpiwniczonego zagłębienie fundamentów określa wysokość piwnicy. Konstrukcja fundamentów i materiały użyte do ich wykonania muszą być odpowiednio dobrane do nośności gruntu. W związku z tym dobrze jest wykonać badania geotechniczne podłoża, na którym ma stanąć dom – dobra nośność gruntu to przynajmniej 150 kPa. Nie jest to konieczne, o ile w pobliżu stoją już domy i możemy skorzystać z wiedzy przyszłych sąsiadów. Jeśli nośność terenu jest bardzo słaba, można stosować fundamenty posadowione pośrednio na palach lub studniach.

Rodzaje fundamentów

  • Ławy fundamentowe - wykonuje się je z betonu (z reguły zbrojonego). Wylewane są w odpowiednich wykopach bezpośrednio w gruncie (wykop na wymiar ławy) lub w deskowaniu na wysokości 30-40 cm (wykop jest szerszy o 20-30 cm na deskowanie). Grubość ław zbrojonych może wynosić 30-40 cm, natomiast szerokość jest obliczana pod kątem obciążeń konstrukcyjnych budynku – z reguły wynosi 60-80 cm.
  • Płyty fundamentowe - rzadziej spotykany w Polsce sposób fundamentowania, przeznaczony głównie do domów niepodpiwniczonych. Z płyt fundamentowych korzysta się najczęściej wtedy, gdy grunt jest niepewny lub ma bardzo słabą nośność.
  • Stopy fundamentowe - stosowane są najczęściej pod słupami i kominami. Mają kształt prostopadłościanu o podstawie kwadratu lub prostokąta. Mogą być wykonane z betonu lub żelbetonu – w tym przypadku muszą być dodatkowo zbrojone w dolnej części. Wykonuje się je podobnie jak ławy fundamentowe.

Ściany fundamentowe

Ściany fundamentowe stosowane w domach niepodpiwniczonych są elementami konstrukcji, na których opiera się cały dom. Łączą ławy fundamentowe ze ścianami parteru, a ich podstawowym zadaniem jest przenoszenie wszystkich obciążeń na fundament. Dlatego materiały do ich budowy powinny być odpowiednio dobrane – wytrzymałe, mrozoodporne i zabezpieczone przed wilgocią. Ściany fundamentowe mogą być monolityczne lub murowane. Murowane ściany fundamentowe mają wielowiekową tradycję. Jeszcze niedawno do ich budowy używano cegły lub kamienia, w tej chwili najczęściej stosowanym materiałem są pełne bloczki betonowe, nieco rzadziej pustaki zasypowe oraz pustaki ceramiczne i betonowe. Ciekawym rozwiązaniem jest wylewanie fundamentów w tzw. szalunkach traconych, np. w formach styropianowych. 

Architekt radzi

Ławy należy zaszalować i zazbroić zgodnie z projektem. Przed zalaniem ław i stóp fundamentowych prace te powinny zostać skontrolowane przez inspektora nadzoru budowlanego, jeśli jest zatrudniony przez inwestora. W zależności od warunków pogodowych do murowania ścian fundamentowych można przystąpić w terminie ok. 7 dni od wylania fundamentów. W zależności od przyjętego rozwiązania, dotyczącego odprowadzenia ścieków, pod ławą (w rurze osłonowej) lub w ścianie fundamentowej (w tulei ochronnej) trzeba wykonać przepust instalacyjny. Fundamenty należy zalewać w przy temperaturze min. 5° lub stosować dodatki do betonu wg zaleceń producenta.

Pamiętaj

Wszystkie roboty fundamentowe powinny być wykonane zgodnie z projektem. Start prac jest możliwy po odbiorze podłoża gruntowego, czyli formalnym stwierdzeniu jego przygotowania i przydatności do prowadzenia robót betonowych (potwierdzonym wpisem w dzienniku budowy).


Czytaj również:

  • Izolacja ścian fundamentowych i cokołowych

    Osiągnięcie standardu domu energooszczędnego wymaga ograniczenia strat ciepła przez przegrody zewnętrzne, do których zaliczają się ściany fundamentowe i cokołowe. Optymalne parametry można uzyskać dzięki zwiększeniu [...]

    Więcej
Bezpłatna pomoc architekta

Wypełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą.

Zamawiając usługi forum i dzienników budowy, przyjmujesz do wiadomości i wyrażasz zgodę na świadczenie tych usług i przetwarzanie przez Usługodawcę, którym jest Pracownia Projektowa ARCHIPELAG A. Wójciak, R. Wójciak Sp. J., jako Administratora danych, podanych w formularzu danych osobowych, na zasadach wskazanych w Regulaminie i Polityce Prywatności serwisu ARCHIPELAG.pl.

Jeśli chcesz także otrzymywać bonusy i informacje dotyczące akcji promocyjnych naszych i naszych Partnerów, wyraź zgodę dodatkową i zaznacz odpowiednie pole. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez administratora, którym jest Pracownia Projektowa ARCHIPELAG A. Wójciak, R. Wójciak Sp. J. z siedzibą: ul. M. Smoluchowskiego 56/3, 50-372 Wrocław, nr KRS 0000123673, NIP: 897-16-05-744, REGON: 931987209:

Na podstawie art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO) informujemy Cię, że (przeczytaj klauzulę informacyjną):

czytaj całość ›
Pola oznaczone gwiazdką (*) są obowiązkowe do wypełnienia